eso1525uk — Науковий реліз

Гігантська галактика продовжує зростати

Messier 87 поглинула цілу галактику на протязі останнього мільярда років

25 червня 2015 р.

Нові спостереження із Дуже Великим Телескопом (VLT) ESO засвідчили, що гігантська еліптична галактика Messier 87 "проковтнула" цілу галактику середніх розмірів протягом останнього мільярда років. Вперше дослідній групі астрономів вдалося відстежити рух 300 яскравих планетарних туманностей та знайти чіткі докази цієї події, а також і наявність надлишкового світла, що йде від залишків повністю зруйнованої "жертви".

Астрономи вважають, що галактики зростають шляхом поглинання інших дрібних галактик. Зазвичай, доказів цього не так легко знайти, бо вони, наче виплеснута у ставок вода зі склянки, котра швидко змішується зі ставкової водою: зорі поглинутої галактики так само зливаються із дуже схожими зорями більшої галактики, не залишивши жодних слідів.

Але наразі група астрономів на чолі з Алессією Лонгобарді з Інститута позаземної фізики ім. Макса Планка (Гархінг, Німеччина) застосувала вдалу методику спостережень, яка дає чіткі свідчення того, що сусідня гігантська еліптична галактика Messier 87 поєдналась із меншою спіральною галактикою протягом останнього мільярда років.

"Результат досліджень свідчить, що великі яскраві структури Всесвіту продовжують істотно зростати: розвиток галактик ще не закінчений!",- говорить Алессія Лонгобарді. "Велика частина зовнішнього гало Messier 87 наразі виглядає двічі яскравіше, ніж якби зіткнення не сталося".

Messier 87 знаходиться у центрі Скупчення Галактик у Діві. Вона схожа на величезну кулю зірок із загальною масою понад мільйон мас Сонця, що від нас віддалена на майже 50 мільйонів світлових років.

Замість того, щоб дивитися на всі зорі Messier 87, яких є буквально мільярди і котрі дуже слабкі та численні, щоб бути дослідженими окремо, дослідна група звернула свою увагу на планетарні туманності, що є сяючими оболонками навколо старіючих зірок [1]. Оскільки ці об'єкти світяться дуже яскраво у певних аквамаринових відтінках зеленого кольору, їх можна впізнати поміж навколишніх зірок, а ретельне дослідження світла від туманностей за допомогою потужного спектрографа також може виявити їх рух [2]

Так само, як вилита зі склянки у ставок вода відразу ж зникає у ньому, проте викликає брижі та інші порушення плеса, які можуть бути помічені, коли присутні частинки мулу, рух планетарних туманностей, котрий дослідники виміряли за допомогою спектрографа FLAMES на Дуже Великому Телескопі (VLT) ESO, може дати ключ до минулого злиття галактик.

"Ми є свідками однієї недавньої події акреції, де галактика середніх розмірів пройшла через центральну частину Messier 87. Внаслідок величезних гравітаційних припливних сил, зорі першої наразі розкидані у просторі, котрий у 100 разів перевищує її початковий об’єм",- додає Ортвін Герхард, керівник групи динаміки із Інститута позаземної фізики ім. Макса Планка (Гархінг, Німеччина) та співавтор нового дослідження.

Група також дуже уважно дослідила розподіл світла у зовнішніх частинах Messier 87, знайшовши докази існування надлишкового світла, що походить від розсіяних по ній зірок, котрі були витягнуті із зруйнованої галактики. Ці спостереження також свідчать, що та зруйнована галактика додала до Messier 87 молодих блакитних зірок. Із цього випливає, що ймовірною "жертвою" поглинання була спіральна галактика на стадії активного зореутворення.

"Це вельми чудово мати можливість визначити зорі, які були розкидані по всьому гало цієї галактики на сотні тисяч світлових років, та змогу довести, з оглядом на їх швидкості, що вони належали до єдиної структури. Зелені планетарні туманності є наче ті "голки у стозі" із численних "золотих" зірок. Але ці рідкісні "голки" дають нам ключі до того, що трапилось із зорями",- підсумовує співавтор Магда Арнабольді (ESO, Гархінг, Німеччина).

Примітки

[1] Планетарні туманності утворюються, коли подібні на Сонце зорі досягають кінців своїх існувань, під час яких більшу частину своєї енергії вони випромінюють на кількох спектральних лініях, найяскравіша з яких знаходиться у зеленій частині спектра. Саме через це, така туманність та її єдина зоря становлять один об’єкт, даючи астрономам змогу виміряти її рух на величезній відстані до Messier 87, котра від нас за приблизно 50 мільйонів світлових років. Планетарні туманності поводяться, як маяки із зеленим світлом, котрі наче говорять нам, де вони знаходяться та на якій швидкості подорожують.

[2] Однак ці планетарні туманності дуже слабкі і потребують повну потужність Дуже Великого Телескопа (VLT) ESO, щоб дослідити їх: світло, що випромінюється типовою планетарною туманністю в гало галактики Messier 87, по своїй видимій для нас яскравості еквівалентно двом 60 Вт лампочкам на відстані від Венери до нас.

Рухи планетарних туманностей уздовж променів зору до або від Землі, спонукають до зсувів у їх спектральних лініях в результаті ефекту Доплера. Ці зсуви можуть бути точно виміряні за допомогою чутливого спектрографа, що й дає можливість обчислити швидкість руху.

Детальніше

Дане дослідження представлене у статті “The build-up of the cD halo of M87 — evidence for accretion in the last Gyr”, by A. Longobardi et al., що вийшла в журналі Astronomy & Astrophysics Letters за 25 червня 2015.

Дана робота також презентована на щорічній конференції European Astronomical Society, EWASS 2015, котра наразі проходить в Ла Лагуна на о. Тенеріфе.

Науково-дослідна група у складі A. Longobardi (Max-Planck-Institut für extraterrestrische Physik, Garching, Germany), M. Arnaboldi (ESO, Garching, Germany), O. Gerhard (Max-Planck-Institut für extraterrestrische Physik, Garching, Germany) and J.C. Mihos (Case Western University, Cleveland, Ohio, USA).

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 16 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Польща, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо"

Посилання

Контакти

Oleh Malyi
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporizhia, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: eson-ukraine@eso.org

Alessia Longobardi
Max-Planck-Institut für extraterrestrische Physik
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 30000 3022
Email: alongobardi@mpe.mpg.de

Magda Arnaboldi
ESO
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6599
Email: marnabol@eso.org

Ortwin Gerhard
Max-Planck-Institut für extraterrestrische Physik
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 30000 3539
Email: gerhard@mpe.mpg.de

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1525.

Про реліз

Реліз №:eso1525uk
Назва:Messier 87
Тип:Local Universe : Galaxy : Type : Elliptical
Facility:Very Large Telescope
Instruments:FLAMES
Science data:2015A&A...579L...3L

Зображення

The Halo of Galaxy Messier 87
The Halo of Galaxy Messier 87
тільки на англійській
Planetary nebulae in galaxy Messier 87
Planetary nebulae in galaxy Messier 87
тільки на англійській
Messier 87 in the Constellation of Virgo
Messier 87 in the Constellation of Virgo
тільки на англійській