Komunikat prasowy

Belgijski książę Philippe przewodzi delegacji przemysłowej odwiedzającej obserwatoria ESO w Chile

8 grudnia 2011

Kandydat do belgijskiego tronu odwiedził Obserwatorium ESO Paranal w towarzystwie delegacji przedstawicieli biznesu poszukujących przyszłych możliwości dla europejskiego przemysłu w kontekście projektu Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT).

Jego Wysokość Książę Philippe, Diuk Brabant, Książę Korony Belgii, rozpoczął w poniedziałek 5 grudnia 2011 roku wizytę w lokalizacjach ESO w Chile, biorąc udział w dniu przemysłowym w biurach ESO Vitacura w Santiago w Chile. Wydarzenie pokazało wiele możliwości, które będą dostępne dla europejskich firm dzięki E-ELT, który będzie „największym okiem świata na niebo” z lustrem głównym klasy 40 metrów.

“E-ELT dostarczy nieocenionych możliwości dla firm i organizacji z krajów członkowskich ESO, a jako największy teleskop w swojej klasie, będzie potężnym kołem zamachowym przyszłych badań.” deklaruje prof. Massimo Tarenghi, przedstawiciel ESO w Chile.

Jako jeden z członków-fundatorów ESO, Belgia dokonała już wielu sporych kontrybucji na rzecz organizacji. Na przykład cztery Teleskopy Pomocnicze w Obserwatorium Paranal były zbudowane przez belgijską firmę AMOS (Liège). Dwa ważne kontrakty związane z fazą projektową E-ELT zostały przyznane firmom belgijskim.

Belgijska społeczność astronomiczna także w szerokim stopniu używa infrastruktury ESO. Ostatnio belgijski teleskop TRAPPIST w Obserwatorium ESO La Silla został wykorzystany do ważnego odkrycia związanego z planetą karłowatą Eris (eso1142).

W środę 7 grudnia delegacja poleciała z Santiago na pustynię Atakama, jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi i lokalizacja Obserwatorium ESO Paranal. Jego Książęca Wysokość został oprowadzony po obserwatorium przez prof. Massimo Tarenghiego i dr Michaela Sternika, którzy wyjaśnili cel i sposób działania teleskopów. Po otwarciu kopuł po zachodzie słońca delegacja udała się do jednej ze sterowni teleskopów, aby być świadkiem pracy naukowej wykonywanej obecnie w Paranal.

Księciu Philippe'owi towarzyszył Minister Marcourt, Wiceprezydent i Minister Ekonomii, SME, Handlu Zagranicznego i Nowych Technologii w rządzie Walonii, Minister Stanu Jos Chabert oraz Dirk Van Eeckhout, Ambasador Belgii w Chile, a także duża delegacja biznesowa, w tym przedstawiciele AMOS, SEPTENTRIO, ENE, XENIC oraz Uniwersytetu w Liège.

Więcej informacji

ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe, jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Kontakt

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
Toruń, Poland
E-mail: eson-poland@eso.org

Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 463 3143
E-mail: mtarengh@eso.org

Patrick Geeraert
ESO Head of Administration
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6873
Tel. kom.: +49 176 1300 6504
E-mail: pgeeraer@eso.org

Gonzalo Argandoña
ESO education and Public Outreach Department
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 463 3258
Tel. kom.: +56 9 9 829 4202
E-mail: gargando@eso.org

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1149

O komunikacie

Komunikat nr:eso1149pl
Nazwa:Paranal, Santiago, Site visit, Very Large Telescope
Typ:Unspecified : People : Other/General
Facility:Very Large Telescope

Zdjęcia

Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
Po angielsku
Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
Po angielsku
Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
Prince Philippe of Belgium visits ESO’s Paranal Observatory
Po angielsku
Prince Philippe of Belgium visits ESO's premises in Santiago Chile
Prince Philippe of Belgium visits ESO's premises in Santiago Chile
Po angielsku