VST zachytil Gaiu na cestě k miliardě hvězd

Nové obrázky z přehlídkového dalekohledu ESO VST (Very Large Telescope Survey Telescope) ukazují družici Gaia agentury ESAna jejím místě vzdáleném asi 1.5 milionů kilometrů od orbity Země.


Družice, která byla vypuštěna ráno ve čtvrtek devatenáctého prosince 2013, má za úkol během pěti let zmapovat naši Galaxii ve třech dimenzích. Mapování oblohy je jednou z činností, kterými se lidstvo od nepaměti zabývá, a Gaia posune naše vědomosti o hvězdném sousedství, ve kterém žijeme, na další úroveň. Bude velmi přesně měřit polohy a pohyby asi miliardy hvězd v naší Galaxii, a tím vlastně složení Mléčná dráhy, její vznik a vývoj.

Nová pozorování jsou výsledkem těsné spolupráce mezi ESA a ESO při sledování satelitu ze Země. Gaia je nejpřesnější astrometrické zařízení, které kdy bylo postaveno, ale aby byla pozorování k něčemu, musí Gaia přesně vědět, kde ve Vesmíru je. Jediný způsob, jak velmi přesně znát rychlost a polohu družice, je denně ji pozorovat ze Země za pomocí teleskopů, včetně dalekohledu ESO VST, v kampani známé jako GBOT (Ground-Based Optical Tracking).

VST je špičkový 2.6m dalekohled vybavený kamerou OmegaCAM, ohromnou 268-megapixelovou CCD kamerou se zorným polem čtyřikrát větším než Měsíc v úplňku. VST pořídil dnešní snímky za pomoci OmegaCAM dvacátého třetího ledna 2014 s rozestupem asi 6.5 minuty. Gaia je jasně viditelná jako malá tečka pohybující se na pozadí hvězd. Její poloha je označena červeným kolečkem. Na obrázcích je družice asi milionkrát slabší, než je možné pozorovat okem.


Gaia byla předtím pozorována dalekohledem VST v prosinci 2013, velmi brzy po svém startu - byla jedním z nejbližších objektů pozorovaných VST. Ukázala se přesně na očekávaném místě a upozornila na úspěšnou spolupráci mezi pozemskou a kosmickou astronomií.

Odkazy:

Kredit:

ESO

O snímku

Id:potw1407a
Jazyk:cs
Typ:Pozorování
Datum zveřejnění:17. února 2014 10:00
Velikost:1880 x 1019 px

O objektu

Jméno:Gaia
Typ:Unspecified : Technology : Spacecraft

Image Formats

největší JPEG
604,5 KB

Barvy & filtry

PásmoDalekohled
VLT Survey Telescope
OmegaCAM