eso1713pl — Komunikat organizacji

Przekazanie budynku ALMA Residencia

Nowy hotel dla pracowników i gości ALMA w Chile

25 kwietnia 2017

Nowy budynek ALMA Residencia w ALMA Operations Support Facility został właśnie odebrany przez Joint ALMA Observatory. W uroczystości uczestniczyła Rada ALMA oraz dyrektorzy trzech instytucji zarządzających obserwatorium — ESO, NAOJ i NRAO. Obecni byli także architekci, który zaprojektowali budynek. ALMA Residencia jest ostatnią dużą konstrukcją budowlaną przekazaną przez ESO do projektu ALMA.

Przekazanie ALMA Residencia jest punktem zwrotnym w rozwoju Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Nowy budynek umożliwi zakwaterowanie personelu ALMA oraz gości odwiedzających ALMA Operations Support Facility (OSF), niedaleko San Pedro de Atacama w północnym Chile, około 28 kilometrów od samej sieci teleskopów Residencia jest ostatnim dużym wkładem od ESO do projektu ALMA.

Projekt budynku został wykonany przez fińską firmę architektoniczną Kouvo & Partanen oraz zaadaptowany do chilijskiego rynku przez chilijską firmę Rigotti & Simunovic. Kontrakt na budowę ALMA Residencia został przyznany konsorcjum AXIS LyD Construcciones Ltda, obejmującemu Constructora L y D S.A. i Axis Desarrollos Constructivos S.A. Obie firmy są chilijskimi przedsiębiorstwami, które posiadają szerokie doświadczenie w budowaniu budynków mieszkalnych w trudnym otoczeniu w północnym Chile. Budowa rozpoczęła się oficjalnie 23 lutego 2015 r.

Budynki zaprojektowano tak, że kształt i kolor zewnętrzny tego dużego projektu architektonicznego będzie wpasowywał się w topografię, otoczenie i krajobraz obszaru ALMA. Z uwagi na ciężkie pustynne warunki, odległe położenie i tryb pracy (zmiany zarówno dzienne, jak i nocne) personelu ALMA, Residencia została zaprojektowana tak, aby dostarczyć miłe otoczenie dla pracowników i gości, który licznie przyjeżdżają tu z całego świata.

Residencia posiada dwie główne strefy: obszar wspólny i obszar sypialny. Projekt oparto na modułowych założeniach, tak iż w przyszłości będzie można dodać więcej pokoi hotelowych. Obecnie znajduje się 120 pokoi rozmieszczonych w sześciu budynkach. Obszary wspólne mają imponujące miejsca do odpoczynku, w tym bibliotekę, kawiarnię, hol, spa z salą gminastyczną, basen do pływania, saunę i obszar do pieczenia na rożnie. Jest także kuchnia i obszerna jadalnia, która za jednym razem pomieści połowę mieszkańców.

OSF, miejsce w którym powstała Residencia, znajduje się 2000 metrów niżej niż sama sieć teleskopów stojąca na płaskowyżu Chajnantor. ALMA składa się z sieci 66 precyzyjnych anten radiowych, o średnicach 12 metrów i 7 metrów, pracujących na falach milimetrowych i submilimetrowych. Obserwatorium rozpoczęło naukowe obserwacje pod koniec września 2011 r. Bada elementy budulcowe gwiazd, systemy planetarne, galaktyki i poszukuje życia, pozwalając astronomom odpowiedzieć na niektóre z najgłębszych pytań o nasze kosmiczne pochodzenie.

Więcej informacji

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) jest międzynarodowym kompleksem badawczym w ramach partnerstwa pomiędzy ESO, U.S. National Science Foundation (NSF) oraz National Institutes of Natural Sciences (NINS) of Japan, we współpracy z Chile. ALMA jest finansowana przez ESO w imieniu Krajów Członkowskich, przez NSF we współpracy z National Research Council of Canada (NRC) i National Science Council of Taiwan (NSC) oraz przez NINS we współpracy z Academia Sinica (AS) na Tajwanie i Korea Astronomy and Space Science Institute (KASI). Budowa i zarządzanie ALMA są kierowane przez ESO w imieniu Krajów Członkowskich, przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), zarządzane przez Associated Universities, Inc. (AUI), w imieniu Ameryki Północnej oraz przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ) w imieniu Azji Wschodniej. Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia zunifikowane kierowanie i zarządzanie budową, testowaniem i działaniem ALMA.

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop ELT (Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1713

O komunikacie

Komunikat nr:eso1713pl
Nazwa:ALMA Residencia
Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Facility
Facility:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array

Zdjęcia

The ALMA Residencia
The ALMA Residencia
Po angielsku
ALMA Residencia handed over
ALMA Residencia handed over
Po angielsku
ALMA Residencia handed over
ALMA Residencia handed over
Po angielsku

Filmy

ESOcast 103 Light: New ALMA accommodation unveiled (4K UHD)
ESOcast 103 Light: New ALMA accommodation unveiled (4K UHD)
Po angielsku
ALMA Residencia construction time-lapse
ALMA Residencia construction time-lapse
Po angielsku
ALMA Residencia construction time-lapse
ALMA Residencia construction time-lapse
Po angielsku