eso1153pl — Zdjęcie prasowe

Świąteczna kometa Lovejoya sfotografowana w Paranal

24 grudnia 2011

Niedawno odkryta kometa Lovejoya została uchwycona na niesamowitych zdjęciach i filmach wykonanych w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. Kometa uświetnia niebo południowe po tym, jak nieoczekiwanie przetrwała bliskie spotkanie ze Słońcem.

Nowa sekwencja wideo została wykonana przez Gabriela Brammera z ESO niecałe dwa dni temu (22 grudnia 2011 roku). Gdy Gabriel kończył swoją zmianę jako astronom obserwator w Obserwatorium Paranal, kometa Lovejoya wzeszła nad horyzont tuż przed świtem.

Oddajmy głos samemu Gabrielowi Brammerowi: „Ostatniego ranka mojej zmiany próbowałem uchwycić kometę aparatem fotograficznym tuż przed wschodem słońca. Warkocz komety był dobrze widoczny gołym okiem, a połączenie sierpa Księżyca, komety, Drogi Mlecznej i laserowej gwiazdy porównania było prawie tak samo efektowne dla gołego oka, jak wygląda na zdjęciu o długim czasie ekspozycji.”

Sekwencja pokazuje także cienki promień Laserowej Gwiazdy Porównania VLT ustawionej na pięknym tle Drogi Mlecznej, w miejscu, w którym astronomowie przeprowadzili swoje ostatnie obserwacje tamtej nocy.

Optyk ESO Guillaume Blanchard wykonał niesamowite szerokokątne zdjęcie komety Lovejoya, a Fotograficzny Ambasador ESO Jurij Bieletski uwiecznił widowisko z Santiago de Chile. Blanchard powiedział: „Według mnie ta kometa jest gwiazdkowym prezentem dla ludzi, którzy zostają w Paranal na Święta”.

Ta jasna kometa była także widoczna z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w innej niesamowitej sekwencji zdjęć wykonanej 21 grudnia przez załogę filmującą błyskawice na nocnej stronie Ziemi.

Społeczność astronomiczna mówi o komecie Lovejoya od ostatnich kilku tygodni. Odkrył ją 27 listopada australijski miłośnik astronomii Terry Lovejoy. Została sklasyfikowana jako muskająca Słońce kometa z rodziny Kreutza, z orbitą przebiegającą bardzo blisko Słońca [1]. W ubiegłym tygodniu kometa weszła w koronę słoneczną, co było bardzo oczekiwanym wydarzeniem. Przeszła zaledwie 140 000 kilometrów od powierzchni Słońca. Naprawdę blisko…

Spodziewano się, że kometa rozpadnie się i wyparuje, ale zamiast tego przetrwała swoje gorące spotkanie ze Słońcem i pojawiła się kilka dni później, zaskakując wszystkich. Widać ją obecnie z południowej półkuli o świcie, wraz z jasnym warkoczem długim na miliony kilometrów, złożonym z cząstek pyłu wywiewanych z komety przez wiatr słoneczny.

Lovejoy będzie teraz kontynuować swoją podróż po wydłużonej orbicie wokół Słońce i ponownie zniknie w odległych częściach Układu Słonecznego. Ciekawe czy faktycznie dotrwa do ponownego pojawienia się na naszym niebie, co jest przewidywane za 314 lat.

Wraz z tą spektakularną sekwencją zdjęć świątecznej komety Lovejoya ESO życzy wszystkim wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Credit

G. Brammer/ESO

Uwagi

[1] Uważa się, że muskające Słońce komety z rodziny Kreutza pochodzą z rozpadu jednej dużej komety w XII wieku i obecnie okrążają Słońce wzdłuż tej samej trasy.

Więcej informacji

W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
Toruń, Poland
E-mail: eson-poland@eso.org

Gabriel Brammer
ESO
Vitacura, Chile
Tel. kom.: +56 9 94 89 00 75
E-mail: gbrammer@eso.org

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel. kom.: +49 173 3872 621
E-mail: lars@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1153

O komunikacie

Komunikat nr:eso1153pl
Nazwa:C/2011 W3 (Lovejoy), Paranal, Photo Ambassador, Santiago
Typ:Solar System : Interplanetary Body : Comet
Facility:Very Large Telescope

Zdjęcia

Christmas comet Lovejoy captured at Paranal
Christmas comet Lovejoy captured at Paranal
Po angielsku
Christmas Comet Lovejoy seen over Santiago
Christmas Comet Lovejoy seen over Santiago
Po angielsku
Christmas comet Lovejoy captured at Paranal
Christmas comet Lovejoy captured at Paranal
Po angielsku

Filmy

eso1153a
eso1153a
Po angielsku