eso1412uk — Фото-реліз

Випадкова зустріч створила небесну "каблучку з діамантом"

09 квітня 2014 р.

Астрономи, використавши Дуже Великий Телескоп ESO в Чилі, отримали це привабливе зображення планетарної туманності PN A66 33, котра більш відома як Abell 33. Утворена в результаті скидання старіючою зорею її зовнішніх шарів, ця красива блакитна космічна бульбашка випадково знаходиться вздовж променя зору на зорю переднього плану, через що має дивну схожість із діамантовою обручкою. Ця космічна коштовність надзвичайно симетрична на вигляд, бо має майже круглу форму.

Більшість зірок із масами, як у нашого Сонця, закінчують свої життя білими карликами - малими дуже щільними гарячими небесними тілами, котрі повільно остигають протягом мільярдів років. Під час цієї останньої фази свого життя, зорі скидають свої атмосфери у простір, із яких потім створюються планетарні туманності - барвисті сяючі хмари газу навколо малих яскравих оголених зоряних ядер.

Дане зображення, захоплене Дуже Великим Телескопом (VLT) ESO, показує дивовижно круглу планетарну туманність Abell 33, розташовану на відстані приблизно 2500 світлових років від Землі. Майже ідеально кругла форма є рідкістю для цих об'єктів, оскільки щось завжди порушує їх симетрію та призводить до того, що планетарні туманності приймають неправильні форми [1].

Разюче яскрава зоря, промінь зору на котру проходить через край туманності, створює гарну ілюзію, котру ми бачимо на цьому зображенні від VLT. Це тільки випадкове шикування: зоря, названа HD 83535, розташована у просторі в "потрібному" місці між Землею та туманністю, роблячи цей куток космосу ще більш красивим. HD 83535 разом із Abell 33 наче створюють блискуче кільце з діамантом.

Залишки зорі-прародительки Abell 33, котра йде до того, щоб стати білим карликом, можна побачити дуже близько до центру всередині туманності, де її видно, як крихітну білу перлину. Той залишок досі яскравий. Він яскравіший за наше Сонце і випромінює достатньо ультрафіолетового світла, щоб змусити сяяти "бульбашку" із скинутої зоряної атмосфери [2].

Abell 33 є лише одним із 86 об'єктів, котрі у 1966 році включені астрономом Джорджем Ейбеллом у власний Каталог Планетарних Туманностей. Ейбелл також обшукував небо для виявлення скупчень галактик, понад 4000 котрих потім записані в Abell Catalogue для північної та південної півкуль неба.

Зображення створене із наукових даних, отриманих за допомогою приладу FORS (FOcal Reducer and low dispersion Spectrograph) на VLT, в рамках програми "Космічні Перлини ESO" (ESO’s Cosmic Gems) [3].

Примітки

[1] Наприклад, факторами порушення можуть бути обертання зорі навколо власної осі, або ж центральна зоря входить до складу подвійної чи потрійної зоряної системи.

[2] На даному дуже чіткому зображенні центральна зоря виглядяє подвійною. Невідомо, чи є це правдивим поєднанням, а чи може та друга зоря чисто випадково знаходиться на промені нашого зору.

[3] "Космічні Перлини ESO" (ESO’s Cosmic Gems) - це новий почин виробництва астрономічних зображень для освіти та широкої пропаганди астрономії. Програма головним чином використовує час, коли стан неба не дозволяє проводити наукові спостереження, але цілком сприятливий, щоб фотографувати цікаві, захоплюючі або візуально привабливі об'єкти. Ці дані також доступні професійним астрономам завдяки науковому архіву Європейської Південної Обсерваторії.

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1412.

Про реліз

Реліз №:eso1412uk
Назва:pn a66 33
Тип:Milky Way : Nebula : Type : Planetary
Facility:Very Large Telescope
Instruments:FORS2

Зображення

The planetary nebula Abell 33 captured using ESO's Very Large Telescope
The planetary nebula Abell 33 captured using ESO's Very Large Telescope
тільки на англійській
The planetary nebula Abell 33 in the constellation of Hydra
The planetary nebula Abell 33 in the constellation of Hydra
тільки на англійській
Wide-field view of the sky around Abell 33
Wide-field view of the sky around Abell 33
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the planetary nebula Abell 33
Zooming in on the planetary nebula Abell 33
тільки на англійській
Panning across the planetary nebula Abell 33
Panning across the planetary nebula Abell 33
тільки на англійській