Tisková zpráva
Reinhard Genzel získal Shawnovu cenu
Bylo oceněno studium supermasivní černé díry za pomocí dalekohledů ESO
10. června 2008
Shawnovou cenou v astronomii za rok 2008 byl oceněn profesor Reinhard Genzel, ředitel Institutu Maxe Plancka pro extraterestrickou fyziku (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics - MPE). Cena byla Reinhardu Genzelovi udělena za důkaz supermasivní černé díry v centru naší Galaxie a význačný přínos v této oblasti. Na objevu se značně podílely dalekohledy ESO.
Shawnova cena (Shaw Prize) je každoročně udělována nadací Shaw Prize Foundation v Hong Kongu v oblastech astronomie, matematiky a medicíny. Vítěz daného oboru rovněž získá finanční ohodnocení ve výši jednoho milionu amerických dolarů.
„Vřele panu profesoru Genzelovi gratuluji k zaslouženému ocenění. Jeho práce je jedním z nejlepších vědeckých úspěchů, dosažených pomocí dalekohledů ESO,“ říká generální ředitel ESO Tim de Zeeuw. „Profesor Genzel a jeho tým strávili pozorováním a vývojem potřebných přístrojů pro pozorování středu Galaxie mnoho času. Započali pozorovací éru fyziky černých děr.“
Již v roce 1969 předpověděli Donald Lynden-Bell a Martin Rees, že by se ve středu naší Galaxie mohla nacházet supermasivní černá díra. Důkaz o její existenci však v této době chyběl, neboť centrum Galaxie je zahaleno do mezihvězdného prachu a jedinou informací o možné černé díře v těchto místech byl velmi slabý rádiový signál.
Reinhardu Genzelovi a jeho spolupracovníkům se po mnohaletém pozorování hvězd v centru Galaxie a jejího nejbližšího okolí podařilo získat přesvědčivý důkaz o přítomnosti černé díry. Její hmotnost čítá tři milióny hmotností Slunce. Pro svá pozorování použili dalekohledy ESO a museli vyvinout moderní astronomické přístroje.
Od roku 1992 Genzelova skupina pečlivě studovala pohyb několika hvězd v centru Galaxie. Zprvu pozorování probíhala na dalekohledu NTT (New Technology Telescope, La Silla v Chile) pomocí kamery pro blízkou infračervenou oblast SHARP, vyrobené za pomoci Institutu Maxe Plancka, později pomocí adaptivní optiky NACO a SINFONI na VLT (Paranal, Chile).
Pozorování NACO v roce 2002 odhalila hvězdu, obíhající okolo centrální černé díry rychlostí 5000 km/s (eso0217). Hvězda je od černé díry vzdálena pouhých 17 světelných hodin (trojnásobek vzdálenosti mezi Sluncem a Plutem) a jeden její oběh trvá 15 let. V roce 2007 bylo týmem dokončeno pozorování celé oběžné dráhy hvězdy.
Následná pozorování pomocí adaptivní optiky odhalila silné infračervené záblesky, které pochází z černé díry a jsou důkazem její rychlé rotace (eso0326). SINFONI také umožnila astronomům poprvé zaznamenat spektrum tohoto záblesku (eso0421).
Centrum naší Galaxie se nachází na jižní obloze v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Studium centra Galxie a obou Magellanových mračen bylo pro Evropu hlavním důvodem ke stavbě observatoře na jižní polokouli.
Tiskové prohlášení MPE zde.
Prohlášení MPG zde.
Další informace
The Shaw Prize is an international award to honour individuals who are currently active in their respective fields and who have achieved distinguished and significant advances, who have made outstanding contributions in culture and the arts, or who in other domains have achieved excellence.
The Shaw Prize consists of three annual prizes: Astronomy, Life Science and Medicine, and Mathematical Sciences, each prize bearing a monetary award of one million US dollars. This will be the fifth year that the Prize has been awarded and the presentation ceremony is scheduled for Tuesday, 9 September 2008.
The Shaw Prize, established under the auspices of Mr. Run Run Shaw in November 2002, is managed and administered by The Shaw Prize Foundation based in Hong Kong.
The selection committee for astronomy for the period 2007-2009 is composed of Professor Jiansheng Chen (Peking University, PRC), Professor Douglas N. C. Lin (University of California, Santa Cruz, USA), Dr. John C. Mather (Astrophysics Science Division, NASA/ GSFC, USA), Professor Michel Mayor (University of Geneva, Switzerland), and Professor Richard McCray (University of Colorado, USA).
Kontakty
Henri Boffin
ESO
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6222
Email: hboffin@eso.org
Valentina Rodrigue
ESO
Chile
Tel.: +56 2 463 3123
Email: vrodrigu@eso.org
Anežka Srbljanović (press contact Česko)
ESO Science Outreach Network
a Astronomical Institute of Czech Academy of Sciences
Tel.: +420 323 620 116
Email: eson-czech@eso.org
O zprávě
Tiskové zpráva č.: | eso0818cs |
Legacy ID: | PR 18/08 |
Jméno: | S2, Sagittarius A* |
Typ: | Milky Way : Star Milky Way : Galaxy : Component : Central Black Hole Unspecified : People : Scientist |
Facility: | New Technology Telescope, Very Large Telescope |
Instruments: | NACO, SINFONI |