Jak MUSE odhalil nejbližší pár superhmotných černých děr

Animace vysvětluje metodu, kterou astronomové použili k odhalení a stanovení hmotnosti páru superhmotných černých děr ukrytých v 89 milionů světelných let vzdálené galaxii NGC 7727.

Galaxie NGC 7727 je domovem nejbližšího dnes známého páru superhmotných černých děr. Kromě toho dělí tyto dvě černé díry od sebe navzájem mnohem menší vzdálenost – jen asi 1600 světelných let – než u kteréhokoliv jiného dosud objeveného systému tohoto typu.   

Astronomové zkoumali dalekohledem ESO/VLT a přístrojem MUSE spektra centrálních oblastí dvojice jader této galaxie, která jsou tvořena početnými skupinami hvězd obíhajícími kolem centrálních černých děr. Hmotnější černá díra silněji gravitačně působí na okolní hvězdy, které se tak pohybují rychleji. Tento efekt se ve spektru projeví rozšířením spektrálních čar, které jsou tím širší, čím rychleji hvězdy obíhají (neměří se spektrum jedné hvězdy, ale mnoha členů skupiny kolem středu galaxie najednou). Měřením šířky spektrálních čar astronomové určili hmotnosti obou černých děr na 154 milionů Sluncí a 6,3 milionů Sluncí.

Kredit:

ESO/L. Calçada; VST ATLAS team; Voggel et al.

O videu

Id:eso2117c
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:30. listopadu 2021 14:00
Související články:eso2117
Doba trvání:24 s
Frame rate:25 fps

O objektu

Jméno:NGC 7727
Typ:Local Universe : Star : Evolutionary Stage : Black Hole

Ultra HD (info)


HD


Medium

Video podcast
5,2 MB

For Broadcasters