Ogłoszenie

ESO zbuduje ELT z pełnym lustrem głównym

7 grudnia 2017

Organ zarządzający ESO, Rada, autoryzował dodatkowe wydatki na pokrycie kosztów zarówno pięciu wewnętrznych segmentów dla zwierciadła głównego (M1) Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), jak i zapasowego zestawu 133 segmentów (jedna szósta całkowitej liczby dla M1) oraz dodatkowego modułu technicznego dla segmentów. Decyzja została podjęta podczas niedawnego spotkania Rady w Garching w Niemczech, po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji od Komitetu Finansowego ESO, co stało się możliwe dzięki skorygowanemu planowi finansowania.

ELT to projekt rewolucyjnego teleskopu naziemnego, który będzie mieć 39-metrowe zwierciadło główne złożone z 798 sześciokątnych segmentów. Będzie największym teleskopem optycznym na świecie: |największym okiem świata na niebo". Pierwsze światło ELT jest zaplanowane na 2024 rok.

Do tej pory wewnętrzne pierścienie segmentów zwierciadła głównego ELT były w Fazie 2 projektu i nie miały finansowania. Druga faza obejmuje także fabrykę do czyszczenia i napylania, która jest potrzebna do utrzymania zwierciadeł w pełnej wydajności, a także zapasowy zestaw 133 segmentów [1]. Te części teleskopu z Fazy 2 otrzymały teraz zielone światło do realizacji.

Budowa teleskopu postępuje w szybkim tempie i prawie 90% kontraktów Fazy 1 (licząc pod względem wartości) zostało już zawartych.

Uwagi

[1] Złożone z 798 segmentów zwierciadło główne ELT będzie mieć sześciokrotną symetrię, w każdym z sektorów po 133 segmenty, takich samych jak w pięciu pozostałych sektorach, ale z każdym segmentem minimalnie różnym od pozostałych. W związku z tym, aby możliwa była wymiana wszystkich segmentów lustra głównego, potrzebny jest siódmy zestaw 133 segmentów.

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann17085

Zdjęcia

Artystyczna wizja zwierciadła głównego ELT
Artystyczna wizja zwierciadła głównego ELT