Komunikat prasowy
Król Hiszpanii odwiedził Obserwatorium ESO Paranal
7 czerwca 2012
W środę 6 czerwca Jego Wysokość Juan Carlos I, Król Hiszpanii, odwiedził Obserwatorium ESO Paranal, gdzie spotkał się z Prezydentami Chile, Kolumbii, Meksyku i Peru, a także z innymi wysokimi przedstawicielami obecnymi w Paranal na Czwartym Szczycie Sojuszu Pacyfiku.
Król Hiszpanii przybył do Obserwatorium ESO Paranal w środę 6 czerwca, gdzie został przyjęty przez Prezydenta Rady ESO, Xaviera Barconsa, Dyrektora Generalnego ESO, Tima de Zesuwa, Przedstawiciela ESO w Chile, Massimo Tarenghiego oraz Dyrektora Obserwatorium, Andreasa Kaufera.
„Z wielkim zadowoleniem witamy Jego Wysokość w Paranal I oferujemy naszą gościnność, tutaj na środku chilijskiej pustyni Atakama” powiedział Tim de Zeeuw.
W tym pustynnym miejscu – jednym z najsuchszych na świecie, o wysokości 2600 metrów n.p.m. – Paranal jest jednym z najlepszych miejsc na Ziemi do prowadzenia naukowych obserwacji Wszechświata. Z czterema 8,2-metrowymi Teleskopami Podstawowymi i czterema 1,8-metrowymi Teleskopami Pomocniczymi, należącego do ESO Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), a także teleskopów do przeglądów nieba VST i VISTA, Paranal jest najbardziej produktywnym naukowo naziemnym obserwatorium astronomicznym na świecie.
Król zjadł obiad z Prezydentami Chile, Kolumbii, Meksyku i Peru oraz z innymi wysokimi przedstawicielami z Kostaryki, Panamy, Kanady, Japonii i Australii, którzy właśnie zakończyli Czwarty Szczyt Sojuszu Pacyfiku, który odbył się w Paranal (zobacz eso1223).
Hiszpański Minister Spraw Zagranicznych i Współpracy, José Manuel García-Margallo, który był członkiem królewskiej delegacji, także spotkał się z Xavierem Barconsem, aby omówić rolę Hiszpanii w ESO.
Król przybył do Paranal w ostatnim dniu swojej oficjalnej wizyty w Ameryce Południowej, w trakcie której odwiedził Brazylię i Chile.
W ostatnich kilka miesiącach członkowie różnych rodzin królewskich odwiedzali Obserwatorium Paranal i podziwiali ciemne niebo. Wśród nich był Książe Asturii, syn Juana Carlosa I oraz Książe Filip z Belgii. Jest to jednak pierwsza wizyta panującego monarchy od inauguracji obserwatorium.
Więcej informacji
W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.
Linki
- Komunikat prasowy ESO na temat prezydenckiej wizyty podczas Czwartego Szczytu Sojuszu Pacyfiku
- Informacje o ESO i o Hiszpanii
Kontakt
Lars Lindberg Christensen
ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49-89-3200-6761
Tel. kom.: +49-173-3872-621
E-mail: lars@eso.org
Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 463 3143
E-mail: mtarengh@eso.org
Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO
oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org
O komunikacie
Komunikat nr: | eso1224pl |
Nazwa: | Site visit |
Typ: | Unspecified : People |
Facility: | Very Large Telescope |