Pohled na NTT z ptačí perspektivy

Vidíte, jak dalekohled ESO NTT (New Technology Telescope) kouká ze své kopule v pravé části obrázku? V době své inaugurace, v roce 1989, byl plný inovativní technologie, která leží v základech všech pozdějších pozemních dalekohledů.

Zrcadla profesionálních dalekohledů jsou tak velká a těžká, že se vlastní vahou prohýbají: pokud by se tento průhyb nekorigoval, obrázky z dalekohledu by byly rozmazané. NTT, na observatoři ESO La Silla v Chile, má flexibilní hlavní zrcadlo, které dokáže měnit tvar během pozorování. Pomocí tzv. "referenční hvězdy" NTT upravuje tvar zrcadla tak, aby nežádoucí změny tvary vymizely, a tím se zajistila nejlepší kvalita obrazu. Tato technika, zvaná aktivní optika (neplést s adaptivní optikou) byla vyvinuta Raymondem Wilsonem v ESO (1928-2018). Dnes se používá na všech velkých moderních dalekohledech, včetně dalekohledů ESO VLT (Very Large Telescope) na Cerro Paranal a budoucím ELT (Extremely Large Telescope), který se staví na Cerro Armazones.

Ale nebylo to jenom zajímavé zrcadlo, díky kterému byl tento dalekohled tak pokrokový: kopule okolo něho byla svým způsobem technologickým milníkem. V kopuli je instalován systém klapek, který minimalizuje nevhodné proudění vzduchu uvnitř kopule. Díky tomutu systém vzduch proudí kolem zrcadle hladce a bez turbulencí, a NTT může pořizovat čisté a jasné obrazy vesmíru. 

Kredit:

ESO

O snímku

Id:potw2331a
Jazyk:cs
Typ:Fotografický
Datum zveřejnění:31. července 2023 6:00
Velikost:4000 x 2250 px

O objektu

Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Telescope

Image Formats