Komunikat prasowy

Światowa premiera filmu IMAX® 3D pt. Hidden Universe

Twoja podróż do gwiazd przez oczy najpotężniejszego teleskopu na świecie po raz pierwszy do obejrzenia w 3D

1 lipca 2013

Trójwymiarowa produkcja “Hidden Universe” będzie pokazywana na olbrzymich ekranach w kinach IMAX® na całym świecie. Światowa premiera nastąpiła 28 czerwca 2013 r. w Great Lakes Science Center w Cleveland, Ohio, USA oraz 29 czerwca w Tycho Brahe Planetarium w Kopenhadze w Danii. Film pokazuje najnowocześniejsze teleskopy na filmie poklatkowym z hipnotyzującymi trójwymiarowymi strukturami niebieskimi i symulacjami 3D pokazującymi ewolucję Wszechświata.

Aby odwiedzić najnowocześniejsze teleskopy na świecie, trzeba podróżować do odległych miejsc – takich jak Andy Chilijskie na wysokości do 5000 metrów n.p.m. Teraz jest prostszy sposób, aby doświadczyć tych ekstremalnych miejsc.

Po raz pierwszy w IMAX® 3D można zobaczyć w filmie „Hidden Universe” flagowy instrument ESO, Bardzo Duży Teleskop (VLT), a także odwiedzić największy istniejący projekt astronomiczny - Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA jest międzynarodowym kompleksem astronomicznym działającym w partnerstwie pomiędzy Europa, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile.

Film wyreżyserował Russel Scott, który wykonywał nagrania w plenerze w listopadzie 2012 r. „Doświadczenie filmowania w światowej klasy kompleksie obserwacyjnym na pustyni Atakama było niesamowite,” mówi. „Niektóre z nieziemskich miejsc w górach Andach powodują, że czujesz się prawie jakbyś był na innej planecie. Czucie natury – wykraczające poza to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni – jest dokładnym tym, co chciałbym przekazać widzom.”

Z tych ekstremalnych miejsc na Ziemi widzowie zostaną zabrani na zapierającą dech w piersiach podróż w odległy Wszechświat, za pomocą kinowego medium, które robi to najlepiej: IMAX 3D. Widzowie zajrzą w głąb galaktyk i mgławic, odbędą podróż nad powierzchnią Marsa i doświadczą niesamowitych zdjęć Słońca. Wszechświat jest powołany do życia za pomocą prawdziwych zdjęć i wcześniej nie widzianych na ekranach 3D symulacji na podstawie prawdziwych danych astronomicznych z VLT, ALMA i innych teleskopów, takich jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Całość tworzy wciągające doświadczenie IMAX 3D.

„Hidden Universe pokaże Słońce, nasze ludzkie związki z kosmosem i niesamowite widoki odległych galaktyk we wcześniej nieznany sposób – dając nowy widok na Wszechświat” wyjaśnia producent, Stephen Amezdroz.

Narratorką filmu jest Miranda Richardson, brytyjska aktorka, laureatka Złotego Globu za rolę w filmie kina studyjnego „Enchanted April” oraz nominowana do Oscara i Złotego Globu za rolę w „Damage” Louisa Malle'a, za którą otrzymała nagrodę BAFTA.

„Hidden Universe” został sfilmowany w technice 15/70 mm i wyprodukowany przez nagradzaną australijską firmę December Media, we współpracy z Film Victoria, Swinburne University of Technology oraz ESO. Film został wyprodukowany i dystrybuowany także we współpracy z MacGillivray Freeman Films, wiodącym na świecie producentem i dystrybutorem filmów IMAX, dwukrotnie nominowanym do Oscara.

„Bardzo chętnie pokażemy teleskopy ESO i przełomowe wyniki naukowe w IMAX” powiedział Lars Lindberg Christensen, dyrektor Departamentu Edukacji i Popularyzacji w ESO. „Jedynie format IMAX może naprawdę przekazać zapierające dech w piersiach doświadczenie obejrzenia najbardziej zaawansowanych teleskopów ludzkości w akcji.”

Lista kin pokazujących „Hidden Universe” będzie aktualizowana na oficjalnej witrynie filmu.

Uwagi

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

December Media jest jedną z najbardziej doświadczonych australijskich firm produkujących filmy dokumentalne. Z siedzibą w Melbourne, firma znana jest z jakości swoich produkcji dokumentalnych i filmowych wykonanych na rynek australijski i światowy. Mając ponad 20 lat doświadczenia w filmach dokumentalnych, edukacji, wielokrotnie nagradzanych produkcji telewizyjnych na żywo i animowanych dla dzieci, December Media udostępnia możliwości rozwoju, finansowania i doświadczenie w produkcji, a także szeroką sieć dystrybucji i powiązań finansowych na całym świecie.

Film Victoria, agencja rządowa i strategiczny partner przemysłu filmowego, finansuje i promuje wielkie, oryginalne filmy, wykonane w Victorii w Australii, przeznaczając co roku ponad 7,2 milionad dolarów australijskich na lokalne projekty telewizyjne i filmowe. Agencja umożliwiła najnowocześniejsze pozastawowe i międzynarodowe produkcje w Victorii, w tym „I Frankenstein”, miniserial HBO “The Pacific”, “Don't Be Afraid of the Dark”, “Where the Wild Things Are”, “Ghost Rider” oraz “Knowing”.

Swinburne 3D Productions, razem ze Swinburne University Center for Astrophysics and Supercomputing, jest liderem w produkcji filmów naukowych i najnowszych wizualizacjach kosmosu, łączących dane naukowe z włąsnymi, innowacyjnymi technikami w animacji CGI oraz 3D. Swinbourne specjalizuje się w filmach, interaktywnej treści oraz produkcjach edukacyjnych. Posiada ponad dziesięć lat doświadczeń w produkowaniu filmów stereo-3D.

MacGillivray Freeman Films jest czołowym niezależnym producentem i dystrybutorem wielkoekranowych flmów dla kin IMAX, w tym nominowanych do Oscara Dolphins” oraz „The Living Sea”. W ciągu ostatnich czterdziestu lat filmy tego producenta były pokazywane w czołowych instytucjach na całym świecie, czyniąc firmę pierwszym producentem filmów dokumentalnych, który osiągnął poziom miliarda dolarów. Filmy z MacGillivray Freeman są znane ze swojego artyzmu i udanego połączenia edukacji z rozrywką, a także z ukazywania nauki i przyrody.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6761
Tel. kom.: +49 173 3872 621
E-mail: lars@eso.org

Lori Rick
Director of Communications, MacGillivray Freeman Films
Tel.: +1 818 212 3434
E-mail: lrick@macfreefilms.com

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1329

O komunikacie

Komunikat nr:eso1329pl
Nazwa:Movie Trailer
Typ:Unspecified : Technology
Facility:Other

Zdjęcia

Poster for the IMAX® 3D movie Hidden Universe
Poster for the IMAX® 3D movie Hidden Universe
Po angielsku
Screenshot from IMAX® 3D movie Hidden Universe showing the Carina Nebula
Screenshot from IMAX® 3D movie Hidden Universe showing the Carina Nebula
Po angielsku
Screenshot from IMAX® 3D movie Hidden Universe showing the surface of Mars
Screenshot from IMAX® 3D movie Hidden Universe showing the surface of Mars
Po angielsku
Screenshot from IMAX® 3D movie Hidden Universe showing the Helix Nebula in infrared
Screenshot from IMAX® 3D movie Hidden Universe showing the Helix Nebula in infrared
Po angielsku
Screenshot from IMAX® 3D movie Hidden Universe showing the interior of the Very Large Telescope
Screenshot from IMAX® 3D movie Hidden Universe showing the interior of the Very Large Telescope
Po angielsku
Screenshot from IMAX® 3D movie Hidden Universe showing the ALMA antennas
Screenshot from IMAX® 3D movie Hidden Universe showing the ALMA antennas
Po angielsku
Director of Photography for IMAX® 3D movie Hidden Universe, Malcolm Ludgate, with IMAX camera
Director of Photography for IMAX® 3D movie Hidden Universe, Malcolm Ludgate, with IMAX camera
Po angielsku
Director of Photography for IMAX® 3D movie Hidden Universe, Malcolm Ludgate, filming
Director of Photography for IMAX® 3D movie Hidden Universe, Malcolm Ludgate, filming
Po angielsku
Rock formation in the Atacama Desert
Rock formation in the Atacama Desert
Po angielsku

Filmy

Hidden Universe in 30 seconds
Hidden Universe in 30 seconds
Po angielsku