Kaskady Drogi Mlecznej

Wiele zdjęć astronomicznych ukazuje niesamowite widoki nieba, a niniejsze nie jest od tego wyjątkiem. W panoramie jest jednak coś nietypowego. Z tyłu za Bardzo Dużym Teleskopem (VLT) dwa strumienie gwiazd wydają się spadać kaskadami w dół, niczym wodospady, albo piąć się do nieba jak kolumny dymu. Przyczyną jest fakt, że panorama pokazuje cały nieboskłon, od zenitu aż do horyzontu, w pełnych 360 stopniach wokół. Dwa strumienie są w rzeczywistości pojedynczym pasmem: płaszczyzną naszej galaktyki, Drogi Mlecznej, gdy ta wygina się poprzez niebo od horyzontu do horyzontu. Gdy przebiega nad głowami, wydaje się rozciągać przez cały górny kraniec panoramy, z powodu zniekształcenia potrzebnego, aby umieścić cały nieboskłon na płaskim, prostokątnym zdjęciu.

Aby zrozumieć zdjęcie wyobraź sobie, że lewa strona jest połączona z prawą stroną, tworząc pętlę wokół Ciebie, a górny brzeg jest złożony razem w pojedynczy punkt nad głową. Zatem obejmuje pełną kopułę nieba nad Tobą.

Po lewej stronie zdjęcia można dostrzec nad budynkiem sylwetkę wskaźnika wiatru obserwatorium. Na lewo od wskaźnika jest jasna smuga Małego Obłoku Magellana, galaktyki sąsiadującej z Drogą Mleczną. Po prawej, w płaszczyźnie Drogi Mlecznej, znajduje się czerwonawo świecąca Mgławica Carina. Nad nią mamy ciemność Mgławicy Worek Węgla, obok Krzyża Południa, a nieco wyżej dwie jasne gwiazdy: Alfa i Beta Centauri. Cztery wysokie budynki mieszczą w sobie 8,2-metrowe Teleskopy Główne VLT. pomiędzy dwoma kopułami po prawej znajduje się mniejszy budynek Teleskopu Przeglądowego VLT. Po prawej stronie zdjęcia, tuż nad horyzontem, świeci planeta Wenus

Panorama, która pokazuje nie tylko VLT na szczycie góry Cerro Paranal, ale także piękne niebo, które obserwatorium bada, zostało stworzone przez Fotograficznego Ambasadora ESO Serge'a Bruniera. Jak najnowocześniejsza technologia VLT poszerza naszą wiedzę o Wszechświecie, tak Serge używa najbardziej zaawansowanych technik fotograficznych do wykonywania zdjęć całej półkuli nieba na jednej fotografii - dużo więcej niż nasze oczy mogą objąć w jednym spojrzeniu.

Linki

Źródło:

ESO/S. Brunier

O zdjęciu

Identyfikator:potw1224a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:11 czerwca 2012 10:00
Rozmiar:7815 x 2936 px
Field of View:360° x 135.2°

O obiekcie

Nazwa:Milky Way, Panorama, Very Large Telescope
Typ:Unspecified : Technology : Observatory
Unspecified : Sky Phenomenon : Night Sky : Milky Way

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
14,1 MB
Wielki JPEG
2,3 MB
JPEG do druku
931,9 KB

Powiększenie


Tapety

1024x768
178,1 KB
1280x1024
248,6 KB
1600x1200
336,3 KB
1920x1200
423,1 KB
2048x1536
449,5 KB