Ogłoszenie
ALMA wykonała swoje pierwsze obserwacje interferometrii wielkobazowej
5 marca 2015
ALMA, czyli Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, udanie połączyła swoją ogromną powierzchnię zbierającą i czułość z APEX (Atacama Pathfinder Experiment), aby utworzyć nowy, pojedynczy instrument za pomocą techniki interferometrii wielkobazowej Very Long Baseline Interferometry (VLBI).
Większe teleskopy mogą wykonywać ostrzejsze obserwacje, a interferometria pozwala wielu teleskopom na działanie jak jeden pojedynczy instrument tak duży, jak separacją – albo baza – pomiędzy nimi. W technice VLBI dane z dwóch niezależnych teleskopów są łączone razem, aby utworzyć wirtualny teleskop, który rozciąga się na geograficzny dystans pomiędzy nimi – potencjalnie aż do rozmiarów Ziemi – dając niesamowicie duże powiększenie.
Istotnym krokiem pośrednim jest przetestowaniem tej techniki przy krótszej bazie. W dniu 13 stycznia 2015 r. ALMA oraz pobliski teleskop APEX jednocześnie obserwowały kwazara 0522-364. Ta odległa galaktyka została wykorzystana do pierwszych obserwacji tego typu ze względu na swoją znacząco jasność na falach radiowych.
W celu zapewnienia synchronizacji teleskopów, ALMa używała zainstalowanego niedawno i niesamowicie precyzyjnego zegara atomowego do kodowania czasu w trakcie zbierania danych. Dokładny pomiar czasu jest kluczowy dla VLBI, ponieważ pozwala na precyzyjne mierzenie i dokładną integrację danych zebranych w różnych pozycjach geograficznych różnymi teleskopami. Analizy danych, które zostały niedawno ukończone, potwierdziły, że system pracował poprawnie oraz że zegar atomowy ALMA jest wystarczająco precyzyjny dla VLBI.
Pierwsze udane obserwacje VLBI za pomocą ALMA używały bazy o długości 2,1 km i były istotnym testem dla planowanego Event Horizon Telescope, który będzie obejmował globalną sieć teleskopów pracujących na falach milimetrowych. Gdy będzie w pełni sprawy, Event Horizon Telescope — razem z ALMA jako największą i najbardziej czułą częścią — uformuje teleskop wielkości Ziemi z powiększeniem potrzebnym do zobaczenia szczegółów na obrzeżach supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej
Więcej informacji
Najnowsze prace zostały przeprowadzone przez członków zespołów ALMA Phasing Project (APP), Joint ALMA Observatory (JAO), Smithsonian Astrophysical Observatory oraz teleskopu APEX.
Międzynarodowy kompleks astronomiczny ALMA działa w ramach partnerstwa pomiędzy ESO, amerykańską National Science Foundation (NSF) oraz japońskim National Institutes of Natural Sciences (NINS), we współpracy z Chile. ALMA jest finansowana przez ESO w imieniu jego krajów członkowskich, przez NSF, w porozumieniu z National Research Council of Canada (NRC) oraz National Science Council of Taiwan (NSC), a także przez NINS w porozumieniu z Academia Sinica (AS) na Tajwanie oraz Korea Astronomy and Space Science Institute (KASI).
Konstrukcja i użytkowanie ALMA jest kierowane przez ESO w imieniu jego krajów członkowskich, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), zarządzane przez Associated Universities, Inc. (AUI), a w imieniu Azji Wschodniej przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia wspólne kierowanie i zarządzanie konstrukcją, testowaniem i użytkowaniem ALMA.
Atacama Pathfinder Experiment (APEX) działa w ramach współpracy pomiędzy Max Planck Institut für Radioastronomie (MPIfR) z udziałem 50%, Onsala Space Observatory (OSO) z udziałem 23% and Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) z udziałem 27%. Działanie teleskopu powierzono ESO.
Linki
O ogłoszeniu
Identyfikator: | ann15015 |