Komunikat prasowy
Świąteczna kometa Lovejoya sfotografowana w Paranal
24 grudnia 2011
Niedawno odkryta kometa Lovejoya została uchwycona na niesamowitych zdjęciach i filmach wykonanych w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. Kometa uświetnia niebo południowe po tym, jak nieoczekiwanie przetrwała bliskie spotkanie ze Słońcem.
Nowa sekwencja wideo została wykonana przez Gabriela Brammera z ESO niecałe dwa dni temu (22 grudnia 2011 roku). Gdy Gabriel kończył swoją zmianę jako astronom obserwator w Obserwatorium Paranal, kometa Lovejoya wzeszła nad horyzont tuż przed świtem.
Oddajmy głos samemu Gabrielowi Brammerowi: „Ostatniego ranka mojej zmiany próbowałem uchwycić kometę aparatem fotograficznym tuż przed wschodem słońca. Warkocz komety był dobrze widoczny gołym okiem, a połączenie sierpa Księżyca, komety, Drogi Mlecznej i laserowej gwiazdy porównania było prawie tak samo efektowne dla gołego oka, jak wygląda na zdjęciu o długim czasie ekspozycji.”
Sekwencja pokazuje także cienki promień Laserowej Gwiazdy Porównania VLT ustawionej na pięknym tle Drogi Mlecznej, w miejscu, w którym astronomowie przeprowadzili swoje ostatnie obserwacje tamtej nocy.
Optyk ESO Guillaume Blanchard wykonał niesamowite szerokokątne zdjęcie komety Lovejoya, a Fotograficzny Ambasador ESO Jurij Bieletski uwiecznił widowisko z Santiago de Chile. Blanchard powiedział: „Według mnie ta kometa jest gwiazdkowym prezentem dla ludzi, którzy zostają w Paranal na Święta”.
Ta jasna kometa była także widoczna z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w innej niesamowitej sekwencji zdjęć wykonanej 21 grudnia przez załogę filmującą błyskawice na nocnej stronie Ziemi.
Społeczność astronomiczna mówi o komecie Lovejoya od ostatnich kilku tygodni. Odkrył ją 27 listopada australijski miłośnik astronomii Terry Lovejoy. Została sklasyfikowana jako muskająca Słońce kometa z rodziny Kreutza, z orbitą przebiegającą bardzo blisko Słońca [1]. W ubiegłym tygodniu kometa weszła w koronę słoneczną, co było bardzo oczekiwanym wydarzeniem. Przeszła zaledwie 140 000 kilometrów od powierzchni Słońca. Naprawdę blisko…
Spodziewano się, że kometa rozpadnie się i wyparuje, ale zamiast tego przetrwała swoje gorące spotkanie ze Słońcem i pojawiła się kilka dni później, zaskakując wszystkich. Widać ją obecnie z południowej półkuli o świcie, wraz z jasnym warkoczem długim na miliony kilometrów, złożonym z cząstek pyłu wywiewanych z komety przez wiatr słoneczny.
Lovejoy będzie teraz kontynuować swoją podróż po wydłużonej orbicie wokół Słońce i ponownie zniknie w odległych częściach Układu Słonecznego. Ciekawe czy faktycznie dotrwa do ponownego pojawienia się na naszym niebie, co jest przewidywane za 314 lat.
Wraz z tą spektakularną sekwencją zdjęć świątecznej komety Lovejoya ESO życzy wszystkim wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.
Credit
G. Brammer/ESO
Uwagi
[1] Uważa się, że muskające Słońce komety z rodziny Kreutza pochodzą z rozpadu jednej dużej komety w XII wieku i obecnie okrążają Słońce wzdłuż tej samej trasy.
Więcej informacji
W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.
Linki
- Gabriel Bammer - strona domowa
- Guillaume Blanchard - strona domowa
- Fotograficzni Ambasadorowie ESO
Kontakt
Gabriel Brammer
ESO
Vitacura, Chile
Tel. kom.: +56 9 94 89 00 75
E-mail: gbrammer@eso.org
Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel. kom.: +49 173 3872 621
E-mail: lars@eso.org
Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO
oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org
O komunikacie
Komunikat nr: | eso1153pl |
Nazwa: | C/2011 W3 (Lovejoy), Paranal, Photo Ambassador, Santiago |
Typ: | Solar System : Interplanetary Body : Comet |
Facility: | Very Large Telescope |