Rosettina kometa

Dnes, dvacátého ledna, se z třicet jedna měsíců dlouhé hibernace probudí družice Rosetta Evropské kosmické agentury (ESA), aby se konečně setkala s kometou 67P/Churyumov-Gerasimenko (67P/CG).

Obrázek ukazuje nejnovější pozorování komety o průměru čtyři kilometry. Byl pořízen pátého října 2013 dalekohledem VLT (ESO), když byla kometa vzdálena asi 500 milionů kilometrů, a předtím, než zmizela za Sluncem a ze zorného pole Země.

Kvůli tomuto obrázku byla zpracována dlouhá řada pozorování, ze které byl získán jednak snímek komety bez hvězd na pozadí (vlevo), jednak snímek přeplněného hvězdného pole ve směru k centru Mléčné dráhy s vyznačenou dráhou komety (vpravo). Kometa byla ještě tak daleko od Slunce, že její ledové jádro neuvolňovalo žádný plyn ani prach a vypadalo jako prostý bod. Až se přiblíží ke Slunci, její povrch se ohřeje a led začne sublimovat, a z uvolněného prachu se vytvoří ohon.

Pozorování znamenala začátek blízké spolupráce mezi ESA a ESO, při níž se bude provádět pozorování komety 67P/CG během jejího setkání s družicí Rosetta později tohoto roku. Rosetta byla vypuštěna v roce 2004 a jejím cílem je prozkoumat povrch komety. K tomuto účelu vyšle ke kometě přistávací modul.

Kometa obíhá kolem Slunce s oběžnou dobou 6.5 roku. V současné době je někde poblíž dráhy Jupitera. Nejblíže ke Slunci - přibližně mezi oběžnými drahami Země a Marsu - bude v srpnu 2015. Dnešní obrázek naznačuje, že kometa ještě není aktivní, proto jsou vědci zvědaví na příští pozorování komety v únoru, kdy bude kometa pozorovatelná dalekohledem VLT, a také bude mnohem blíže ke Slunci.

Mezitím jsou říjnová pozorování použita pro potvrzení dráhy komety před setkáním s Rosettou v květnu, a pro plánované obíhání družice kolem komety v srpnu. Další výpočty budou provedeny, až Rosetta uvidí kometu svým vlastním zobrazovacím systémem.

Poznámky:

Od svého vypuštění oběhla Rosetta kolem Slunce pětkrát a získávala potřebnou rychlost a natáčela se do správného směru. V nejchladnější části mise, kdy se Rosetta pohybovala za drahou Jupitera, byla družice uvedena do hlubokovesmírného spánku. 67P/CG má poměrně stabilní a dobře známou orbitu, což znamená, že výpočty dráhy Rosetty se daly provést dlouho před vypuštěním družice, a zároveň se pohybuje dost daleko od Slunce, takže je to bezpečný cíl.

Odkazy

Kredit:

ESO, Colin Snodgrass (Max Planck Institute for Solar System Research, Germany)

O snímku

Id:potw1403a
Jazyk:cs
Typ:Pozorování
Datum zveřejnění:20. ledna 2014 10:00
Velikost:2088 x 1050 px

O objektu

Jméno:67P/Churyumov-Gerasimenko
Typ:Solar System : Interplanetary Body : Comet

Image Formats

největší JPEG
751,5 KB

Barvy & filtry

PásmoDalekohled
Optický
R
Very Large Telescope
FORS2