Ogłoszenie

Zaakceptowano potężny nowy sprzęt dla ALMA

19 stycznia 2018

Rada ALMA zaakceptowała opracowanie nowego spektrometru dla Morita Array, która stanowi część Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Opracowana przez Japonię, Morita Array składa się z dwunastu 7-metrowych i czterech 12-metrowych anten. Nowy spektrometr będzie dedykowany 12-metrowym antenom, w ramach ALMA Future Development Program, którego celem jest utrzymanie zdolności ALMA do uzyskiwania istotnych wyników naukowych.

ALMA tworzy bardzo ostre obrazy dzięki połączeniu razem wielu anten, aby tworzyć gigantyczny wirtualny teleskop aż do 16 kilometrów średnicy. Morita Array stanowi część ALMA i obejmuje anteny o mniejszej separacji [1]. Fale radiowe zbierane przez anteny ACA są przetwarzane przez ACA Correlator, łączący dane ze wszystkich anten [2].

Aktualnie ACA Correlator jest zoptymalizowany do przetwarzania sygnałów od dwunastu 4-metrowych anten, natomiast brak mu optymalizacji dla czterech 12-metrowych pracujących jako teleskop o pojedynczej czaszy. Dzięki nowemu sprzętowi, sygnały od anten 7-metrowych nadal będą przetwarzane przez ACA Correlator, natomiast sygnały od 12-metrowych będą przetwarzane oddzielnie przez nowy spektrometr maksymalizujący możliwości Morita Array [3].

Nowy spektrometr bazujący na procesorze graficznych (GPU) [4] jest projektowany przez Korea Astronomy and Space Science Institute (KASI) oraz National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). KASI odpowiada za projekt, rozwój, weryfikację i transport, natomiast NAOJ za rozwój i projekt systemu software i hardware oraz integrację spektrometru z resztą systemu ALMA. Według planów, nowy spektrometr ma zostać dostarczony do ALMA w 2020 r. [5]

Uwagi

[1] Znane też jako Atacama Compact Array. Zwarta natura Morita Array pozwala ALMA na badanie obiektów niebieskich o dużym rozmiarze kątowym, takich jak obłoki molekularne i pobliskie galaktyki.

[2] ACA Correlator to wielki system przetwarzania danych składający się z 52 modułów połączonych z sobą światłowodami. Koreluje dane z anten i przesyła je do komputerów przetwarzających dane ACA, zamieniając fotony w zdjęcia.

[3] Nowy system będzie raczej "spektrometrem" niż "korelatorem" ponieważ spektroskopia jest potrzebna przy przetwarzaniu danych od anten 12-metrowych, natomiast korelacja nie jest niezbędna. W przypadku Morita Array, spektroskopia oznacza dzielenie fal radiowych na różne zakresy częstotliwości.

[4] GPU, czyli procesor graficzny, jest układem elektronicznym zaprojektowanym do przyspieszenia tworzenia obrazów wyświetlanych na monitorze. Jednostki GPU są używane we wbudowanych systemach, smartfonach, komputerach osobistych, stacjach roboczych, konsolach do gier.

[5] Testowe obserwacje przy pomocy spektrometru zintegrowanego z ALMA rozpoczną się w 2020 roku.

Więcej informacji

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) jest międzynarodowym kompleksem badawczym w ramach partnerstwa pomiędzy ESO, U.S. National Science Foundation (NSF) oraz National Institutes of Natural Sciences (NINS) of Japan, we współpracy z Chile. ALMA jest finansowana przez ESO w imieniu Krajów Członkowskich, przez NSF we współpracy z National Research Council of Canada (NRC) i National Science Council of Taiwan (NSC) oraz przez NINS we współpracy z Academia Sinica (AS) na Tajwanie i Korea Astronomy and Space Science Institute (KASI).

Budowa i zarządzanie ALMA są kierowane przez ESO w imieniu Krajów Członkowskich, przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), zarządzane przez Associated Universities, Inc. (AUI), w imieniu Ameryki Północnej oraz przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ) w imieniu Azji Wschodniej. Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia zunifikowane kierowanie i zarządzanie budową, testowaniem i działaniem ALMA.

Linki

Kontakt

Masaaki Hiramatsu
NAOJ Chile Observatory EPO officer
Mintaka, Tokyo, Japan
Tel: +81 422 34 3630
Email: hiramatsu.masaaki@nao.ac.jp

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cell: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann18003

Zdjęcia

Atacama Compact Array
Atacama Compact Array