Lodowe penitenty w świetle księżyca na Chajnantor

Babak Tafreshi, jeden z Fotograficznych Ambasadorów ESO, uchwycił ciekawe zjawisko na płąskowyżu CHajnantor, miejscu sieci teleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA).

Te dziwaczne lodowe i śnieżne formacje znane są jako penitenty. Są oświetlone przez światło Księżyca, który znajduje się po prawej stronie fotografii. Po lewej, wyżej na niebie, słabo widać Wielki i Mały Obłok Magellana, z kolei czerwonawa poświata od mgławicy Carina ukazuje się blisko horyzontu daleko z lewej.

Penitenty są naturalnymi cudami znajdowanymi na wysoko położonych obszarach, takich jak Andy Chilijskie, zwykle ponad 4000 metrów nad poziomem morza. Są to cienkie kolce i ostrza z hartowanego śniegu i lodu, które często tworzą skupiska, a ich ostrza skierowane są w stronę Słońca. Osiągają wysokości od kilku centymetrów, przypominając niską trawę, do pięciu metrów, dając wrażenie lodowego lasu w samym środku pustyni.

Dokładne szczegóły mechanizmu, który formuje penitenty, nie są jeszcze całkowicie poznane. Przez wiele lat ludzie w Andach wierzyli, że penitenty są wynikiem silnych wiatrów wiejących w Andach. Jednak wiatry mają jedynie ograniczoną rolę w kształtowaniu tych lodowych szczytów. Obecnie uważa się, że są one produktem połączenia kilku zjawisk fizycznych.

Proces rozpoczyna się gdy światło słoneczne oświetla powierzchnię śniegu. Ze względu na bardzo suche warunki w tych pustynnych rejonach, lód raczej sublimuje, a nie topi się - przekształca się ze stanu stałego do gazowego bez topienia się i fazy ciekłej. Wgłębienia na powierzchni łapią odbite światło, prowadząc do większej sublimacji i większych wgłębień. W tych wgłębieniach zwiększona temperatura i wilgotność powodują, że może zachodzić topnienie. Przyspiesza to wzrost struktury penitentów.

Te lodowe rzeźby zostały nazwane tak jak szpiczaste kapelusze nazarenos, członków bractwa, które bierze udział w procesjach wielkanocnych na świecie. Nietrudno wyobrazić ich sobie jako lodowych mnichów, gromadzących się w świetle księżyca.

Zdjęcie zostało wykonane z drogi, która prowadzi do ALMA. Obserwatorium, które rozpoczęło Wczesną Fazę Naukową 30 września 2011 roku, będzie obejmować 66 precyzyjnych anten, pracujących razem jako jeden olbrzymi teleskop.

ALMA - międzynarodowe urządzenie astronomiczne, jest wynikiem partnerstwa pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. Budowa i obsługa ALMA są wykonywane w imieniu Europy przez ESO, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), a w imieniu Azji Wschodniej przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia zunifikowane kierownictwo i zarządzanie konstrukcją, testowaniem i obsługą ALMA.

Linki

Źródło:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

O zdjęciu

Identyfikator:potw1221a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:21 maja 2012 10:00
Rozmiar:4200 x 3012 px

O obiekcie

Nazwa:Atacama Desert
Typ:Solar System : Planet : Feature : Surface

Mounted Image

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
16,1 MB
Wielki JPEG
2,2 MB
JPEG do druku
2,1 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
231,6 KB
1280x1024
356,0 KB
1600x1200
497,8 KB
1920x1200
574,2 KB
2048x1536
766,0 KB