Ogłoszenie

ESOcast 64: Pierwszy system pierścieni wokół planetoidy

26 marca 2014

W tym odcinku ESOcast prezentujemy najnowsze odkrycie, że odległa planetoida Chariklo jest otoczona przez dwa gęste i wąskie pierścienie.

Przy tym niespodziewanym odkryciu zostały wykorzystane teleskopy z siedmiu miejsc w Ameryce Południowej, w tym 1,54-metrowy duński teleskop oraz teleskop TRAPPIST w Obserwatorium ESO La Silla w Chile

Unikalne znalezisko wzbudziło duże zainteresowanie i dyskusje, ponieważ mamy do czynienia z najmniejszych obiektem posiadającym pierścienie oraz dopiero piątym ciałem w Układzie Słonecznym charakteryzującym się tą cechą (oprócz znacznie większych planet: Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna).

Astronomowie przypuszczają, że ten rodzaj pierścieni mógł uformować się z materiału pozostałego po kolizji. W odcinku ESOcast nr 64 opowiadamy historię tego niezwykłego odkrycia.

Dostępne jest także więcej odcinków ESOcast.

Dowiedz się w jaki sposób pobrać napisy do ESOcast w różnych językach oraz jak można zgłosić się do tłumaczenia filmów serii ESOcast w dotSUB.

Więcej informacji

Seria podcastów wideo ESOcast jest poświęcona najnowszym wiadomościom i badaniom z ESO – Europejskiego Obserwatorium Południowego. Można zasubskrybować nasze podcasty, aby otrzymywać na bieżąco najnowsze informacje z ESO. Seria ESOcast jest dostępna przez iTunes w HD i SD, a także na YouTube , Vimeo oraz dotSUB. Filmy można pobierać w różnych formatach, w tym w jakości HD.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann14022

Zdjęcia

Screenshot of ESOcast 64:
Screenshot of ESOcast 64: "First Ring System Around Asteroid"
Po angielsku

Filmy

ESOcast 64: Pierwszy system pierścieni wokół planetoidy
ESOcast 64: Pierwszy system pierścieni wokół planetoidy