Radiogalaktyka Centaurus A widziana przez ALMA (porównanie)

The radio galaxy Centaurus A, as seen by ALMA
Centaurus A
Przeciągnij zielony znacznik, aby obejrzeć zdjęcia

Jest to zdjęcie masywnej eliptycznej radiogalaktyki Centaurus A złożone z obserwacji ALMA oraz w bliskiej podczerwieni. Obserwacje ALMA, pokazane w kolorach zielonym, żółtym i pomarańczowym, ukazują pozycje i ruchy obłoków gazu w galaktyce. Są to najostrzejsze i najbardziej czułe tego typu obserwacje wykonane do tej pory.

ALMA została dostrojona do wykrywania sygnałów na falach o długości około 1,3 milimetra, emitowanych przez cząsteczki gazu tlenku węgla. Ruch gazu w galaktyce powoduje niewielkie zmiany w długości fali, ze względu na efekt Dopplera [3]. Ruch został pokazany na zdjęciu jako zmiany barwy. Barwa zielona pokazuje gaz zbliżający się do nas, a żółta oddalający się. Możemy zobaczyć, że gaz na lewo od centrum zbliża się do nas, a na prawo oddala, co sugeruje, że gaz krąży wokół galaktyki.

Obserwacje ALMA zostały nałożone na zdjęcie galaktyki Centaurus A w bliskiej podczerwieni, uzyskane za pomocą instrumenty SOFI, pracującego na Teleskopie Nowej Technologii (NTT), należącym do ESO.

Źródło

ESO

O porównaniu zdjęć

Identyfikator:eso1222a
Data publikacji:31 maja 2012 17:00
Powiązane komunikaty:eso1222

Zdjęcia

Radiogalaktyka Centaurus A widziana przez ALMA
Radiogalaktyka Centaurus A widziana przez ALMA
Centaurus A
Centaurus A
Po angielsku