Ogłoszenie
Podpisano kontrakt na detektory dla instrumentów ELT
20 czerwca 2018
ESO podpisało kontrakt kalifornijską firmą Teledyne Imaging Sensors na nabycie detektorów potrzebnych do budowy trzech instrumentów dla przyszłego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), który jest obecnie w trakcie budowy na szczycie Cerro Armazones w Chile.
Kontrakt zapewnia najnowocześniejsze urządzenia do detekcji w podczerwieni niezbędne do skonstruowania czułych oczu najnowszych instrumentów MICADO, HARMONI i METIS, które pozwolą astronomom zbadać galaktyki z wczesnego Wszechświata, zbadać gwiazdy i gaz w pobliskich galaktykach i poznać własności egzoplanet przy pomocy największego optycznego/w bliskiej podczerwieni teleskopu na świecie.
MICADO, Multi-Adaptive Optics Imaging Camera for Deep Observations, będzie pierwszym dedykowanym instrumentem do uzyskiwania zdjęć na ELT. Będzie mieć też możliwości spektroskopowe, idealne do otrzymywania widm obiektów zwartych, takich jak supernowe. Projekt MICADO był wiedziony dużą czułością i rozdzielczością i da w efekcie instrument do uzyskiwania obrazów o niespotykanych własnościach. Skonstruowanie instrumentu MICADO będzie wymagało połączenia wielu pojedynczych urządzeń w jeden duży detektor mozaikowy.
HARMONI, High Angular Resolution Monolithic Optical and Near-infrared Integral field spectrograph, pozwoli ELT na uzyskiwanie danych w bliskiej podczerwieni przy pomocy spektroskopii całego pola [1]. Nowy, unikatowy projekt HARMONI uczyni go łatwym w kalibrowaniu i użytkowaniu i przesunie spektroskopię całego pola na kolejny poziom. Projekt HARMONI również będzie potrzebował wielu detektorów, w połączeniu w cztery osobne mozaiki.
Trzeci instrument, METIS, czyli Mid-infrared ELT Imager and Spectrograph, będzie potrzebował 5 mniejszych detektorów, z których cztery będa skonfigurowane jako mozaiki, a piąte będzie funkcjonować jako osobny aparat do szybkiego wykonywania zdjęć. Potężny spektrograf instrumentu pozwoli astronomom na zbadanie własności egzoplanet, takich jak ich parametry orbitalne, struktura, temperatura, a nawet skład atmosfery.
Wszystkie trzy instrumentu są rezultatem szeroko zakrojonych prac rozwojowych przez wiele lat, zarówno w ESO, jak i w szerszej społeczności. Po podpisaniu kontraktu można będzie rozpocząć montowanie czułych rdzeni najnowocześniejszych instrumentów, przybliżając ESO o kolejny krok do ukończenia budowy największego oka świata na niebo.
Uwagi
[1] Dzięki spektroskopii całego pola sygnał od każdej komórki (piksela) jest kierowany do spektrografu, który następnie generuje widmo dla każdego indywidualnego piksela.
Linki
Kontakt
Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cell: +49 151 1537 3591
Email: pio@eso.org
O ogłoszeniu
Identyfikator: | ann18048 |