Ogłoszenie

Drugi Obóz Astronomiczny ESO dla młodzieży

Wygraj darmową wycieczkę w Alpy

30 maja 2014

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) oraz prowadzona przez nie Sieć Popularyzacji Nauki, we współpracy z organizatorem imprez popularyzujących naukę – firmą Sterrenlab, przygotowały drugi Obóz Astronomiczny ESO (ESO Astronomy Camp – Measuring the Universe). Obóz odbędzie się od 26 grudnia 2014 r. do 1 stycznia 2015 r. w Obserwatorium Astronomicznym Aosta Valley w Saint-Barthelemy w gminie Nus we Włoszech. Kilku partnerów ,w tym ESO, ufundowało stypendia, które zostaną przyznane laureatom.

Podczas obozu przedstawione zostaną zagadnienia odległości w astronomii, w ramach wykładów, warsztatów i nocnych obserwacji przy użyciu teleskopów i instrumentów obserwatorium. Nauce towarzyszyć będzie program bardziej rozrywkowy, sporty zimowe i wycieczki, tak aby wrażenia z obozu uczniowie zapamiętali na długo. ESO będzie odpowiedzialne za program naukowy i wspólnie z innymi partnerami przeprowadzi wykłady i zapewni materiały dla uczestników.

Opłata rejestracyjna w wysokości 500 euro pokrywa pełne zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu w Saint Barthelemy, opiekę przez profesjonalną kadrę, cały program astronomiczny i rozrywkowy, materiały, wycieczki, transport wewnętrzny oraz ubezpieczenie. Zostanie także zorganizowany transport pomiędzy obserwatorium, a portem lotniczym w Mediolanie (Milan Malpensa). Opłata nie obejmuje kosztów podróży pomiędzy miejscem zamieszkania ucznia, a lotniskiem Milan Malpensa.

W obozie weźmie udział 56 uczniów w wieku od 16 do 18 lat (roczniki 1996, 1997 i 1998) z krajów członkowskich ESO oraz z krajów, w których działa Sieć Popularyzacji Nauki ESO. Ograniczona liczba miejsc będzie dostępna także dla uczniów z innych krajów, ale nie otrzymają oni stypendiów od ESO.

Uczniowie chętni do udziału w ESO Astronomy Camp 2014 mogą zgłaszać się poprzez formularz na witrynie obozu w terminie do 20 października 2014 r. (ważna informacja dla uczniów z Polski: prosimy zgłaszać się poprzez formularz polskiego konkursu). W ramach zgłoszenia należy przesłać jednostronicowy tekst albo film wideo wyjaśniający dlaczego dany kandydat zasługuje na nagrodę (czyli na udział w obozie). Wybór kandydatów nastąpi do 31 października 2014 r. Ostateczne potwierdzenie listy uczestników zostanie ogłoszone do 10 listopada 2014 r. Kryteria wyboru oraz instrukcje dla uczestników znajdują się na witrynie obozu.

Najlepszy laureat z kraju członkowskiego ESO otrzyma stypendium od ESO, które pokryje całkowity koszt udziału w obozie i dojazdu. Kilku partnerów krajowych również zapowiedziało wsparcie dla najlepszych zgłoszeń od uczniów mieszkających w danym państwie, w szczególności:

Najprawdopodobniej liczba stypendiów jeszcze się zwiększy. Aktualna lista znajduje się na witrynie internetowej obozu.

Więcej informacji

Sterrenlab specjalizuje się w organizowaniu międzynarodowych obozów astronomicznych dla dzieci i młodzieży. Oferuje także konsultacje dotyczące planowania i implementowania projektów i wydarzeń w obszarach edukacji i popularyzacji nauki.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
ESO Science Outreach Network in Poland
Tel. +48 513 733 282
Email: eson-poland@eso.org

Cristina Olivotto
Sterrenlab
Tel: +31 6 48268645
Email: cristina@sterrenlab.com

Oana Sandu
Community Coordinator
ESO education and Public Outreach Department
Tel: +49 89 320 069 65
Email: osandu@partner.eso.org

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann14042

Zdjęcia

ESO Astronomy Camp 2014 — Measuring the Universe
ESO Astronomy Camp 2014 — Measuring the Universe
Po angielsku