Třaskavý začátek roku

Ohňostroje patří k oslavě začátku nového roku po celém světě, a tak jsme si řekli, že vám na začátek roku 2024 přineseme vlastní ohňostroj s vesmírnou tématikou. Tento Obrázek týdne je časosběrné video noční oblohy nad ESO dalekohledem Very Large Telescope (VLT) na Cerro Paranal v Chile. Když se podíváte pozorně, zahlédnete mimozemský ohňostroj, jinak známý jako meteor.

Meteory jsou objekty z vesmíru, které rychle shoří při vstupu do zemské atmosféry. Často se jim říká "padající hvězdy", protože vytvářejí oslnivá představení, když prolétávají naší plynnou atmosférou a zahřívají se v důsledku tření o vzduch. Na tomto zrychleném časosběrném snímku z června loňského roku za sebou meteor zanechal kouřovou stopu, která se pomalu rozptýlila v atmosféře. Podle některých odhadů spadne do zemské atmosféry každý den 44 tun meteorického materiálu, což je šestkrát více než množství pyrotechniky použité při slavné silvestrovské show v přístavu v Sydney.

Rok 2023 byl významným milníkem pro VLT, naši vlajkovou loď, která oslavila 25. narozeniny. VLT se skládá ze čtyř 8,2metrových hlavních dalekohledů, z nichž dva jsou vidět na videu, a čtyř 1,8metrových pomocných dalekohledů, z nichž jeden je vidíte v popředí.

Co nás čeká v roce 2024? Na obzoru jsou převratné objevy i upgrade dalekohledu. VLT bude dál posouvat hranice astronomického vědění a rok 2024 bude pravděpodobně plný kosmických objevů a pokroků.

Šťastný nový rok přeje ESO!

Kredit:

B. Häußler/ESO

O videu

Id:potw2401a
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:1. ledna 2024 6:00
Doba trvání:21 s
Frame rate:25 fps

O objektu

Jméno:Very Large Telescope
Typ:Unspecified : Technology : Observatory

Ultra HD (info)


HD


Medium

Video podcast
5,6 MB

For Broadcasters