Pozorování Slunce oèima |
[ hlavní stránka HPHK ] [ pozorování Slunce na HPHK ] | [ èeské centrum VT-2004 ] [ pøechod Venue ON-LINE ] |
|
Pøímé pozorování Slunce oèima mùe vést k pokození zraku! Zatímco pøi pozorování pøes dalekohled mùe dojít k okamité ztrátì zraku, pøi pozorování oèima se zdánlivì nic nestane. Slunce vak vydává záøení nejrùznìjích vlnových délek, nejen to viditelné. Infraèervené a pøedevím ultrafialové paprsky jsou pro nae oèi (nejen pro nì) kodlivé. Ozonová vrstva v zemské atmosféøe sice vìtinu UV záøení pohltí, nìkteré vlnové délky vak projdou. Dlouhodobé pøímé pozorování Slunce (desítky minut a hodiny) mùe vést k pokození zraku, které se ani nemusí projevit okamitì. Oèi je tøeba chránit Norma ÈSN EN 1836 pøedepisuje pro pozorování Slunce oèima ochranný filtr, který odpovídá sváøeèskému ochrannému sklu minimálnì è. 12 (èím vìtí èíslo, tím tmaví filtr; ve sváøeèských brýlích èi kuklách jsou vak obvykle filtry s niím ochranným stupnìm do è. 10). Spolehlivou ochranou zraku je tedy sváøeèský filtr . Èíslo 12 staèí k ochranì zraku, pro pohodlné pozorování Slunce vak doporuèujeme è. 13 a 14. V pøípadì Venue, kdy je tøeba, aby oko mìlo co nejvìtí rozliovací schopnost, se dokonce hodí filtr è. 15. Ochranné filtry a brýle pro pozorování Slunce se sváøeèskými skly mùete zakoupit i na královéhradecké hvìzdárnì:
|
Improvizované pomùcky
Kromì sváøeèských skel lze vyuít i nìkteré improvizované pomùcky. Je vak tøeba peèlivì vybírat, nebo mezi lidmi kolují rùzné fámy a dezinformace. Bezpeènou pomùckou jsou brýle na pozorování zatmìní Slunce . Oèi ochrání spolehlivì, ale protoe v pøípadì sluneèního zatmìní není tøeba dbát na rozliovací schopnost oka, nemusí být zaruèena viditelnost Venue na Sluneèním kotouèi. Amatérsky je moné vyrobit ochranné brýle z osvìtleného a vyvolaného èernobílého filmu , v ideálním pøípadì filmu rentgenového . Kvùli zrnitosti filmu se v tomto pøípadì opìt sniuje rozliovací schopnost. S jistou dávkou opatrnosti lze pouít zaèouzené sklo nebo CD-ROM .
POZOR! K ochranì zraku pøi pozorování Slunce se nehodí nevyvolaný èernobílý film , ani barevný film (vyvolaný èi nevyvolaný) nebo disketa . V ádném pøípadì nepomohou obyèejné sluneèní brýle . Aèkoli se tyto vìci obèas jako pomùcky pro pozorování Slunce doporuèují, bezpeèné nejsou. Zpravidla propoutìjí pøíli mnoho ultrafialového nebo infraèerveného záøení a protoe oko na sníený jas reaguje rozíøením zornice, je dávka záøení kodlivých vlnových délek, která do oka pronikne, nebezpeèná.
[ nahoru ] |
Pozorování bez ochranných prostøedkù
Chcete-li se pokusit pozorovat Slunce (skvrny, zatmìní, pøechod Venue) opravdu pøímo oèima, tedy bez ochranných prostøedkù, mìli byste si jetì pøed pozorováním prostudovat informace, které najdete zde nebo zde.
[ nahoru ] |
Rozliovací schopnost lidského oka
Lidské oko má rozliovací schopnost pøiblinì jednu a dvì obloukové minuty (je ponìkud individuální). Tím je myleno, e napøíklad dvì hvìzdy vzdálené od sebe dvì obloukové minuty, by vìtina lidí mìla rozliit jako dva svítící body vedle sebe. Zdánlivý prùmìr Venue pøi pøechodu pøes Slunce èiní pøiblinì jednu obloukovou minutu, co, v souvislosti s pøedchozími vìtami, vypadá dost beznadìjnì. Ve skuteènosti je to vak s lidským okem mnohem lepí. Pøi pøechodu Venue nejde toti o rozliení dvou bodù vedle sebe, ale jednoho tmavého bodu na svìtlém pozadí. V tomto pøípadì jde pøedevím o pomìr jasu a kontrastu. Èerný kotouèek Venue na Slunci je mnohem kontrastnìjí ne sluneèní skvrny a podle zkueností pozorovatelù by mìla být vidìt pomìrnì snadno. Zkuení pozorovatelé s dobrým zrakem vidìli oèima na Slunci dokonce i Merkura. K dosaení co nejlepího výsledku je tøeba mít co nejtmaví filtr, aby se sníil jas sluneèního kotouèe. Rozliení také stoupá s prùmìrem zornice, která se pøi mením mnoství dopadajícího svìtla roztahuje, ale zároveò se tím sniuje ostrost vidìní.
[ nahoru ] |