Molekuly cukru v plynu obklopujícím mladou hvězdu slunečního typu

Astronomové nalezli molekuly glykolaldehydu – jednoduché formy cukru – v oblaku plynu obklopujícím mladou dvojhvězdu IRAS 16293-2422 se složkami podobnými Slunci. Glykolaldehyd byl již pozorován v mezihvězdném prostoru, ale toto je poprvé, kdy se jej podařilo nalézt tak blízko hvězdy slunečního typu, ve vzdálenosti srovnatelné s oběžnou dráhou Uranu ve Sluneční soustavě. Objev ukazuje, že stavební kameny života se nacházejí ve správný čas na správném místě, aby se mohly stát součástí planet vznikajících kolem hvězdy. K pozorování astronomové použili soustavu antén ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).

Toto video začíná širokým panoramatem centrální části Mléční dráhy ve viditelném světle. Následně se přibližujeme k oblasti hvězdotvorby kolem hvězdy Rho Ophiuchi v infračerveném světle, zvýrazněna je dvojhvězda IRAS 16293-2422. Nakonec je zobrazena představa molekul glykolaldehydu a jejich struktury (C2H4O2).

Kredit:

ALMA (ESO/NAOJ/NRAO) / Nick Risinger (skysurvey.org) / S. Guisard (www.eso.org/~sguisard) / L. Calçada (ESO) & NASA/JPL-Caltech/WISE Team
Music: Disasterpeace

O videu

Id:eso1234a
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:29. srpna 2012 12:00
Související články:eso1234
Doba trvání:01 m 11 s
Frame rate:30 fps

O objektu

Jméno:IRAS 16293-2422, Molecules
Typ:Milky Way : Star : Evolutionary Stage : Protostar
Milky Way : Star : Circumstellar Material : Disk : Protoplanetary

HD


Large


Medium

Video podcast
13,5 MB

Small

Malý FLASH
6,8 MB

For Broadcasters