Komunikat prasowy

Kosmiczne fajerwerki od umierających gwiazd

13 kwietnia 2011

To zdjęcie mgławicy NGC 3582, uzyskane za pomocą instrumentu Wide Field Image na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium ESO La Silla w Chile, pokazuje gigantyczne pętle gazu, uderzająco podobne do słonecznych protuberancji. Uważa się, że pętle te zostały wyrzucone przez umierające gwiazdy, ale nowe gwiazdy także rodzą się w tym gwiezdnym żłobku. Te energetyczne młodziki emitują intensywne promieniowanie ultrafioletowe, które powoduje świecenie gazu w mgławicy, tworząc ognisty pokaz widoczny na zdjęciu.

NGC 3582 jest częścią wielkiego obszaru gwiazdotwórczego w Drodze Mlecznej, zwanego RCW 57. Znajduje się blisko centralnej płaszczyzny Drogi Mlecznej w południowym gwiazdozbiorze Kila (nazwa konstelacji symbolizuje fragment statku Argo, kierowanego przez Jazona). John Herschel jako pierwszy w 1834 roku dostrzegł ten złożony region świecącego gazu i ciemnego pyłu, podczas swojego pobytu w Afryce Południowej.

Część gwiazd formujących się w obszarach takich jak NGC 3852 jest znacznie masywniejsza od Słońca. Te potwory emitują energię w kolosalnym tempie, a ich bardzo krótkie życie kończy się eksplozjami jako supernowe. Materia wyrzucona podczas takich dramatycznych wydarzeń tworzy bąble w otaczającym gazie i pyle. To najbardziej prawdopodobna przyczyna powstania pętli widocznych na zdjęciu.

Zdjęcie zostało wykonane za pomocą wielu filtrów. W przypadku instrumentu Wide Field Image dane pochodziły z filtra czerwonego i są pokazane jako zielone i czerwone, natomiast dane z filtra wyodrębniającego czerwoną poświatę charakterystyczną dla wodoru są pokazane jako czerwone. Dodatkowe dane w podczerwieni z Digitized Sky Survey są oznaczone na niebiesko.

Zdjęcie zostało przetworzone przez ESO przy użyciu danych obserwacyjnych zidentyfikowanych przez Joe DePasquale’a ze Stanów Zjednoczonych [1], których wziął udział w konkursie astrofotografii Ukryte Skarby ESO 2010 [2]. Konkurs był zorganizowany przez ESO w październiku-listopadzie 2010 roku, dla każdego, kogo cieszy tworzenie pięknych zdjęć nocnego nieba przy użyciu danych astronomicznych uzyskanych przez profesjonalne teleskopy.

Uwagi

[1] Joe przeszukał archiwa ESO i zidentyfikował zestawy danych, których użył do utworzenia swojego zdjęcia NGC 3582. Fotografia zdobyła dziesiątą pozycję w konkursie, spośród prawie 100 zgłoszeń. Oryginalną pracę uczestnika można zobaczyć tutaj.

[2] ] Konkurs Ukryte Skarby ESO 2010 dał miłośnikom astronomii szansę na poszukiwania w olbrzymich archiwach ESO zawierających dane astronomiczne, w nadziei odnalezienia głęboko ukrytych diamentów, które wymagają oszlifowania przez uczestników. Więcej na temat konkursu na stronie http://www.eso.org/public/outreach/hiddentreasures/.

Więcej informacji

ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe, jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz teleskop VISTA, największy na świecie instrument do przeglądów nieba. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 42-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Astronomia.pl
Toruń, Poland
E-mail: k.czart@astronomia.pl

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1113

O komunikacie

Komunikat nr:eso1113pl
Nazwa:NGC 3582
Typ:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instrumenty:WFI

Zdjęcia

Wide Field Imager view of the star formation region NGC 3582
Wide Field Imager view of the star formation region NGC 3582
Po angielsku
NGC 3582 in the constellation of Carina
NGC 3582 in the constellation of Carina
Po angielsku
Wide-field view of the sky around NGC 3582
Wide-field view of the sky around NGC 3582
Po angielsku

Filmy

Zooming in on the star-forming region NGC 3582
Zooming in on the star-forming region NGC 3582
Po angielsku