Ogłoszenie

ESO podpisało kontrakt na lasery dla ELT

18 grudnia 2017

ESO podpisało nową umowę z TOPTICA, niemiecką firmą fotoniczną, na produkcję laserów, które będą użyte w systemie optyki adaptacyjnej (adaptatywnej) Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT). TOPTICA [1], we współpracy z kanadyjską firmą MPB Communications Inc. (MPBC) [2], zbuduje cztery źródła laserowe dla ELT [3], które pomogą w osiągnięcie niespotykanej rozdzielczości przestrzennej  optyczno-podczerwonemu teleskopowi naziemnemu. Według planów, ELT uzyska pierwsze światło w 2024 roku.

System laserowy dla optyki adaptacyjnej na ELT będzie oparty o Four Laser Guide Star Facility (4LGSF) działające na należącym do ESO Bardzo Dużym Teleskopie (VLT). Adaptive Optics Facility, które korzysta z 4LGSF, pokazało już spektakularne polepszenie ostrości obrazów uzyskiwanych przez VLT (eso1724). TOPTICA/MPBC Guidestar Alliance było głównym wykonawcą w kontrakcie na system laserowy dla VLT (eso1613).

Optyka adaptacyjna niweluje zaburzający efekt od ziemskiej atmosfery, pozwalając astronomom na uzyskiwanie znacznie ostrzejszych obrazów. Lasery są używane do tworzenia kilku sztucznych gwiazd wysoko w atmosferze. Te punkty świetlne są wykorzystywane jako referencyjne źródła światła, co pozwala systemowi optyki adaptacyjnej na kompensowanie wpływu turbulencji atmosferycznych na obserwacje. W przeciwieństwie do naturalnych gwiazd porównania, laserowe gwiazdy porównania mogą zostać umiejscowione na niebie w dowolnej pozycji, co pozwala na wykorzystanie pełnej mocy optyki adaptacyjnej na prawie całym niebie.

Przyszłe obserwacje możliwe dzięki potężnemu systemowi optyki adaptacyjnej wbudowanemu w ELT obejmują zagadnienia od badań czarnych dziur, po badania najmłodszych galaktyk w odległym Wszechświecie.

Linki

[1] Firma TOPTICA jest odpowiedzialna na inżynierię systemu laserowego i ma wkład w technologię diod oraz konwersji częstotliwości. Prace zostaną wykonane przez TOPTICA Projects GmbH, która specjalizuje się w systemach laserowych, takich jak laserowe gwiazdy porównania.

[2] Budowa światłowodowych wzmacniaczy ramanowskich o dużej mocy i modułu lasera światłowodowego zostanie wykonana przez MPB Communications Inc. of Montreal, Kanada. MPBCma historię dostarczania światłowodowych wzmacniaczy ramanowskich o dużej mocy dla komunikacji w łodziach podwodnych oraz do prac naukowych.

[3] ELT został zaprojektowany tak, aby potencjalnie mógł mieć w przyszłości system do ośmiu laserowych gwiazd porównania.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop ELT (Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop), który stanie się „największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Frank Lison
TOPTICA Projects GmbH
Email: Frank.Lison@toptica-projects.com

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cell: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann17087

Zdjęcia

Artystyczna wizualizacja ELT w trakcie pracy
Artystyczna wizualizacja ELT w trakcie pracy