Tisková zpráva

ATLASGAL - přehlídka Mléčné dráhy dokončena

24. února 2016

Tento působivý nový pohled na Mléčnou dráhu byl zveřejněn u příležitosti dokončení přehlídky ATLASGAL (APEX Telescope Large Area Survey of the Galaxy). V rámci tohoto programu prováděl radioteleskop APEX z jižní polokoule první mapování rozsáhlých oblasti oblohy podél roviny Galaxie v pásmu submilimetrového elektromagnetického záření – mezi infračerveným a rádiovým zářením – a to s lepším rozlišením, než umožňují současné kosmické dalekohledy. Průkopnický radioteleskop APEX s anténou o průměru 12 m astronomům umožňuje zkoumat chladné objekty ve vesmíru: plyn a prach o teplotách pouhých desetin stupně nad absolutní nulou.

Radioteleskop APEX (Atacama Pathfinder Experiment) se nachází na planině Chajnantor v chilské poušti Atacama, v nadmořské výšce 5 100 metrů. V rámci přehlídky ATLASGAL vědci využili unikátních schopností dalekohledu, které jim poskytly detailní pohled na rozložení chladného hustého plynu v rovině Galaxie [1]. Nově zveřejněný snímek zachycuje většinu oblastí s probíhajícím formováním hvězd v Mléčné dráze, které jsou z jižní polokoule pozorovatelné [2].

Nová mapa vytvořená v rámci přehlídky ATLASGAL pokrývá oblast o rozměrech 140° na délku a 3° na šířku, což je téměř čtyřnásobek ve srovnání s první verzí mapy, která byla zveřejněna v roce 2009 (eso0924), [3]. Nová mapa je rovněž kvalitnější. Některé oblasti byly pozorovány opakovaně, aby bylo dosaženo jednotné kvality prezentovaných dat napříč celou plochou sledovanou v rámci této přehlídky.

ATLASGAL je nejúspěšnějším velkým programem realizovaným pomocí radioteleskopu APEX. Na základě této přehlídky bylo dosud publikováno na 70 vědeckých prací a její význam se ještě zvýší poté, co byla zveřejněna veškerá data, která jsou nyní přístupná celé komunitě vědců [4].  

Srdcem radioteleskopu APEX jsou jeho citlivé přístroje. Jedním z nich je kamera LABOCA (LArge BOlometer Camera), která byla použita i k realizaci přehlídky ATLASGAL. LABOCA měří příchozí záření na základě registrace drobných změn teploty, ke kterým v detektoru dochází, a může tak zaznamenat vyzařování chladných temných prachových pásů, které jinak brání průchodu světla hvězd.  

Zveřejnění výsledků ATLASGAL doplňují pozorování provedená pomocí satelitu Planck (ESA) [5]. Kombinace těchto dat vědcům umožnila detekovat emise rozprostřené na rozsáhlé ploše oblohy a na základě toho odhadnout podíl hustého plynu v centrální části Galaxie. Data z přehlídky ATLASGAL byla rovněž využita k vytvoření kompletního přehledu chladných hmotných oblaků, ve kterých vznikají nové generace hvězd.  

Přehlídka ATLASGAL nám poskytla úžasný pohled do oblastí, kde se rodí příští generace hvězd a hvězdokup. A na základě kombinace s pozorováními pomocí satelitu Planck můžeme nyní odhalit spojitost s velkorozměrovými strukturami obřích molekulárních oblaků,“ poznamenává Timea Csengeri (Max Planck Institute for Radio Astronomy, MPIfR, Bonn, Německo), vedoucí týmu pracujícího na propojení dat APEX/Planck.

Radioteleskop APEX nedávno oslavil deset let úspěšného výzkumu chladného Vesmíru. Hraje velmi důležitou roli nejen jako průkopník nových technologií, ale také jako doplňkové zařízení teleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), který rovněž pracuje na planině Chajnantor. APEX je postaven na základě prototypu antény zkonstruované pro projekt ALMA a je schopen objevit řadu cílů, které následně ALMA může pozorovat ještě detailněji.  

Leonardo Testi (ESO, člen týmu ATLASGAL a evropský projektový vědecký pracovník ALMA) k tomu dodává: „ATLASGAL nám pomohl získat nový převratný pohled na husté mezihvězdné médium v naší Galaxii. Zveřejnění výsledků celé přehlídky také umožňuje vytěžit z tohoto datového souboru mnoho nových objevů. Řada vědeckých týmů již data z přehlídky ATLASGAL využívá k plánování následných detailních pozorování pomocí ALMA.

Poznámky

[1] Mapa byla vytvořena na základě jednotlivých pozorování pomocí radioteleskopu APEX na vlnové délce 870 µm (0,87 mm).

[2] Severní část Mléčné dráhy již byla zmapována pomocí radioteleskopu JCMT (James Clerk Maxwell Telescope) a dalšími přístroji. Jižní obloha je však mimořádně důležitá, protože nabízí pohled do středu Galaxie a zároveň je dostupná pro následná pozorování pomocí ALMA.

[3] První zveřejněná mapa pokrývala oblast o rozloze asi 95 čtverečních stupňů v podobě velmi tenkého (2°) pruhu (o délce 40°) podél roviny Galaxie. Celá mapa zachycuje celkem 420 čtverečních stupňů oblohy, plošně je tedy více než 4krát rozsáhlejší.  

[4] Data jsou dostupná přes archivy ESO.

[5] Data ze satelitu Planck pokrývají celou oblohu, ale jejich prostorové rozlišení je mnohem horší. Přehlídka ATLASGAL se soustředila pouze na rovinu Galaxie, ale s větším úhlovým rozlišením. Kombinací těchto dat je tak možné získat mimořádný rozsah prostorového rozlišení.

Další informace

Přehlídka ATLASGAL probíhá ve spolupráci Max Planck Institute for Radio Astronomy (MPIfR), Max Planck Institute for Astronomy (MPIA), ESO a University of Chile.

Projekt APEX je realizován ve spolupráci Max Planck Institute for Radio Astronomy (MPIfR), Onsala Space Observatory (OSO) a ESO. Provoz teleskopu APEX na planině Chajnantor zajišťuje ESO.

Astronomická observatoř ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) je mezinárodním partnerským projektem organizací ESO, NSF (US National Science Foundation) a NINS (National Institutes of Natural Sciences) v Japonsku ve spolupráci s Chilskou republikou. ALMA je za členské státy financována ESO, NSF ve spolupráci s NRC (National Research Council of Canada) a NSC (National Science Council of Taiwan) a NINS ve spolupráci s AS (Academia Sinica) na Taiwanu a KASI (Korea Astronomy and Space Science Institute) v Koreji.

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy, která v současnosti provozuje jedny z nejproduktivnějších pozemních astronomických observatoří světa. ESO podporuje celkem 16 zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a hostící stát Chile. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a provoz výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také hraje vedoucí úlohu při podpoře a organizaci celosvětové spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal, nejvyspělejší astronomické observatoři světa pro viditelnou oblast, pracuje Velmi velký dalekohled VLT a také dva další přehlídkové teleskopy – VISTA a VST. Dalekohled VISTA pozoruje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým teleskopem na světě, dalekohled VST je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy ve viditelné oblasti spektra. ESO je významným partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Nedaleko Paranalu v oblasti Cero Armazones staví ESO nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope), který se stane „největším okem hledícím do vesmíru“.

Odkazy

Kontakty

Carlos De Breuck
ESO APEX Programme Scientist
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6613
Email: cdebreuc@eso.org

Frederic Schuller
ATLASGAL Principal Investigator - Max Planck Institute for Radio Astronomy
Bonn, Germany
Email: fschulle@apex-telescope.org

Friedrich Wyrowski
APEX Project Scientist – Max Planck Institute for Radio Astronomy
Bonn, Germany
Tel.: +49 228 525 383
Email: fwyrowski@mpifr-bonn.mpg.de

Norbert Junkes
Press and Public Outreach – Max Planck Institute for Radio Astronomy
Bonn, Germany
Tel.: +49 228 525 399
Email: njunkes@mpifr-bonn.mpg.de

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Mobil: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Anežka Srbljanović (press contact Česko)
ESO Science Outreach Network a Astronomical Institute of Czech Academy of Sciences
Tel.: +420 323 620 116
Email: eson-czech@eso.org

Connect with ESO on social media

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1606. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.

O zprávě

Tiskové zpráva č.:eso1606cs
Jméno:Milky Way
Typ:Milky Way
Facility:Atacama Pathfinder Experiment
Instruments:LABOCA

Obrázky

Jižní část Mléčné dráhy z přehlídky ATLASGAL
Jižní část Mléčné dráhy z přehlídky ATLASGAL
Jižní část Mléčné dráhy z přehlídky ATLASGAL
Jižní část Mléčné dráhy z přehlídky ATLASGAL
Jižní část Mléčné dráhy z přehlídky ATLASGAL (s popiskou)
Jižní část Mléčné dráhy z přehlídky ATLASGAL (s popiskou)
Centrální části Galaxie na různých vlnových délkách (kompozice)
Centrální části Galaxie na různých vlnových délkách (kompozice)
Centrální části Galaxie na různých vlnových délkách (kompozice s popiskou))
Centrální části Galaxie na různých vlnových délkách (kompozice s popiskou))

Videa

Detailní pohled na snímek Mléčné dráhy vytvořený v rámci přehlídky ATLASGAL
Detailní pohled na snímek Mléčné dráhy vytvořený v rámci přehlídky ATLASGAL
Centrální části Galaxie na různých vlnových délkách (kompozice)
Centrální části Galaxie na různých vlnových délkách (kompozice)

Image Comparisons

Comparison of the central part of the Milky Way at different wavelengths
Comparison of the central part of the Milky Way at different wavelengths
pouze anglicky
Comparison of the central part of the Milky Way at different wavelengths
Comparison of the central part of the Milky Way at different wavelengths
pouze anglicky
Comparison of the central part of the Milky Way at different wavelengths
Comparison of the central part of the Milky Way at different wavelengths
pouze anglicky

Pošlete nám komentář!
Subscribe to receive news from ESO in your language
Accelerated by CDN77
Terms & Conditions
Cookie Settings and Policy

Our use of Cookies

We use cookies that are essential for accessing our websites and using our services. We also use cookies to analyse, measure and improve our websites’ performance, to enable content sharing via social media and to display media content hosted on third-party platforms.

You can manage your cookie preferences and find out more by visiting 'Cookie Settings and Policy'.

ESO Cookies Policy


The European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere (ESO) is the pre-eminent intergovernmental science and technology organisation in astronomy. It carries out an ambitious programme focused on the design, construction and operation of powerful ground-based observing facilities for astronomy.

This Cookies Policy is intended to provide clarity by outlining the cookies used on the ESO public websites, their functions, the options you have for controlling them, and the ways you can contact us for additional details.

What are cookies?

Cookies are small pieces of data stored on your device by websites you visit. They serve various purposes, such as remembering login credentials and preferences and enhance your browsing experience.

Categories of cookies we use

Essential cookies (always active): These cookies are strictly necessary for the proper functioning of our website. Without these cookies, the website cannot operate correctly, and certain services, such as logging in or accessing secure areas, may not be available; because they are essential for the website’s operation, they cannot be disabled.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
csrftoken
XSRF protection token. We use this cookie to protect against cross-site request forgery attacks.
1st party
Stored
1 year
user_privacy
Your privacy choices. We use this cookie to save your privacy preferences.
1st party
Stored
6 months
_grecaptcha
We use reCAPTCHA to protect our forms against spam and abuse. reCAPTCHA sets a necessary cookie when executed for the purpose of providing its risk analysis. We use www.recaptcha.net instead of www.google.com in order to avoid unnecessary cookies from Google.
3rd party
Stored
6 months

Functional Cookies: These cookies enhance your browsing experience by enabling additional features and personalization, such as remembering your preferences and settings. While not strictly necessary for the website to function, they improve usability and convenience; these cookies are only placed if you provide your consent.

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
preferred_language
Language settings. We use this cookie to remember your preferred language settings.
1st party
Stored
1 year
ON | OFF
sessionid
ESO Shop. We use this cookie to store your session information on the ESO Shop. This is just an identifier which is used on the server in order to allow you to purchase items in our shop.
1st party
Stored
2 weeks
ON | OFF

Analytics cookies: These cookies collect information about how visitors interact with our website, such as which pages are visited most often and how users navigate the site. This data helps us improve website performance, optimize content, and enhance the user experience; these cookies are only placed if you provide your consent. We use the following analytics cookies.

Matomo Cookies:

This website uses Matomo (formerly Piwik), an open source software which enables the statistical analysis of website visits. Matomo uses cookies (text files) which are saved on your computer and which allow us to analyze how you use our website. The website user information generated by the cookies will only be saved on the servers of our IT Department. We use this information to analyze www.eso.org visits and to prepare reports on website activities. These data will not be disclosed to third parties.

On behalf of ESO, Matomo will use this information for the purpose of evaluating your use of the website, compiling reports on website activity and providing other services relating to website activity and internet usage.

ON | OFF

Matomo cookies settings:

Cookie ID/Name
Description/Purpose
Provider (1st party or 3rd party)
Browser session cookie or Stored cookie?
Duration
Settings
_pk_id
Stores a unique visitor ID.
1st party
Stored
13 months
_pk_ses
Session cookie temporarily stores data for the visit.
1st party
Stored
30 minutes
_pk_ref
Stores attribution information (the referrer that brought the visitor to the website).
1st party
Stored
6 months
_pk_testcookie
Temporary cookie to check if a visitor’s browser supports cookies (set in Internet Explorer only).
1st party
Stored
Temporary cookie that expires almost immediately after being set.

Additional Third-party cookies on ESO websites: some of our pages display content from external providers, e.g. YouTube.

Such third-party services are outside of ESO control and may, at any time, change their terms of service, use of cookies, etc.

YouTube: Some videos on the ESO website are embedded from ESO’s official YouTube channel. We have enabled YouTube’s privacy-enhanced mode, meaning that no cookies are set unless the user actively clicks on the video to play it. Additionally, in this mode, YouTube does not store any personally identifiable cookie data for embedded video playbacks. For more details, please refer to YouTube’s embedding videos information page.

Cookies can also be classified based on the following elements.

Regarding the domain, there are:

As for their duration, cookies can be:

How to manage cookies

Cookie settings: You can modify your cookie choices for the ESO webpages at any time by clicking on the link Cookie settings at the bottom of any page.

In your browser: If you wish to delete cookies or instruct your browser to delete or block cookies by default, please visit the help pages of your browser:

Please be aware that if you delete or decline cookies, certain functionalities of our website may be not be available and your browsing experience may be affected.

You can set most browsers to prevent any cookies being placed on your device, but you may then have to manually adjust some preferences every time you visit a site/page. And some services and functionalities may not work properly at all (e.g. profile logging-in, shop check out).

Updates to the ESO Cookies Policy

The ESO Cookies Policy may be subject to future updates, which will be made available on this page.

Additional information

For any queries related to cookies, please contact: pdprATesoDOTorg.

As ESO public webpages are managed by our Department of Communication, your questions will be dealt with the support of the said Department.