Komunikat prasowy
Kosmiczne fajerwerki od umierających gwiazd
13 kwietnia 2011
To zdjęcie mgławicy NGC 3582, uzyskane za pomocą instrumentu Wide Field Image na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium ESO La Silla w Chile, pokazuje gigantyczne pętle gazu, uderzająco podobne do słonecznych protuberancji. Uważa się, że pętle te zostały wyrzucone przez umierające gwiazdy, ale nowe gwiazdy także rodzą się w tym gwiezdnym żłobku. Te energetyczne młodziki emitują intensywne promieniowanie ultrafioletowe, które powoduje świecenie gazu w mgławicy, tworząc ognisty pokaz widoczny na zdjęciu.
NGC 3582 jest częścią wielkiego obszaru gwiazdotwórczego w Drodze Mlecznej, zwanego RCW 57. Znajduje się blisko centralnej płaszczyzny Drogi Mlecznej w południowym gwiazdozbiorze Kila (nazwa konstelacji symbolizuje fragment statku Argo, kierowanego przez Jazona). John Herschel jako pierwszy w 1834 roku dostrzegł ten złożony region świecącego gazu i ciemnego pyłu, podczas swojego pobytu w Afryce Południowej.
Część gwiazd formujących się w obszarach takich jak NGC 3852 jest znacznie masywniejsza od Słońca. Te potwory emitują energię w kolosalnym tempie, a ich bardzo krótkie życie kończy się eksplozjami jako supernowe. Materia wyrzucona podczas takich dramatycznych wydarzeń tworzy bąble w otaczającym gazie i pyle. To najbardziej prawdopodobna przyczyna powstania pętli widocznych na zdjęciu.
Zdjęcie zostało wykonane za pomocą wielu filtrów. W przypadku instrumentu Wide Field Image dane pochodziły z filtra czerwonego i są pokazane jako zielone i czerwone, natomiast dane z filtra wyodrębniającego czerwoną poświatę charakterystyczną dla wodoru są pokazane jako czerwone. Dodatkowe dane w podczerwieni z Digitized Sky Survey są oznaczone na niebiesko.
Zdjęcie zostało przetworzone przez ESO przy użyciu danych obserwacyjnych zidentyfikowanych przez Joe DePasquale’a ze Stanów Zjednoczonych [1], których wziął udział w konkursie astrofotografii Ukryte Skarby ESO 2010 [2]. Konkurs był zorganizowany przez ESO w październiku-listopadzie 2010 roku, dla każdego, kogo cieszy tworzenie pięknych zdjęć nocnego nieba przy użyciu danych astronomicznych uzyskanych przez profesjonalne teleskopy.
Uwagi
[1] Joe przeszukał archiwa ESO i zidentyfikował zestawy danych, których użył do utworzenia swojego zdjęcia NGC 3582. Fotografia zdobyła dziesiątą pozycję w konkursie, spośród prawie 100 zgłoszeń. Oryginalną pracę uczestnika można zobaczyć tutaj.
[2] ] Konkurs Ukryte Skarby ESO 2010 dał miłośnikom astronomii szansę na poszukiwania w olbrzymich archiwach ESO zawierających dane astronomiczne, w nadziei odnalezienia głęboko ukrytych diamentów, które wymagają oszlifowania przez uczestników. Więcej na temat konkursu na stronie http://www.eso.org/public/outreach/hiddentreasures/.
Więcej informacji
ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe, jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz teleskop VISTA, największy na świecie instrument do przeglądów nieba. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 42-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.
Linki
Kontakt
Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org
Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO
oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org
O komunikacie
Komunikat nr: | eso1113pl |
Nazwa: | NGC 3582 |
Typ: | Milky Way : Nebula : Type : Star Formation |
Facility: | MPG/ESO 2.2-metre telescope |
Instrumenty: | WFI |