Komunikat prasowy

W Obserwatorium ESO Paranal odbył się Czwarty Szczyt Sojuszu Pacyfiku

Czterech prezydentów podpisało w Paranal Traktat Sojuszu Pacyfiku

6 czerwca 2012

Prezydenci Chile, Kolumbii, Meksyku i Peru spotkali się dzisiaj w Obserwatorium ESO Paranal na pustyni Atakama w Chile, poznając z pierwszej ręki najnowsze teleskopy i technologię czołowego obserwatorium ESO. Prezydenci zgromadzili się w Paranal na czwartym Szczycie Sojuszu Pacyfiku, na którym ratyfikowali Porozumienie Ramowe Sojuszu.

Dzisiaj, w środę 6 czerwca, prezydencji Sebastián Piñera z Chile, Juan Manuel Santos z Kolumbii, Felipe Calderón z Meksyku oraz Ollanta Humala z Peru spotkali się w Obserwatorium ESO Paranal na czwartym Szczycie Sojuszu Pacyfiku. José Enrique Castillo - Minister Spraw Zagranicznych Kostaryki oraz Francisco Álvarez De Soto - Wiceminister Spraw Zagranicznych Panamy, wzięli udział w spotkaniu jako obserwatorzy. John Baird - minister Spraw Zagranicznych Kanady, Hidenori Murakami – Ambasador Japonii w Chile oraz Virginia Greville – Ambasador Australii w Chile, także byli gośćmi. Jest to największa jak dotąd wizyta w ESO wysokich rangą przedstawicieli państw.

Celem szczytu była ratyfikacja porozumienia ramowego Sojuszu Pacyfiku. Traktat formalizuje Sojusz pomiędzy tymi krajami Ameryki Łacińskiej.

Wcześniej tego ranka Prezydent Piñera oficjalnie zaprosił swoich partnerów, Prezydentów Calderóna, Humalę i Santosa na Szczyt, w towarzystwie Prezydenta Rady ESO, Xaviera Barconsa, Dyrektora Generalnego ESO, Tima de Zesuwa, Przedstawiciela ESA w Chile, Massimo Tarenghiego oraz Dyrektora Obserwatorium, Andreasa Kaufera. Prezydentowi Piñerze towarzyszy małżonka Cecilia Morel, a prezydentowi Calderónowi, żona Margarita Zavala.

„To ogromny honor dla ESO przyjmować takich gości. Jesteśmy dumni, że Paranal zostało wybrane na gospodarza tego ważnego dla regionu szczytu i z radością prezentujemy naszą pracę Waszym Ekscelencjom” powiedział Dyrektor Generalny ESO.

Po ratyfikacji traktatu prezydenci zjedli wspólnie obiad w Rezydencji Paranal, podczas którego dołączył do nich Jego Wysokość Juan Carlom, Król Hiszpanii, który przebywa z prywatną wizytą w obserwatorium w trakcie ostatniego dnia swojej wizyty w Chile.

W dalszej części dnia Dyrektor Generalny ESO w skrócie przedstawi gościom Europejskie Obserwatorium Południowe, po czym chilijska astronom Maria Teresa Ruiz, zwyciężczyni nagrody Exact Sciences Award (1997 r.), pokaże cuda astronomii, zanim goście zaczną wycieczkę po obserwatorium.

Prezydent Piñera przybył do Paranal wczoraj, aby odwiedzić obserwatorium. To już po raz trzeci urzędujący Prezydent Chile odwiedził obserwatorium, od oficjalnej inauguracji w 1999 roku, której dokonał Prezydent Eduardo Frei Ruiza-Tagle oraz wizyty Prezydenta Ricardo Lagosa w 2004 roku.

Po wprowadzeniu do pracy ESO przez Dyrektora Generalnego, Prezydent Piñera spotkał się z pracownikami ESO w Rezydencji, a później doświadczył atmosfery obserwacji astronomicznych za pomocą najbardziej zaawansowanego teleskopu optycznego świata przebywając w sterowni, gdzie miał możliwość czynnie brać udział w pracach astronomów o pomóc w obserwacjach Teleskopem Przeglądowym VLT.

Więcej informacji

Celem Sojuszu Pacyfiku  jest promocja integracji regionalnej i lepszego wzrostu, rozwoju i konkurencyjności pomiędzy Krajami Członkowskimi Sojuszu, ze stopniowym przejściem w kierunku celu osiągnięcia swobodnego przepływu towarów, usług, kapitału i osób.

W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49-89-3200-6761
Tel. kom.: +49-173-3872-621
E-mail: lars@eso.org

Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 463 3143
E-mail: mtarengh@eso.org

Valentina Rodríguez
ePOD Coordinator in Chile
Santiago, Chile
Tel.: +562 4633123
E-mail: vrodrigu@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1223

O komunikacie

Komunikat nr:eso1223pl
Nazwa:Paranal, Summit
Typ:Unspecified : People
Facility:Very Large Telescope

Zdjęcia

Czwarty Szczyt Sojuszu Pacyfiku (oficjalna fotografia)
Czwarty Szczyt Sojuszu Pacyfiku (oficjalna fotografia)
Prezydenci czterech krajów Sojuszu Pacyfiku
Prezydenci czterech krajów Sojuszu Pacyfiku
Prezydent Chile, Sebastián Piñera, z żoną Cecilią Morel w sterowni w Paranal
Prezydent Chile, Sebastián Piñera, z żoną Cecilią Morel w sterowni w Paranal
Prezydent Chile Sebastián Piñera oraz jego żona Cecilia Morel w sterowni w Paranal
Prezydent Chile Sebastián Piñera oraz jego żona Cecilia Morel w sterowni w Paranal
Prezydent Chile Sebastián Piñera w sterowni w Paranal
Prezydent Chile Sebastián Piñera w sterowni w Paranal
Prezydenci Chile, Kolumbii i Meksyku z przedstawicielami ESO we wnętrzu VLT
Prezydenci Chile, Kolumbii i Meksyku z przedstawicielami ESO we wnętrzu VLT
Czwarty Szczyt Sojuszu Pacyfiku (logo)
Czwarty Szczyt Sojuszu Pacyfiku (logo)