Květina se čtyřmi lístky

Na tomto Obrázku týdne je několik galaxií, nejzajímavější z nich je ale pravděpodobně ta obklopená čtyřmi světlemodrými tečkami připomínající květinu s modrými okvětními lístky. Jsou však ty tečky opravdové? Ano i ne… Fotografie pořízená ESO dalekohledem VLT (Very Large Telescope) zobrazuje takzvaný Einsteinův kříž.

Čtyři "lístky" jsou snímky vzdálené galaxie schované za oranžovou galaxií ve středu. Detekovat světlo z tohoto zakrytého objektu nám umožňuje velmi fascinující jev -  galaxie ve středu se chová jako gravitační čočka, která ohýbá světlo vyzářené ze vzdálené galaxie kolem ní. Ve výsledku tak můžeme vidět několik zkreslených a zvětšených snímků vzdálené galaxie. V určitém uspořádání těchto dvou galaxií se ta skrytá jeví jako čtyři snímky okolo centrální "čočkové" galaxie tvořící útvar (nebo květinu) zvaný Einsteinův kříž. Gravitační čočkování nám tudíž umožňuje objevovat schované galaxie, které by pro nás byly jinak neviditelné.

Pozorování toho systému byla provedena pomocí instrumentu Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) na ESO dalekohledu VLT v Chile. MUSE rozkládá světlo přicházející ze všech bodů pozorované oblasti v duhu nebo světelné spektrum, což astronomům poskytuje mnoho informací o objektu v zorném poli. Výsledky těchto pozorování, uvedené v nové publikaci vedené Aleksandarem Cikotou[1] z observatoře Gemini v Chile, ukazují, že vzdálená galaxie tvoří vysokým tempem nové hvězdy. Detekované světlo galaxii opustilo, když byl vesmír přibližně ve 20 % svého současného stáří, jeho studium nám tak poskytuje vodítka k tomu, jak se galaxie formovaly v raném vesmíru.

Poznámka

[1] Expanze vesmíru způsobuje, že vzdálené galaxie vypadají červeněji, než kdyby byly blíže k nám. Přesto zde čtyři snímky vzdálené galaxie vypadají modře - kvůli přítomnosti mladých hvězd. "Čočková" galaxie ve středu je k nám blíže, ale vypadá červeně, protože se z velké části skládá ze starých hvězd.

Kredit:

ESO/A. Cikota et al.

O snímku

Id:potw2337a
Jazyk:cs
Typ:Koláž
Datum zveřejnění:11. září 2023 6:00
Velikost:2001 x 1013 px

O objektu

Typ:Early Universe : Galaxy : Type : Gravitationally Lensed

Image Formats

největší JPEG
162,6 KB

Zvětšovatelný


Pozadí

1024x768
90,9 KB
1280x1024
118,9 KB
1600x1200
152,8 KB
1920x1200
176,8 KB
2048x1536
219,0 KB