Komunikat prasowy

Premier Włoch odwiedził Obserwatorium Paranal

26 października 2015

24 października 2015 r. Premier Włoch, Matteo Renzi, odwiedził należące do ESO Obserwatorium Paranal na pustyni Atakama w Chile. Po czołowym światowym ośrodku badawczym oprowadzili gościa Dyrektor Generalny ESO, prof. Tim de Zeeuw oraz Programme Manager of the European Extremely Large Telescope (E-ELT), Roberto Tamai.

Włoskiemu Premierowi towarzyszył Podsekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mario Giro oraz Ambasador Włoch w Chile, Marco Ricci, a także przedstawicieli włoskiego rządu oraz Francesco Starace, z kierownictwa włoskiej międzynarodowej firmy energetycznej ENEL. Obecna była także Gloria Navarrete, Dyrektor Protokołu W Chilijskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Ambasador Chile we Włoszech, Fernando Ayala.

Po przybyciu, Premiera Renziego i włoską delegację powitał Dyrektor Generalny ESO, Tim de Zeeuw, oraz Kierownik Programowy E-ELT, Roberto Tamai, którzy następnie pełnili rolę gospodarzy i towarzyszyli delegacji w trakcie wycieczki po obserwatorium.

„Miło mi powitać Premiera Renziego w Obserwatorium Paranal” powiedział Tim de Zeeuw. „Włochy są krajem członkowskim od 33 lat, a włoski przemysł wniósł olbrzymi wkład w naszą organizację – kopuły VLT, które tutaj widzimy, zostały wybudowane we Włoszech. Bardzo aktywna włoska społeczności astronomiczna także znajduje się w czołówce wykorzystania urządzeń ESO do prowadzenia najnowocześniejszych badań.”

Dostojni goście byli świadkami otwierania kopuł czterech Teleskopów Głównych VLT w trakcie przygotowań instrumentów do nocnych obserwacji. Zaprezentowano im także VLT Survey Telescope, zaprojektowany i zbudowany we Włoszech, a następnie zjedli obiad w nagradzanej Rezydencji, budynku hotelowym i biurowym obserwatorium.

Włoscy inżynierowie i astronomowie są obecnie mocno zaangażowani w projektowanie I budowę Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), który stanie się największym na świecie teleskopem optycznym/podczerwonym. Kierownik Programowy E-ELT, Roberto Tamai, także jest włoskiej narodowości. Premier i jego delegacja zobaczyli miejsce, w którym E-ELT jest budowany na Cerro Armazones, zaledwie 20 kilometrów od Paranal.

Plany odwiedzenia obserwatorium przez Premiera były ogłoszone w czerwcu 2015 r. w Mediolanie podczas Expo Milano — Wystawy Światowej, w której uczestniczyło ponad 140 krajów i dziesiątki organizacji, w tym ESO, które wspierało aktywności związane z astronomią i prezentowało pokaz filmy ESO Ultra HD na temat spektakularnego nocnego nieba nad Chile.

Obserwatorium Paranal znajduje się 130 kilometrów na południe od Antofagasty, w sercu chilijskiej pustyni Atakama. Na wysokości 2635 metrów n.p.m. jest jednym z najlepszych miejsca na Ziemi do prowadzenia naukowych obserwacji Wszechświata. Dzięki 8,2-metrowemym Teleskopom głównym oraz 1,8-metrowym teleskopom pomocniczym Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) — najbardziej zaawansowanego instrumentu optycznego dedykowanego badaniom astronomicznym – a także dzięki teleskopom VISTA i VST do przeglądów nieba, Paranal jest najbardziej produktywnym naziemnym obserwatorium astronomicznym na świecie.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop E-ELT (European Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Kontakt

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1541

O komunikacie

Komunikat nr:eso1541pl
Nazwa:ESO Director General, Paranal, Site visit
Typ:Unspecified : People
Facility:Very Large Telescope

Zdjęcia

Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
Po angielsku
Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
Po angielsku
Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
Italian Prime Minister visits ESO’s Paranal Observatory
Po angielsku