APEX

Dosahování nových met v submilimetrové astronomii

ESO provozuje radioteleskop APEX (Atacama Pathfinder Experiment telescope) jako jednu z nejvýše položených astronomických observatoří světa. APEX pracuje v Chilské poušti Atacamana na planině Chajnantor v nadmořské výšce 5 100 m.

APEX je radioteleskop s parabolickou anténou o průměru 12m, který pracuje v milimetrové a submilimetrové oblasti spektra – mezi infračerveným zářením a rádiovými vlnami. Submilimetrová astronomie otevírá okno do chladného a vzdáleného vesmíru a k jeho prachu, ovšem slaboučké signály z kosmu jsou silně pohlcovány vodní párou v zemské atmosféře. Chajnantor je proto ideálním místem pro takovýto teleskop, jelikož tento region patří k nejsušším na naší planetě a leží o více než 750 m výš než observatoře na Mauna Kea a o 2400 m výš než Velmi velký teleskop (VLT) na Cerro Paranal.

Prohlídka planiny Chajnantor

Virtual Tour at the Chajnantor Plateau

Kliknutím na snímek se zobrazí virtuální prohlídka planiny Chajnantor.

živý přenos APEXCam.

APEX je největší radioteleskop pro pásmo submilimetrových vln na jižní polokouli. Je vybaven celým souborem různých přístrojů pro astronomická pozorování; hlavní je širokoúhlá bolometrická kamera LABOCA (Large APEX Bolometer Camera). LABOCA využívá soustavu extrémně citlivých tepelných čidel – tzv. bolometrů – k detekci submilimetrového záření. S téměř 300 pixely je to největší kamera tohoto druhu na světě. Aby bylo možné detekovat nepatrné změny teploty způsobené slaboučkým zářením o submilimetrových vlnových délkách, každé z těchto tepelných čidel je chlazeno na necelé 0,3 stupně nad absolutní nulou – na mrazivých minus 272,85 °C. Vysoká citlivost kamery LABOCA spolu s jejím širokoúhlým zorným polem (o průměru třetiny Měsíce v úplňku) z ní činí neocenitelný nástroj pro zobrazování vesmíru v submilimetrovém oboru.

APEX představoval testovací přístroj pro další nové zařízení – ALMA, což je Atacamská velká milimetrová a submilimetrová anténní soustava (ALMA – The Atacama Large Milimeter/submilimeter Array), revolučně nový radioteleskop, který ESO a její mezinárodní partneři vybudovali a provozují na náhorní plošině Chajnantor. APEX využívá prototypu parabolické antény zkonstruované pro projekt ALMA a najde řadu cílů, které pak bude moci ALMA studovat do větších podrobností.

APEX je výsledkem spolupráce Ústavu Maxe Plancka pro radioastronomii (MPIfR, 55%), Observatoře pro výzkum vesmíru Onsala (OSO, 13%) a ESO (32%). Teleskop provozuje ESO.

Věda s radioteleskopem APEX

Submilimetrová astronomie představuje relativně neprozkoumané pole a odhaluje vesmír v podobě, jaká se nedá pozorovat ve známějším viditelném světle nebo infračerveném záření. Je ideální pro studium &bdquochladného vesmíru": záření na těchto vlnových délkách přichází z rozlehlých chladných mračen v mezihvězdném prostoru s teplotami jen několik málo desetinek stupňů nad absolutní nulou. Astronomové toto záření využívají k výzkumu chemických a fyzikálních podmínek v těchto molekulových mračnech – což jsou husté oblasti plynu a prachu, kde se rodí nové hvězdy. Když se tyto oblasti vesmíru pozorují ve viditelném světle, jsou často temné a kvůli prachu špatně zřetelné, v milimetrové a submilimetrové oblasti spektra však září jasně. Tato vlnová pásma jsou také ideální ke studiu nejranějších a nejvzdálenějších galaxií ve vesmíru, jejichž světlo bylo posunuto k červenému konci spektra, až do těchto delších vlnových délek.

Vědecké cíle

astronomická chemie, chladný vesmír

Víe informací o vědeckém programu APEX

Více informací o teleskopu APEX

Představení teleskopu APEX

Stáhnout v jinýh formátech z video archivu.

 

APEX

Name: Atacama Pathfinder Experiment
Site: Chajnantor
Altitude: 5050 m
Enclosure: Open air
Type: Sub-millimeter antenna
Optical design: Cassegrain
Diameter. Primary M1: 12.0 m
Material. Primary M1: CFRP and Aluminium
Diameter. Secondary M2: 0.75 m Hyperboloidal
Material. Secondary M2: Aluminium
Mount: Alt-Azimuth mount
First Light date: 14 July 2005
Images taken with APEX: Link
Images of APEX: Link
Press Releases with APEX: Link

 

 

APEX na Google Mapách

 

Zobrazit větší mapu