Ogłoszenie

Nowa broszura informacyjna o budowie ALMA

13 marca 2013

W ramach inauguracji Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) organizacje partnerskie przygotowały broszurę wyjaśniającą w jaki sposób naukowcy i inżynierowie z Europy, Ameryki Północnej i Azji Wschodniej, wspólnie z Chile, współpracowali w ramach największego istniejącego na świecie projektu astronomii naziemnej.

Wyzwania w planowaniu i budowie kompleksu naukowego takiego jak ALMA są olbrzymie. Odległa lokalizacja i ekstremalne środowisko płaskowyżu Chajnantor, 5000 metrów n.p.m. w Andach Chilijskich ,na najsuchszej pustyni świata - Atakamie, stawia trudne warunki zarówno ludziom, ja ki technologii.

Informator pokazuje w jaki sposób organizacje budowały ALMA i przedstawia wkład do projektu od każdego z regionów. Każdy z tych elementów jest kluczowy dla sukcesu ALMA. Tego typu projekt nie byłby możliwy do przeprowadzenia przez żaden kraj w pojedynkę.

ALMA, międzynarodowy kompleks astronomiczny, jest partnerstwem pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. Budowa i zarządzanie ALMA jest prowadzone w imieniu Europy przez ESO, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), a w imieniu Azji Wchodniej przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia zunifikowane kierowanie i zarządzanie budową, testowaniem i funkcjonowaniem ALMA.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann13024

Zdjęcia

The ALMA partnership brochure
The ALMA partnership brochure
Po angielsku