eso1413uk — Фото-реліз

"Етюд у багряних відтінках"

16 квітня 2014 р.

Нове зображення від обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі показує космічну хмару водню за назвою Gum 41. У середині цієї маловідомої туманності, яскраві гарячі молоді зорі випускають потужне випромінювання, котре змушує навколишній водень світитися із характерним червоним відтінком.

Дана ділянка південного неба у сузір'ї Центавра є домівкою для багатьох яскравих туманностей, кожна з яких пов'язана із гарячими новонародженими зорями, котрі сформувалися із хмар водню. Інтенсивне випромінювання від зоряних "немовлят" збуджує залишки водню навколо них, змушуючи його сяяти характерним відтінком червоного кольору, типового для областей зореутворення. Іншим відомим прикладом цього явища є туманність Лагуна (eso0936) - величезна космічна хмара, котра сяє подібними яскравими червоними відтінками.

Туманність на цій картині знаходиться приблизно за 7300 світлових років від Землі. Австралійський астроном Колін Гам виявив її на фотографіях, зроблених в обсерваторії Маунт Стромло поблизу Канберри, після чого вніс до свого каталогу 84 емісійних туманностей, опублікованому в 1955 році. Gum 41 насправді є однією маленькою частиною великого утворення, званого туманність лямбда Центавра, котре також відоме під доволі дивним прізвиськом туманності "Курча, котре біжить" (про неї була тема eso1135). Гам трагічно помер у молодому віці, загинувши під час катання на лижах у Швейцарії в 1960 році.

На зображенні хмари Gum 41 виглядають досить густими та яскравими, але це насправді оманливо. Якщо б гіпотетичний космічний мандрівник проходив через цю туманність, то цілком імовірно, що він би її не помітив навіть на близькій відстані, оскільки вона є занадто слабкою для людського ока, щоб безпосередньо побачити. То допомагає пояснити, чому цей великий об'єкт повинен був "чекати" до середини ХХ століття, щоб бути виявленим: його яскравість дуже слаба, а його червоне свічення не може бути добре видно візуально.

Новий портрет Gum 41, котрий ймовірно наразі є одним із найкращих для цього невловимого об'єкта, було створено з використанням даних від Камери Широкого Поля (WFI) на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії Ла Сілла в Чилі. Він являє собою поєднання кадрів, зроблених через блакитний, зелений та червоний фільтри, поряд із даними, отриманими через спеціальний фільтр, призначений для виділення червоного світла від водню.

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1413.

Про реліз

Реліз №:eso1413uk
Назва:Gum 41
Тип:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instruments:WFI

Зображення

The star formation region Gum 41
The star formation region Gum 41
тільки на англійській
The star formation region Gum 41 in the constellation of Centaurus
The star formation region Gum 41 in the constellation of Centaurus
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the star formation region Gum 41
Zooming in on the star formation region Gum 41
тільки на англійській
Panning across the star formation region Gum 41
Panning across the star formation region Gum 41
тільки на англійській