Komunikat prasowy

Ważne europejskie delegacje odwiedziły Paranal

28 stycznia 2013

W ostatnich dniach kilka wysokich rangą delegacji europejskich odwiedziło Obserwatorium ESO Paranal w północnym Chile, po szczycie Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów - Unia Europejska (CELAC-EU). Szczyt, który jest największy tego typu wydarzeniem zorganizowanym przez Chile, odbył się w Santiago w dniach 22-28 stycznia 2013 r. ESO otrzymało główną rolę podczas spotkania, co stało się doskonałą okazją do zaprezentowania przedstawicielom krajów członkowskich pracy i urządzeń organizacji.

W tym tygodniu wysocy rangą delegaci z Europy odwiedzili tereny ESO w Chile. Byli wśród nich: Przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso; Przewodniczący Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy; Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa, baronowa Catherine Ashton z Upholland; Minister Spraw Zagranicznych Szwecji, Carl Bildt; Komisarz Europejski ds. Handlu, Karel de Gucht oraz Dyrektor ds. Ameryk z brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Brytyjskiej, Kate Smith.

Sześćdziesięciu szefów państw i rządów z Ameryki Łacińskiej, Karaibów oraz Unii Europejskiej zostało zaproszonych na szczyt, razem z ministrami i innymi oficjalnymi przedstawicielami. Celem spotkania było stworzenie strategicznego sojuszu na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz politycznego, ekonomicznego, fizycznego i energetycznego programu integracji.            

José Manuel Barroso i Herman Van Rompuy niezależnie odwiedzili Obserwatorium ESO Paranal, znajdujące się na chilijskiej pustyni Atakama, na wysokości 2635 metrów n.p.m. Obaj zostali oprowadzeni po obserwatorium przez Tima de Zesuwa, Dyrektora Generalnego ESO. W trakcie wycieczek podziwiali cztery 8,2-metrowe teleskopy wchodzące w skład Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), najbardziej zaawansowanego na świecie teleskopu optycznego/podczerwonego. Zwiedzili także nagradzaną Rezydencję Paranal, czyli budynek biurowo-hotelowy obserwatorium.

Podczas wizyty Herman Van Rompuy zadeklarował: „Niesamowite tutejsze teleskopy są hołdem dla europejskich naukowców i przemysłu, ale także pokazują jak efektywna jest wspólna praca w ESO pomiędzy krajami członkowskimi, a państwem goszczącym teleskopy – Chile. Paranal jest potężnym symbolem ludzkiego dążenia do wiedzy oraz międzynarodowej współpracy.

José Manuel Barroso wyraził swoją wdzięczność za szansę odwiedzenia Obserwatorium ESO Paranal: „Była to wspaniała okazja do odwiedzenia tego spektakularnego miejsca i zobaczenia na żywo owoców współpracy wielu europejskich krajów na polu astronomii. Ma to ogromne znaczenie, że badamy granice nauki i pogłębiany naszą wiedzę o Wszechświecie. Jako Europejczyk jestem dumny, że podejmujemy to ambitne zadanie.”

Tim de Zeeuw, Dyrektor Generalny ESO, dodał: „Jesteśmy zaszczyceni odwiedzinami w Paranal przywódców Unii Europejskiej oraz przedstawicieli krajów europejskich i możliwością zaprezentowania naszej pracy. ESO jest wspaniałym przykładem w jaki sposób wielu ludzi z różnych krajów i różnych kultur współpracuje razem, aby astronomia w krajach członkowskich i w Chile była w czołówce badań naukowych na świecie.”

Catherine Ashton, Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa, odwiedziła Obserwatorium Paranal wcześniej w tym tygodniu, razem z Ministrem Spraw Zagranicznych Szwecji, Carlem Biletem oraz z Komisarzem ds. Ekonomii i Polityki Monetarnej, Olli Rehnem.

Przedstawiciel ESO w Chile, Massimo Tarenghi, podsumował: „Dziękujemy za długotrwałe wsparcie od europejskich krajów członkowskich, a także za duże wsparcie od rządu chilijskiego, które umożliwiają nam prowadzenie czołowych badań w Chile za pomocą VLT oraz planowanie Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), największego oka świata na niebo.”

Dodatkowo, Kate Smith, Dyrektor brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Brytyjskiej, odwiedziła biura ESO w Santiago, skąd koordynowana jest praca ESO w Chile.

ESO zostało także poproszone o zaprezentowanie swojej pracy podczas szczytu CELAC-EU, który odbył się w Espacio Riesco w Santiago. Gwiazdy znalazły się także w logo szczytu, w oparciu o pracę słynnego chilijskiego Mario Irarrázabala, pokazującą gwiazdy nieba północnego Chile. Wystawa ESO „Awesome Universe”, przygotowana z okazji obchodów 50. rocznicy w roku 2012, została wybrana do udekorowania obszaru, a także zdjęcia obiektów astronomicznych obserwowanych teleskopami ESO, które zazwyczaj są eksponowane w Pałacu Prezydenckim w Santiago.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Lars Lindberg Christensen
ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49-89-3200-6761
Tel. kom.: +49-173-3872-621
E-mail: lars@eso.org

Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 463 3143
E-mail: mtarengh@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-polska@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1305

O komunikacie

Komunikat nr:eso1305pl
Nazwa:ESO Director General, Site visit
Typ:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Very Large Telescope

Zdjęcia

Przewodniczący Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy, podczas wizyty w Obserwatorium Paranal
Przewodniczący Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy, podczas wizyty w Obserwatorium Paranal
Przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, podczas wizyty w Obserwatorium ESO Paranal
Przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, podczas wizyty w Obserwatorium ESO Paranal
ESO images and model of the E-ELT at the CELAC-EU summit in Santiago
ESO images and model of the E-ELT at the CELAC-EU summit in Santiago
Po angielsku
The Prime Minister of France, Jean-Marc Ayrault, and Massimo Tarenghi at the CELAC–EU summit in Santiago
The Prime Minister of France, Jean-Marc Ayrault, and Massimo Tarenghi at the CELAC–EU summit in Santiago
Po angielsku
ESO images and model of the E-ELT at the CELAC-EU summit in Santiago
ESO images and model of the E-ELT at the CELAC-EU summit in Santiago
Po angielsku

Filmy

Visit of José Manuel Barroso to the VLT
Visit of José Manuel Barroso to the VLT
Po angielsku