Komunikat prasowy
Dostarczono ostatnią antenę ALMA
Obserwatorium ALMA ma już wszystkie 66 anten
1 października 2013
Ostatnia antena dla projektu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) została właśnie przekazana Obserwatorium ALMA. 12-metrową czaszę wyprodukowało europejskie konsorcjum AEM. Jest to jednocześnie zakończenie sukcesem największego jak dotąd kontraktu ESO, obejmującego 25 europejskich anten.
Nowa antena jest 66., ostatnią anteną dostarczoną do obserwatorium. Ameryka Północna dostarczyła 25 anten 12-metrowych, natomiast Azja Wschodnia 16 (cztery 12-metrowe i dwanaście 7-metrowych). Do końca 2013 roku wszystkie ultraprecyzyjne 66 anteny radiowe dla fal milimetrowych/submilimetrowych powinny pracować razem jako jeden teleskop, w sieci, która będzie rozciągać się na aż 16 kilometrów na płaskowyżu Chajnantor na pustyni Atakama w północnym Chile.
Obserwatorium ALMA oficjalnie otworzył w marcu 2013 r. prezydent Chile, Sebastián Piñera (eso1312). Wydarzenie to oznaczało ukończenie wszystkich głównych systemów olbrzymiego teleskopu i formalnym przejściem z fazy tworzenia projektu do pełnoprawnego obserwatorium.
Dostarczenie ostatniej anteny kończy fazę konstrukcyjną anten ALMA [1] i umożliwia naukowe użycie wszystkich 66 anten, wyznaczając początek nowej ery odkryć w astronomii. „Jest to ważny krok milowy dla Obserwatorium ALMA, ponieważ pozwala astronomom z Europy i innych miejsc na użytkowanie kompletnego teleskopu ALMA, z pełną czułością i powierzchnią zbiorczą” mówi Wolfgang Wild, europejski kierownik projektu ALMA.
Przekazanie ostatniej europejskiej anteny wyznacza także sukces największego do tej pory kontraktu ESO. Kontrakt z konsorcjum AEM [2] obejmował zaprojektowanie, wyprodukowanie, transport i zmontowanie 25 anten.
ALMA pomoże astronomom odpowiedzieć na ważne pytania o naszych kosmicznych korzeniach. Teleskop obserwuje Wszechświat na falach o długościach milimetrowych i submilimetrowych, pomiędzy światłem podczerwonym, a falami radiowymi widma elektromagnetycznego. Promieniowanie na tych długościach fali pochodzi od jednych z najchłodniejszych, ale także od jednych z najodleglejszych obiektów w Kosmosie, takich jak obłoki gazu i pyłu, w których rodzą się nowe gwiazdy, czy odległe galaktyki na krańcach obserwowalnego Wszechświata.
Wszechświat na falach submilimetrowych jest względnie mało zbadany, ponieważ teleskopy potrzebują ekstremalnie suchych warunków atmosferycznych, takich jak na Chajnantor, wielu dużych anten i zaawansowanej technologii detektorów. Nawet jeszcze przed ukończeniem budowy sieć ALMA była intensywnie używana do projektów naukowych i zademonstrowała wielki potencjał, skutkując publikacją wielu niesamowitych wyników naukowych (zobacz eso1336, eso1334, eso1333, eso1331, eso1325, eso1318, eso1313 oraz eso1234).
Uwagi
[1] ESO jest odpowiedzialne za budowę Rezydencji (Residencia), budynku, w którym będą mieszkać naukowcy.
[2] Konsorcjum AEM składa się z Thales Alenia Space, European Industrial Engineering oraz MT-Mechatronics.
Więcej informacji
Międzynarodowy kompleks astronomiczny ALMA działa w ramach partnerstwa pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. Konstrukcja i użytkowanie ALMA w imieniu Europy jest kierowane przez ESO, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO, a w imieniu Azji Wschodniej przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia wspólne kierowanie i zarządzanie konstrukcją, testowaniem i użytkowaniem ALMA.
ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.
Linki
Kontakt
Wolfgang Wild
European ALMA Project Manager, ESO
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6716
E-mail: wwild@eso.org
Stefano Stanghellini
ALMA Antenna Project Manager, ESO
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6570
E-mail: sstanghe@eso.org
Richard Hook
ESO, Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org
Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO
oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org
O komunikacie
Komunikat nr: | eso1342pl |
Nazwa: | Atacama Large Millimeter/submillimeter Array |
Typ: | Unspecified : Technology : Observatory : Facility |
Facility: | Atacama Large Millimeter/submillimeter Array |