Tiedote

Moc klasyki i planety razem z ESO

ESO na koncercie w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie

28. lokakuuta 2013

25 października 2013 r. w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbył się wielki koncert i widowisko multimedialne pt. “Moc Klasyki - Planety”. W jego trakcie zostały wykorzystane zdjęcia obiektów astronomicznych wykonane teleskopami Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) oraz multimedialne wizualizacje kosmosu przygotowane przez ESO.

W programie koncertu wykonano siedem części utworu ”Planety” Gustava Holsta (Mars, Wenus, Merkury, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun), a także fragmenty poematu symfonicznego "Tako rzecze Zaratustra" Richarda Straussa.

Wykonawcą była Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus oraz Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej, natomiast rolę dyrygenta wypełnił Zygmunt Rychert. Widowisko poprowadzili Jerzy Rafalski z toruńskiego planetarium, znany z telewizyjnych programów o astronomii oraz Piotr Majewski, dziennikarz Polskiego Radia Pomorza i Kujaw (Radia PiK).

Moc Klasyki - Planety, to pierwszy z serii multimedialnych koncertów muzyki klasycznej, które będą odbywać się w Warszawie. Sala koncertowa mieści 2880 widzów, a wszystkie bilety na koncert zostały wyprzedane. Świadczy to o wielkim zainteresowaniu społeczeństwa zarówno muzyką klasyczną, jak i astronomią. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem. To motywuje nas do dalszych projektów multidyscyplinarnych popularyzujących muzykę i naukę“ powiedziała Liza Sherzai z TRINITY Media Entertainment Development, firmy organizującej koncert.

Na witrynie internetowej ESO znajduje się ponad 8 tysięcy zdjęć i ilustracji oraz ponad 2 tysiące materiałów multimedialnych i filmowych. Spora część z nich to piękne zdjęcia obiektów astronomicznych, takich jak galaktyki, mgławice, gromady gwiazd, czy miejsca narodzin nowych gwiazd i systemów planetarnych. Są też wizualizacje obiektów, którym nie da się zrobić zdjęcia, na przykład czarnych dziur.

“Europejskie Obserwatorium Południowe jest jednym z głównych na świecie źródeł niesamowitych zdjęć obiektów astronomicznych. Dostarcza także różnorodnych wizualizacji procesów zachodzących w Kosmosie. ESO stara się popularyzować astronomię na różny sposób, a muzyka stanowi bardzo dobre połączenie z pięknem Wszechświata.” tłumaczy Krzysztof Czart, polski koordynator Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) do spraw popularyzacji nauki.

ESO prowadzi m.in. cykl “Zdjęcie tygodnia”, w którym publikuje najciekawsze, oryginalne obrazy Kosmosu, a także zdjęcia przedstawiające w nietypowy sposób wielkie teleskopy lub krajobrazy łączące budynki i formy naturalne terenu z pięknem nocnego nieba.

Wśród materiałów multimedialnych można z kolei znaleźć cykl “ESOcast”, przedstawiający największe odkrycia astronomiczne dokonane przy użyciu teleskopów ESO oraz tajniki codziennej pracy w obserwatoriach ESO na pustyni Atakama w Chile. Filmy są tłumaczone na różne języki, w tym polski (w formie napisów).

Linkit

Yhteystiedot

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK oraz “Urania - Postępy Astronomii”
Toruń, Polska
Tel: +48 513 733 282
Email: eson-poland@eso.org

Tiedotteesta

Tunnistus:annlocal13001-pl

Kuvat

Koncert
Koncert "Moc Klasyki - Planety"
Koncert
Koncert "Moc Klasyki - Planety"
Koncert
Koncert "Moc Klasyki - Planety"
Koncert
Koncert "Moc Klasyki - Planety"
Koncert
Koncert "Moc Klasyki - Planety"