Srovnání různých pohledů na galaxii NGC 1300
Srovnání dvou různých snímků blízké galaxie NGC 1300, jedná se o spirální galaxii s příčkou plynu a hvězd uprostřed, která se nachází asi 61 milionů světelných let od nás, a na obloze ji naleznete v souhvězdí Eridanus. Záběry byly pořízeny přístrojem MUSE (Multi-Unit Spectroscopic Explorer) na dalekohledu ESO/VLT (Very Large Telescope) a radioteleskopem ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), jehož evropským partnerem je ESO. Snímky byly získány v rámci projektu PHANGS (Physics at High Angular resolution in Nearby GalaxieS), jehož cílem je pořizovat záběry blízkých galaxií s velmi vysokým rozlišením pomocí teleskopů pracujících s různými vlnovými délkami elektromagnetického záření.
Snímek vlevo představuje data z přístroje MUSE. Žluté (zlaté) odstíny odpovídají především záření oblaků ionizovaného vodíku, kyslíku a síry, které doprovázejí nově zrozené hvězdy. Namodralé oblasti v pozadí představují rozložení starší populace hvězd.
Snímek vpravo pak představuje data z radioteleskopu ALMA, jsou zobrazena hnědo-oranžovými odstíny, zachycují polohu oblaků chladného molekulárního plynu, které jsou rezervoárem syrového materiálu pro tvorbu hvězd.
Analýzou těchto snímků astronomové mohou zkoumat oblasti v galaxii, kde dochází k formování nových hvězd a srovnat tyto výsledky s teoretickými předpoklady. Lépe tak pochopí, co spouští, podporuje a udržuje proces vzniku nových hvězd.
Sami si to můžete vyzkoušet. Pohybujte jezdcem uprostřed a poodhalte tajemství galaxie NGC 4303. Zjistěte, kde se hvězdy tvoří dle předpokladů a kde ne. Najdete v galaxii oblasti, kde něco zdánlivě brání vzniku nových hvězd?
Kredit
ESO
O porovnání snímku
Id: | eso2110b |
Datum zveřejnění: | 16. července 2021 14:00 |
Související články: | eso2110 |