Sgr A* se představuje: Video-zoom – černá díra v centru naší Galaxie

Videosekvence nabízí postupně přibližovaný pohled na černou díru Sgr A* v centru naší Galaxie. Začíná širokoúhlým pohledem na Mléčnou dráhu. Následně se noříme do hustých oblaků plynu a prachu ležících směrem ke středu Galaxie. Hvězdy v jeho těsném okolí jsou po desetiletí sledovány teleskopem ESO/VLT a interferometrem ESO/VLTI. Gravitační pole černé díry narušuje oběžné dráhy těch nejbližších. Nakonec se objevuje samotná černá díra Sgr A*, jejíž první snímek byl pořízen teleskopem EHT. Černá díra vypadá jako prstenec zářícího plynu obepínající temnou centrální oblast označovanou jako stín černé díry.  

Pozorování použitá v tomto videu byla pořízena v odlišných časech, různými autory a pomocí rozdílných zařízení. Složena byla pro účely 'efektu přibližování'. Snímky byly získány ve viditelném světle (na začátku videa), v infračerveném záření a na rádiových vlnách (poslední záběr).

Kredit:

ESO/L. Calçada, N. Risinger (skysurvey.org), DSS, VISTA, VVV Survey/D. Minniti DSS, Nogueras-Lara et al., Schoedel, NACO, GRAVITY Collaboration, EHT Collaboration (Music: Azul Cobalto)

O videu

Id:eso2208-eht-mwb
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:12. května 2022 15:07
Související články:eso2208-eht-mw
Doba trvání:52 s
Frame rate:25 fps

O objektu

Jméno:Black hole
Typ:Milky Way : Galaxy : Component : Central Black Hole

Ultra HD (info)


HD


Medium

Video podcast
9,2 MB

For Broadcasters