Tisková zpráva
Rakousko se stalo 1. července členem ESO
30. června 2008
Na slavnostním setkání ve Vídni podepsali rakouský ministr pro vědu a výzkum Johannes Hahn a ředitel ESO Tim de Zeeuw vstupní dohodu mezi Rakouskem a ESO. Dohoda stvrzuje vstup Rakouska do Evropské jižní observatoře. Počet členských států ESO se tak k 1. červenci 2008 rozrostl na čtrnáct.
„Rakouská astronomická komunita tímto aktem získává plný přístup k zařízením ESO. Navíc mohou rakouští vědci, spolu se svými kolegy z dalších členských států, spolurozhodovat o budoucnosti této vědy,“ říká Tim de Zeeuw. Podepsání dohody předcházel jednomyslný souhlas Rady ESO na pražském zasedání 3. června, po kterém následovalo 25. června schválení dohody rakouskou vládou.
Při slavnostním podepsání dohody rakouský ministr zdůraznil, že vstup Rakouska do ESO je velkým závazkem pro základní výzkum, obzvláště pro astronomii. "Tato obhajitelná investice umožní rakouské vědě získat přístup k přednímu mezinárodnímu výzkumu a vytváří v Rakousku přitažlivé vědecké prostředí,“ říká ministr. „Podpisem smlouvy byla šťastně ukončena dlouhodobá jednání a rakouské astronomii se otevírají nové obzory.“
Vstupní dohoda je zároveň mezinárodní smlouvou, a proto musí být ještě schválena parlamentem.
„Sám vstup do ESO nepřinese žádné zásadní změny. Vytvoří pouze ideální podmínky, které posílí rakouskou a evropskou astronomii. Je na vědcích samotných, aby této příležitosti využili,“ dodává rakouský ministr.
Další informace
ESO is the European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere. Created in 1962, ESO provides state-of-the-art research facilities to European astronomers and is supported by thirteen member states.
ESO operates three observational sites in the Chilean Atacama desert. At La Silla, 600 km north of Santiago de Chile and at 2400 m altitude, ESO operates several medium-sized optical telescopes. The Very Large Telescope (VLT) is located on Paranal, a 2600 m high mountain south of Antofagasta, which also hosts the VLT Interferometer and two survey telescopes, the VST and VISTA. The third site is the 5000 m high Llano de Chajnantor, near San Pedro de Atacama. Here a new submillimetre telescope (APEX) is in operation, and a giant array of 12-m submillimetre antennas (ALMA) is being constructed in collaboration with North America, East Asia and Chile. ESO is currently engaged in design studies for an Extremely Large optical/near-infrared Telescope, the E-ELT.
Kontakty
Henri Boffin
ESO
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6222
Email: hboffin@eso.org
Valentina Rodriguez
ESO
Chile
Tel.: +56 2 463 3123
Email: vrodrigu@eso.org
Anežka Srbljanović (press contact Česko)
ESO Science Outreach Network
a Astronomical Institute of Czech Academy of Sciences
Tel.: +420 323 620 116
Email: eson-czech@eso.org
O zprávě
Tiskové zpráva č.: | eso0820cs |
Legacy ID: | PR 20/08 |
Jméno: | ESO Director General, ESO Member States |
Typ: | Unspecified : People |
Facility: | Other |