Komunikat prasowy

ESO otrzymało fundusze na planetarium i centrum wystawowe

3 grudnia 2013

ESO otrzymało dofinansowanie budowy planetarium i centrum wystawowego w pobliżu swojej siedziby w Garching koło Monachium w Niemczech. Centrum będzie wspaniałym miejscem do prezentowania astronomii społeczeństwu. Umożliwiła to fundacja Klaus Tschira Stiftung, który zaoferowała całkowite sfinansowanie budowy.

ESO przyjęło propozycję fundacji Klaus Tschira Stiftung, która zaproponowała sfinansowanie budowy nowego planetarium i centrum wystawowego w siedzibie ESO w Garching koło Monachium w Niemczech. Działanie nowego centrum będzie finansowane przez ESO. Będzie przeznaczone do inspirowania ludzi do spoglądania na gwiazdy i wskazywania wagi astronomii oraz jej wpływu na nasze codzienne życie.

Fundacja Klaus Tschira Stiftung jest organizacją non-profit, którą założyć w 1995 roku fizyk Klaus Tschira. Jej misją jest wspieranie projektów w naukach przyrodniczych i informatycznych, a także w matematyce, ze szczególnym uwzględnieniem promocji edukacji i popularyzacji tych dziedzin.

Nowy obiekt udostępni zwiedzającym spektakularną prezentację astronomii w ogóle, a także wyników naukowych, projektów i technologicznych przełomów ESO. Całą zawartość będzie prezentowana po angielsku i niemiecku.

Unikalny projekt nowego budynku będzie przypominać układ podwójny gwiazd z przepływem masy od jednego składnika do drugiego, co prowadzi do wybuchu supernowej. Będzie to także uwidocznione w nazwie: ESO Supernova. Projekt tego wspaniałego i eleganckiego budynku został wymyślony przez Klausa Tschirę z pomocą firmy architektonicznej Bernhardt + Partner, mającej siedzibę w Darmstadt.

Centrum będzie “bratem” dla widowiskowego Haus der Astronomie, centrum edukacji i popularyzacji astronomii w Heidelbergu w Niemczech, utworzonego pod kineic 2008 roku przez Max Planck Society dla Advancement of Science oraz Klaus Tschira Stiftung.

ESO Supernova będzie oferować odwiedzającym niezapomniane wrażenia pełnowymiarowemu planetarium korzystającemu z najnowszych technologii i ponad 2000 metrom kwadratowym wystaw stałych i czasowych. Dodatkowe pomieszczenia z urządzeniami konferencyjnymi będą służyć różnym wykładom, warsztatom i konferencjom. Planowane jest też publiczne obserwatorium prowadzone przez astronomów i inżynierów ESO.

„Astronomia jest fascynującą i inspirująca nauką. Jestem dumny, że mogę wnieść wkład w dzielenie się tym zafascynowaniem ze światem” mówi Klaus Tschira, Dyrektor Zarządzający fundacji Klaus Tschira Stiftung.

„Mamy nadzieję, że centrum będzie świecić jak nowa, super jasna gwiazda, wywołując entuzjazm i pasję dla astronomii” mówi Tim de Zeeuw, Dyrektor Generalny ESO.

Centrum ma spełniać założenia zrównoważonego rozwoju w zakresie ochrony środowiska, aspektów ekonomicznych, społeczno-kulturalnych i funkcjonalnych, a także technologii i działań lokalnych.

Siedziba ESO znajduje się w centrum badawczym Garching, około 15 kilometrów na północ od Monachium. Jest to jeden z największych kompleksów badawczych i edukacyjnych w Niemczech, obejmujący 6000 pracowników i 13 000 studentów. Jest także podstawą dla większego kompleksu Technical University of Munich, kilku instytutów Max Planck Society, Ludwig Maximilian University of Munich, Bavarian Academy of Science oraz licznych innych uznanych instytucji i firm.

Projekt bazuje na pomyśle, który narodził się w wyniku współpracy pomiędzy ESO, a Heidelberg Institute for Theoretical Studies (HITS) – instytutem badawczym fundacji Klaus Tschira Stiftung. Prace konstrukcyjne rozpoczną się w 2014 roku.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Richard Hook
ESO, Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Renate Ries
Klaus Tschira Stiftung, Media and Communication
Heidelberg, Germany
Tel.: +49 6221 533 102
E-mail: renate.ries@klaus-tschira-stiftung.de

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6761
Tel. kom.: +49 173 3872 621
E-mail: lars@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1349

O komunikacie

Komunikat nr:eso1349pl
Nazwa:ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre
Typ:Unspecified : Technology
Facility:Other

Zdjęcia

The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
Po angielsku
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
Po angielsku
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
Po angielsku
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
Po angielsku
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
The new planetarium and visitor centre at ESO Headquarters
Po angielsku