Ogłoszenie

Rozpoczął się konkurs AstroCamera 2018

1 lutego 2018

ESO zachęca do wzięcia udziału w AstroCamera 2018 —międzynarodowym konkursie związanym z popularyzacją astronomii i astrofotografii. Konkurs jest organizowany przez Centrum Hewelianum w Gdasku. Zwycięzcy otrzymają od organizatorów nagrody pieniężne. ESO, jako jeden z partnerów, przyzna nagrody w formie książek i płyt DVD na autorów prac, które zostaną wyróżnione przez jury.

Początkowo zorganizowany w 2011 roku w związku z 400 rocznicą urodzin XVII wiecznego astronoma Jana Heweliusza, konkurs jest otwarty dla wszystkich entuzjastów astronomii i astrofotografii. Życie i osiągnięcia Heweliusza, uznanego obserwatora nocnego nieba, zainspirowały Centrum Hewelianum do przekształcenia AstroCamera w regularny konkurs, który w tym roku będzie miał szóstą edycję

Konkurs jest prowadzony w następujących kategoriach:

  • Kategoria I: Obiekty głębokiego nieba (zdjęcia gromad gwiazd, galaktyk, mgławic, itp.);
  • Kategoria II: Obiekty Układu Słonecznego (zdjęcia planet, Księżyca, komet, meteorów, zaćmień, tranzytów, itp.);
  • Kategoria III: Astrokrajobraz (zdjęcia pokazujące elementy krajobrazu razem z obiektami astronomicznymi, np. wschody obiektów astronomicznych lub ruch sfery niebieskiej)

Każdy z uczestników może zgłosić maksimum pięć zdjęć w dowolnych kategoriach, jednak tylko jedno zdjęcie na uczestnika może otrzymać nagrodę.

Zgłoszenia będą oceniane na podstawie następujących kryteriów: treść; typ obiektu; jasność obiektu; poziom trudności w fotografowaniu obiektu; rzadkość (unikalność), itp., a także pod względem estetycznym — np. wizualna atrakcyjność obiektu, ostrość obrazu, redukcja szumów, itp.

Prace konkursowe powinny zostać wysłane na adres astrocamera2018@hewelianum.pl przed 30 kwietnia 2018 r., godz. 15:00 CEST. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni do 30 maja 2018 r.

Więcej informacji na temat konkursu i instrukcja udziału znajdują się na dedykowanej stronie konkursu.

Kontakt

Magdalena Więcek
Centrum Hewelianum
Gdańsk, Poland
Tel: +48 58 300-08-42
Email: magdalena.wiecek@hewelianum.pl

Oana Sandu
Community Coordinator & Communication Strategy Officer
ESO education and Public Outreach Department
Tel: +49 89 320 069 65
Email: osandu@partner.eso.org

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cell: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann18007

Zdjęcia

Konkurs astrofotograficzny AstroCamera
Konkurs astrofotograficzny AstroCamera