Ogłoszenie

Pierwsze światło w ramach projektu Laser Guide Star Technology Collaboration

10 lutego 2015

Zespół astronomów i inżynierów z ESO, Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC), Gran Telescopio CANARIAS (GTC) oraz INAF Osservatorio Astronomico di Roma uzyskał pierwsze światło i udanie uruchomił system system ESO Wendelstein Laser Guide Star [1] w należącym do IAC Observatorio del Teide na Teneryfie w Hiszpanii.

Zgodnie z umową z kwietnia 2014 r. pomiędzy ESO, a IAC, infrastruktura potrzebna do eksperymentu została wybudowana w obserwatorium. Zespół przeprowadził instalację i uruchomił laser ESO Wendelstein Laser Guide Star Unit, system odbiorczy oraz automatyczne oprogramowanie do obserwacji.

Opisane wspólne działania dotyczą prac badawczo-rozwojowych w celu optymalizacji jasności laserowej gwiazdy porównania z górnych warstw atmosfery, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wpływ pola geomagnetycznego na wydajność.

Eksperymentalny zestaw składa się z technologii laserów światłowodowych opracowanej w ESO do wytwarzania 20-watowej ciągłej fali laserowej, z możliwością zmiany parametrów lasera takich jak częstotliwość, linie widmowe, długość linii, polaryzacja i natężenie. Zestaw pozwala, aby laserowe gwiazdy porównania były uzyskiwane automatycznie podczas przełączania parametrów lasera i kierowania instrumentu na obiekt. Kampanie obserwacyjne rozpoczną się w lutym 2015 r. i będą kontynuowane w tempie jednego tygodnia na kwartał przez okres 15 miesięcy.

Prace są elementem większego programu rozwoju technologii laserowej gwiazdy porównania, który jest prowadzony w ESO we współpracy z instytutami i firmami z krajów członkowskich, pod kątem bieżących i przyszłych wielkich teleskopów, takich jak Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT). Eksperymenty te są także krokiem naprzód w stronę rozwoju systemów laserowej gwizdy porównania dla GTC i mogą zostać zaadoptowane do ulepszenia istniejących systemów w innych teleskopach, takich jak Large Binocular Telescope.

Uwagi

[1] Te systemy laserowe są jedną z technologii używanych w technice zwanej optyką adaptatywną, dzięki której niwelowane są turbulencje atmosferyczne wpływające na obserwacje naziemne. Sztuczna gwiazda porównania jest wytwarzana poprzez oświetlenie nieba silnym laserem – działając jako sztuczny punkt referencyjny, z którego światło powraca na Ziemię – co pomaga w uzyskaniu obrazów obiektów astronomicznych tak ostrych, jakby były wykonywane z przestrzeni kosmicznej.

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann15010

Zdjęcia

Testowanie systemów laserowej gwiazdy porównania na Teneryfie
Testowanie systemów laserowej gwiazdy porównania na Teneryfie