ALMA v noci

Na panoramatickém záběru náhorní planiny Chajnantor (zachycuje asi 180 stupňů, sever je nalevo a jih napravo) jsou zobrazeny antény ALMy (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) rozmístěné v nezvyklé, až nepozemské, krajině. Na noční obloze nad anténami jsou vidět některé známé nebeské objekty. Krystalicky jasná noční obloha vysvětluje, proč je Chile domovem nejen Almy, ale také několika dalších astronomických observatoří. Obrázek je součástí ještě širšího panoramatického snímku Chajnantoru.

V popředí jsou zachyceny dvanáctimetrové antény ALMy, tvořící dohromady jeden veliký dalekohled, při práci během první fáze vědeckých pozorování. Vzadu vlevo je osvětlená skupinka menších sedmimetrových antén z kompaktního pole (ALMA's compact array). Měsíc, ačkoli na obrázku není přímo vidět, vrhá ostré stíny po všech anténách.

Nejjasnější „hvězda“ na obloze nad anténami (vlevo) je ve skutečnosti planeta Jupiter. Plynný obr je třetím nejjasnějším přirozeným objektem na noční obloze, po Měsíci a Venuši. Vpravo na obrázku jsou jasně vidět Velké a Malé Magelanovo mračno. Velké Magelanovo mračno vypadá jako obláček kouře nad anténou úplně vpravo. Malé Magelanovo mračno je výše na obloze, směrem k pravému hornímu rohu. Obě "mračna" jsou ve skutečnosti nepravidelné trpasličí galaxie obíhající Mléčnou dráhu ve vzdálenostech 160 a 200 tisíc světelných let.


Nalevo (nalevo od přední antény, která je nejvíc vlevo) je protažená skvrnka, která je ve skutečnosti galaxie v Andromedě. Tato galaxie, více než desetkrát vzdálenější než Magelanovy oblaky, je nejbližší velká galaxie. Je také největší galaxií v Místní skupině galaxií - skupina asi třiceti galaxií, včetně naší - a obsahuje asi bilion hvězd (tj. asi dvakrát více než Mléčná dráha). Taky je to jediná velká galaxie viditelná pouhýma očima. Ačkoli na obrázku je vidět jen její centrální oblast, galaxie zabírá na obloze plochu jako šest měsíčních kotoučů.

Fotografii pořídil Babak Tafreshi, nejnovější fotovyslanec ESO. Babak je také zakladatelem Světa v noci (The World At Night), programu, který má vytvořit a vystavit sbírku fotografií a časosběrných videí krásných a historických míst světa na pozadí hvězd, planet a dalších nebeských objektů.

ALMA se staví na náhorní planině Chajnantor v nadmořské výšce 5000 metrů. Observatoř, která začala s vědeckým pozorováním třicátého září 2011, bude sestávat z 66 antén pracujících dohromady jako jeden veliký přístroj. Toto mezinárodní astronomické zařízení je společným projektem Evropy, severní Ameriky a východní Asie ve spolupráci s Chilskou republikou. Výstavba a provoz ALMy jsou za Evropu řízeny Evropskou jižní observatoří (ESO), za severní Ameriku NRAO (National Radio Astronomy Observatory), za Asii NAOJ (National Astronomical Observatory of Japan). Společná observatoř ALMA (JAO) poskytuje společné vedení a řízení výstavby a provozu teleskopu ALMA.

 
Odkazy

Kredit:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

O snímku

Id:potw1150a
Jazyk:cs
Typ:Fotografický
Datum zveřejnění:12. prosince 2011 10:00
Související oznámení:ann22017, ann22014
Velikost:11919 x 3836 px
Field of View:120° x 50°

O objektu

Jméno:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, Panorama
Typ:Unspecified : Technology : Observatory

Image Formats


Zvětšovatelný


Pozadí

1024x768
283,2 KB
1280x1024
423,9 KB
1600x1200
576,4 KB
1920x1200
686,0 KB
2048x1536
747,9 KB