Ochrana tmavé a klidné oblohy

Úvod 

Dívat se na hvězdy a souhvězdí, pozorovat padající hvězdy a komety je příjemná volnočasová aktivita, která nás spojuje s naším kosmickým domovem. Astronomie je také považována za nejstarší vědu lidstva. Lidé po tisíce let využívají hvězdy na nebi k navigaci a měření času. V posledních desetiletích se však kvalita noční oblohy v důsledku lidské činnosti snížila, a to jak díky  znečištění atmosféry, včetně světelného znečištění, tak díky zvyšujícímu se leteckému provozu nebo  vysokému počtu družic na nízkých oběžných drahách.

Podle zprávy z roku 2016 omezuje světelné znečištění možnost spatřit noční oblohu u více než 80 % světové populace. Pohled na majestátní pás Mléčné dráhy táhnoucí se noční oblohou se rychle stává minulostí a dnes již několik generací lidí vyrostlo v místech, kde nikdy nespatřili skutečnou krásu noční oblohy. Třetina obyvatel planety dnes v noci nevidí Mléčnou dráhu kvůli světelnému znečištění. Nově vypouštěné družice navíc začínají měnit způsob, jakým noční oblohu vnímáme a znehodnocují estetickou i informační hodnotu astronomických snímků.

Jaké jsou druhy znečištění s dopadem na oblohu a co dělá ESO pro jejich regulaci? 

Hrozby pro oblohu

Světelné znečištění

Světelné znečištění je obvykle definováno jako „umělé světlo svítící tam, kde není žádoucí ani potřeba“. Má za následek zvýšení jasu tmavé noční oblohy, což v oblastech s vysokým světelným znečištěním způsobuje potíže při astronomických pozorováních. Světelné znečištění je důsledkem rostoucí industrializace a neefektivního nebo nadměrného využívání světelných zdrojů nejen ve městech. Mezi zdroje světelného znečištění patří vnitřní i vnější osvětlení, přičemž vnější světelné zdroje – pouliční osvětlení, reflektory a světelné reklamní billboardy – mají výraznější dopad na noční životní prostředí

Jednou z dotčených skupin, pro které jsou následky světelného znečištění obtížnou výzvou, jsou profesionální astronomové. Rozptýlené světlo dokáže doslova rozzářit oblohu, což pozorovatelům stěžuje zaznamenávání slabých kosmických objekt;: čím jasnější je obloha, tím méně hvězd lze spatřit. To má výrazný vliv na zobrazování noční oblohy a použití fotometrických technik (které měří množství světla přicházejícího z astronomických objektů) z povrchu Země. Je totiž obtížné oddělit světlé pozadí oblohy uměle zvýšené světelným znečištěním od slabých signálů z vesmíru, které astronomové zkoumají.

Světelné znečištění ale ovlivňuje také amatérské astronomy, náhodné pozorovatele, veřejnost i zvířata. Světlo může pronikat do ložnic, rozptylovat řidiče a narušit přirozené vnitřní hodiny lidí i  zvířat. V roce 2017 byla Nobelova cena za fyziologii a medicínu udělena skupině vědců, jejichž objevy prokázaly, že lidské tělo vyžaduje přirozený rytmus střídání denního světla a tmy v noci, aby zůstalo zdravé. Následné studie ukázaly možnou souvislost rostoucího světelného znečištění se zvýšeným výskytem některých typů rakoviny.

Divoká zvířata ve venkovských i městských oblastech trpí narušením životného prostředí světelným znečištěním. Hejna stěhovavých ptáků i některý hmyz se orientují pomocí Mléčné dráhy a světelné znečištění jim navigaci znesnadňuje. Světelné znečištění sebou nese také obrovské plýtvání energií, kterou je potřeba na výrobu umělého světla. Například studie z roku 2012 ukázala, že jedno malé město v Itálii využilo 60 % své spotřeby energie jen na pouliční osvětlení. Omezení nadměrného osvětlení by proto mohlo pomoci snížit naši uhlíkovou stopu.

Aby se astronomové problému světelného znečištění vyhnuli, staví své dalekohledy daleko od měst v odlehlých oblastech s tmavou oblohou, jako je například Observatoř ESO Paranal v chilské poušti Atacama. Ale i na tak odlehlých místech je (dnes již zdaleka ne) nedotčená tmavá obloha stále více ohrožena světelným znečištěním spojeným s rozvojem blízkých měst.

To get around the problem of light pollution, astronomers build their telescopes far from cities in secluded dark-sky zones such as ESO’s Paranal Observatory in Chile’s Atacama Desert. But even in such remote locations, the pristine dark skies are increasingly at risk from light pollution due to the urban growth of cities near the observatories.

 

Družice na nízké oběžné dráze 

V boji za ochranu našeho pohledu na noční oblohu se ale objevila nová hrozba: velký počet družic vynášených na nízké oběžné dráhy kolem Země. Společnosti jako SpaceX, Amazon a OneWeb by mohly v nadcházející dekádě umístit na tyto oběžné dráhy až 100 000 satelitů. I když jsou tyto družice důležité pro globální komunikační sítě, mohou ovlivňovat astronomii svým vysokým počtem, jasností na obloze a vyzařováním v rádiovém oboru. Když je satelit osvětlen Sluncem, vypadá jako jasný bod pohybující se po obloze, téměř jako vzdálené letadlo. Vzhledem k vysokému počtu družic může odražené sluneční záření narušit měření prováděná na pozemních observatořích, a to zejména za soumraku.

Albireo in Cygnus with Starlink Satellites
Hvězda Albireo v souhvězdí Labuť se stopami satelitů Starlink.
Credit: Rafael Schmall

Pozorování pomocí dalekohledů na nízké oběžné dráze Země, jako je Hubbleův kosmický teleskop NASA/ESA, mohou být některými družicemi také ovlivněna, protože prolétají také jeho zorným polem. Samotné kosmické dalekohledy by také mohly být poškozeny (nebo dokonce zničeny) při srážkách s jinými nefunkčními družicemi nebo komickým smetím (jak je ztvárněno ve filmu Gravitace z roku 2013, ve kterém se teleskop HST roztříští po srážce s troskami).

Nad všemi observatořemi bude narůstat počet spatřitelných/zachytitelných družic. To bude mít znatelný vliv na pořizování širokoúhlých snímků v průběhu soumraku či úsvitu.

These satelDružice představují problém také pro radioastronomii. V každém okamžiku se nad obzorem při pohledu z každé observatoře budou nacházet stovky aktivních rádiových vysílačů, které ovlivní měření prováděná vysoce citlivými radioteleskopy, jako je APEX nebo ALMA, jejichž evropským partnerem je ESO. (Upozorňujeme však, že podrobné studie vlivu družicových konstelací na zařízení ALMA nebo APEX se provádějí, ale dosud nebyly uzavřeny.)

ESO se aktivně podílí na studiích zaměřujících se na potenciální vliv nových družicových konstelací. V roce 2020 jedna ze studií ESO nastínila možné dopady na pozemská pozorování vesmíru v optické a blízké infračervené oblasti. Ukázalo se, že dalekohledy ESO, jako je VLT (Very Large Telescope) a připravovaný ELT (Extremely Large Telescope), oba pracující v chilské poušti Atacama, budou těmito satelity „středně ovlivněny“. Novější studie, rozšiřující předchozí analýzu a publikovaná v roce 2022, tato zjištění upřesnila.

Efekt je výraznější u dlouhých expozic pořizovaných za soumraku či úsvitu - až 3 % z nich může být poškozeno. Studie také zjistila, že největší dopad budou mít družicové konstelace na širokoúhlé přehlídkové systémy, jako je budovaná observatoř Very C. Rubinové (NSF, USA; není zařízení ESO), u které bude „vážně ovlivněno“ 30–50 % pozorování prováděných za soumraku či úsvitu. 

Posláním ESO je chránit tmavou a klidnou oblohu

ESO se aktivně zapojilo do kampaně za zachování tmavé a klidné oblohy a účastní se mnoha projektů podporujících snížení znečištění způsobeného rozptýleným světlem, satelitními konstelacemi i letadly. Například nad observatoří ESO Paranal je v platnosti omezený letový řád - letadla prolétají kolem observatoře takovým způsobem, aby se z pohledu dalekohledů neocitla výše nad obzorem, než je stanovený limit.

Prostřednictvím Společné komise ESO a chilské vlády (ESO-Government of Chile Joint Committee) financuje ESO řadu regionálních a národních iniciativ zaměřených na zvyšování povědomí o světelném znečištění u široké veřejnosti. Rovněž důležité je, že ESO a partnerské observatoře sponzorují a financují Kancelář pro ochranu kvality oblohy v Severním Chile (Office for the Protection of the Sky Quality in Northern Chile, OPCC), jejímž posláním je chránit noční oblohu v oblastech Antofagasta, Atacama a Coquimbo před světelným znečištěním. OPCC spolupracuje s astronomickými organizacemi a chilskými úřady, aby nalezly praktická řešení hrozby stále jasnějšího nebe - od poradenství místním občanům ohledně návrhu osvětlení až po zavádění nových osvětlovacích standardů

ESO důrazně varovalo před nebezpečím, které představují satelitní konstelace pro pozemní astronomické observatoře. Vědci z ESO a političtí experti utvořili mezinárodní Pracovní skupinu pro tmavou a klidnou oblohu (Dark and Quiet Skies Working Group) ustavenou Mezinárodní astronomickou unií (IAU), která shrnula své závěry o ochraně temné a klidné oblohy ve dvou zprávách zveřejněných v letech 2020 and 2021.

Ve spolupráci s IAU a dalšími partnerskými organizacemi ESO rovněž podala petici k Výboru OSN pro mírové využití vesmíru (COPUOS, Committee on the Peaceful Uses of Outer Space) s požadavkem lepší ochrany tmavé a rádiově klidné/tiché oblohy. V roce 2022 skupina předložila výboru COPUOS dokument, který byl projednán na 59. zasedání Vědeckotechnického podvýboru (59th session of the COPUOS Science and Technical Subcommittee) COPUOS. Bylo to poprvé, kdy byla tmavá a klidná obloha předložena jako formálním bod programu jednání Organizace spojených národů.

"Je (...) v zájmu celé mezinárodní vědecké komunity chránit na globální úrovni možnosti astronomického pozorování před nepříznivými, rušivými a škodlivými umělými vlivy." Dokument OSN COPUOS o ochraně temné a klidné oblohy, 2022

Pro ESO je velmi důležité mít stálý přehled o různých politických iniciativách týkajících se astronomie, proto je stálým pozorovatelem v komisi COPUOS. ESO je také zapojeno do činnosti mnoha dalších organizací, které podporují ochranu temné a klidné oblohy, je stálým členem Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (International Dark-Sky Association) a pozorně sleduje další regionální iniciativy, jako je například Evropská konference pro tmavé nebe (European Dark Skies Conference). ESO je také přispívajícím členem Centra pro ochranu temné a klidné oblohy IAU před rušením družicovými konstelacemi (IAU Centre for the Protection of the Dark and Quiet Sky from Satellite Constellation Interference), které bylo založeno v dubnu 2022 s cílem koordinovat mezinárodní multidisciplinární úsilí o zmírnění negativních dopadů družicových konstelací na optická a radioastronomická pozorování stejně jako na prožitek lidí z krásy noční oblohy.

ESO se také podílí na iniciativách, jejichž cílem je ochrana tmavé a klidné oblohy pro každého. Účastní se projektů jako je konsorcium STARS4ALL financované Evropskou unií nebo iniciativa Starlight (Starlight Initiative), podporovaná organizacemi UNESCO, IAU, UNWTO (United Nations World Tourism Organisation) a dalšími.

Neznečištěná noční obloha, která umožňuje rozjímat pod nebeskou klenbou, by měla být považována za základní sociokulturní a environmentální právo,“ uvádí rezoluce IAU o noční obloze. „Noční obloha byla a je inspirací lidstva a její obdiv představuje základní prvek ve vývoji vědeckého myšlení všech civilizací."

Pošlete nám komentář!
Subscribe to receive news from ESO in your language
Accelerated by CDN77
Terms & Conditions
Cookie Settings and Policy

Our use of Cookies

We use cookies that are essential for accessing our websites and using our services. We also use cookies to analyse, measure and improve our websites’ performance, to enable content sharing via social media and to display media content hosted on third-party platforms.

You can manage your cookie preferences and find out more by visiting 'Cookie Settings and Policy'.

ESO Cookies Policy


The European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere (ESO) is the pre-eminent intergovernmental science and technology organisation in astronomy. It carries out an ambitious programme focused on the design, construction and operation of powerful ground-based observing facilities for astronomy.

This Cookies Policy is intended to provide clarity by outlining the cookies used on the ESO public websites, their functions, the options you have for controlling them, and the ways you can contact us for additional details.

What are cookies?

Cookies are small pieces of data stored on your device by websites you visit. They serve various purposes, such as remembering login credentials and preferences and enhance your browsing experience.

Categories of cookies we use

Essential cookies (always active): These cookies are strictly necessary for the proper functioning of our website. Without these cookies, the website cannot operate correctly, and certain services, such as logging in or accessing secure areas, may not be available; because they are essential for the website’s operation, they cannot be disabled.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
csrftoken
XSRF protection token. We use this cookie to protect against cross-site request forgery attacks.
1st party
Stored
1 year
user_privacy
Your privacy choices. We use this cookie to save your privacy preferences.
1st party
Stored
6 months
_grecaptcha
We use reCAPTCHA to protect our forms against spam and abuse. reCAPTCHA sets a necessary cookie when executed for the purpose of providing its risk analysis. We use www.recaptcha.net instead of www.google.com in order to avoid unnecessary cookies from Google.
3rd party
Stored
6 months

Functional Cookies: These cookies enhance your browsing experience by enabling additional features and personalization, such as remembering your preferences and settings. While not strictly necessary for the website to function, they improve usability and convenience; these cookies are only placed if you provide your consent.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
preferred_language
Language settings. We use this cookie to remember your preferred language settings.
1st party
Stored
1 year
ON | OFF
sessionid
ESO Shop. We use this cookie to store your session information on the ESO Shop. This is just an identifier which is used on the server in order to allow you to purchase items in our shop.
1st party
Stored
2 weeks
ON | OFF

Analytics cookies: These cookies collect information about how visitors interact with our website, such as which pages are visited most often and how users navigate the site. This data helps us improve website performance, optimize content, and enhance the user experience; these cookies are only placed if you provide your consent. We use the following analytics cookies.

Matomo Cookies:

This website uses Matomo (formerly Piwik), an open source software which enables the statistical analysis of website visits. Matomo uses cookies (text files) which are saved on your computer and which allow us to analyze how you use our website. The website user information generated by the cookies will only be saved on the servers of our IT Department. We use this information to analyze www.eso.org visits and to prepare reports on website activities. These data will not be disclosed to third parties.

On behalf of ESO, Matomo will use this information for the purpose of evaluating your use of the website, compiling reports on website activity and providing other services relating to website activity and internet usage.

ON | OFF

Matomo cookies settings:

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
_pk_id
Stores a unique visitor ID.
1st party
Stored
13 months
_pk_ses
Session cookie temporarily stores data for the visit.
1st party
Stored
30 minutes
_pk_ref
Stores attribution information (the referrer that brought the visitor to the website).
1st party
Stored
6 months
_pk_testcookie
Temporary cookie to check if a visitor’s browser supports cookies (set in Internet Explorer only).
1st party
Stored
Temporary cookie that expires almost immediately after being set.

Additional Third-party cookies on ESO websites: some of our pages display content from external providers, e.g. YouTube.

Such third-party services are outside of ESO control and may, at any time, change their terms of service, use of cookies, etc.

YouTube: Some videos on the ESO website are embedded from ESO’s official YouTube channel. We have enabled YouTube’s privacy-enhanced mode, meaning that no cookies are set unless the user actively clicks on the video to play it. Additionally, in this mode, YouTube does not store any personally identifiable cookie data for embedded video playbacks. For more details, please refer to YouTube’s embedding videos information page.

Cookies can also be classified based on the following elements.

Regarding the domain, there are:

As for their duration, cookies can be:

How to manage cookies

Cookie settings: You can modify your cookie choices for the ESO webpages at any time by clicking on the link Cookie settings at the bottom of any page.

In your browser: If you wish to delete cookies or instruct your browser to delete or block cookies by default, please visit the help pages of your browser:

Please be aware that if you delete or decline cookies, certain functionalities of our website may be not be available and your browsing experience may be affected.

You can set most browsers to prevent any cookies being placed on your device, but you may then have to manually adjust some preferences every time you visit a site/page. And some services and functionalities may not work properly at all (e.g. profile logging-in, shop check out).

Updates to the ESO Cookies Policy

The ESO Cookies Policy may be subject to future updates, which will be made available on this page.

Additional information

For any queries related to cookies, please contact: pdprATesoDOTorg.

As ESO public webpages are managed by our Department of Communication, your questions will be dealt with the support of the said Department.