Galaxie SDP.81 – Einsteinův prsten – rekonstrukce zobrazené galaxie: bez popisu

V rámci pozorovací kampaně radioteleskopu ALMA v konfiguraci s dlouhou základnou vznikly mimořádně detailní záběry velmi vzdálené galaxie zobrazené pomocí gravitační čočky. Snímek zachycuje zvětšený pohled na oblasti s probíhajícím vznikem hvězd, které se u takto vzdálené galaxie dosud nepodařilo pozorovat ve srovnatelných detailech. Získaná data mají mnohem vyšší rozlišení než záběry získávané ve viditelném světle pomocí kosmického dalekohledu HST (NASA/ESA Hubble Space Telescope). V galaxii odhalují shluky s probíhající hvězdotvorbou, které jsou srovnatelné například s Velkou mlhovinou v Orionu v naší Galaxii. 

Snímek vlevo zachycuje čočkující mezilehlou galaxie pozorovanou pomocí dalekohledu HST a galaxii zobrazenou gravitační čočkou do podoby téměř úplného ale sotva patrného Einsteinova prstenu.

Prostřední snímek zachycuje detailní záběr Einsteinova prstenu získaný pomocí ALMA. (Mezilehlá galaxie je na těchto vlnových délkách nepozorovatelná.)

Snímek vpravo zachycuje rekonstruovaný obraz vzdálené galaxie. Sofistikované modely astronomů, díky kterým bylo možné opravit získaný obraz galaxie o zkreslení způsobené gravitační čočkou, odhalily jemnou dosud nepozorovanou strukturu galaxie SDP.81. Dominují zde prachové oblaky, o kterých se předpokládá, že jsou rovněž obřími zásobníky chladného molekulárního plynu – jedná se tedy o možná místa zrodu hvězd a planet.

Kredit:

ALMA (NRAO/ESO/NAOJ)/Y. Tamura (The University of Tokyo)/Mark Swinbank (Durham University)

O snímku

Id:eso1522e
Jazyk:cs
Typ:Koláž
Datum zveřejnění:8. června 2015 20:00
Související články:eso1522
Velikost:2537 x 928 px

O objektu

Jméno:Einstein Ring, SDP 81
Typ:Early Universe : Cosmology : Phenomenon : Lensing
Early Universe : Galaxy : Type : Gravitationally Lensed
Vzdálenost:z=3.04 (rudý posuv)

Image Formats

největší JPEG
494,4 KB

Barvy & filtry

PásmoDalekohled
MilimetrovýAtacama Large Millimeter/submillimeter Array