eso1347uk — Фото-реліз

Молоді зорі створили чудовий зоряний краєвид

13 листопада 2013 р.

Астрономи ESO захопили наразі найкраще зображення незвичних хмар навколо зоряного скупчення NGC 3572. Новий образ показує, як під дією зоряних вітрів, котрі випливають з цього зібрання гарячих молодих зірок, були витворені химерні бульбашки, дуги та інші структури, відомі як "слонячі хоботи". Найяскравіші із зірок даного скупчення значно масивніші, ніж Сонце, через що й закінчать свої короткі життя, як вибухи наднових.

Більшість зірок народжуються не поодинці, а із багатьма "братами і сестрами", які утворені приблизно в той же час із одної хмари газу та пилу. NGC 3572, котре у південному сузір'ї Кіля, є одним з таких скупчень. Воно містить багато гарячих молодих біло-блакитних зірок, котрі яскраво світять та генерують потужні зоряні вітри, які поступово розвівають залишки газу і пилу зі свого оточення. Сяючі газові хмари та пов’язане з ними скупчення зірок є суб'єктами нової картини від Камери Широкого Поля на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії Ла Сілла ESO в Чилі [1].

У нижній частині зображення видно великий шматок молекулярної хмари, яка породила цю зоряну молодь. Хмара перебуває під впливом потужного випромінювання, що приходить від розпеченого "потомства", котре не тільки змушує її світитись із характерним відтінком, але й витворює дивні заплутані форми, серед яких бульбашки, дуги та темні стовпці, що їх астрономи називають "слонячі хоботи" [2].

Дивна подробиця, котра захоплена в цьому зображенні - це крихітна кільцеподібна туманність, розташована трохи вище від центру зображення. Астрономи досі не зовсім впевнені у походженні цього цікавого об’єкту. Цілком ймовірно, що це ущільнений залишок від молекулярної хмари, з котрої утворилось скупчення. А можливо це "бульбашка" навколо дуже яскравої гарячої зорі. Проте деякі автори вважають, що це може бути якоїсь дивної форми планетарна туманність - залишок вмираючої зорі [3].

Зорі, що народилися усередині скупчення, можуть бути "братами і сестрами", проте не близнюки. Вони є майже одинакового віку, але відрізняються за розміром, масою, температурою та кольором. Життєвий шлях зорі в значній мірі визначається її масою, так що дане скупчення містить зорі на різних стадіях їхнього життя, даючи астрономам ідеальну лабораторію, в котрій вони можуть досліджувати зоряні еволюції [4].

Ці компанії молодих зірок тримаються разом протягом відносно короткого часу, котрий звичайно десятки чи сотні мільйонів років. Вони поступово розформовуються від гравітаційної взаємодії, а також й тому, що наймасивніші зорі живуть недовго, оскільки витрачають своє паливо швидко, і в кінцевому підсумку припинюють своє існування сильними вибухами наднових, чим сприяють розкиданню залишків газу та зірок у скупченні.

Примітки

[1] Дані, використані для створення цієї картини, були отримані групою на чолі з астрономом ESO Джакомо Беккарі. Астрономи використовували силу Камери Широкого Поля для вивчення фізики протопланетних дисків у молодих зірок в NGC 3572. Вони були здивовані виявивши, що дане скупчення містить зорі старші десяти мільйонів років, котрі як і раніше однозначно проходять через стадію акреції маси, а отже повинні бути оточені дисками. Це доводить, що зореутворення в NGC 3572 триває протягом принаймні 10-20 мільйонів років, а це означає, що процес формування планет може тривати набагато довше, ніж вважалося раніше.

[2] Найбільш відомим взірцем таких "слонячих хоботів" є "Стовпи Світотворення" в туманності Орла, які були захоплені у вишуканих подробицях Космічним Телескопом Хаббл від NASA/ESA (http://www.spacetelescope.org/images/opo9544a/).

[3] Коли схожа на Сонце зоря випрацьовує все своє паливо, вона розпухає та скидує свої зовнішні шари у навколишній простір. Її гарячий залишок продовжує яскраво освітлювати цю навколишню матерію, створюючи красиву, але короткотривалу сяючу оболонку із іонізованого газу, котру ми називаємо "планетарна туманність". Це історична назва пов'язана тільки із виглядом об'єкта в невеликий телескоп і не має фізичного відношення до планети.

[4] Життя зорі залежить від того, наскільки вона масивна. Зоря, котра в п'ятдесят разів більш масивна, ніж Сонце, буде мати життя всього кілька мільйонів років. Наше Сонце буде жити близько десяти мільярдів років, тоді як червоний карлик із малою масою може існувати протягом трильйонів років - тобто набагато довше, ніж поточний вік Всесвіту.

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: eson-ukraine@eso.org

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Giacomo Beccari
ESO
Santiago, Chile
Телефон: +56 (0) 2 2463 3096
Email: gbeccari@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1347.

Про реліз

Реліз №:eso1347uk
Назва:NGC 3572
Тип:Milky Way : Star : Grouping : Cluster : Open
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope

Зображення

The star cluster NGC 3572 and its dramatic surroundings
The star cluster NGC 3572 and its dramatic surroundings
тільки на англійській
The star cluster NGC 3572 in the constellation of Carina
The star cluster NGC 3572 in the constellation of Carina
тільки на англійській
Wide-field view of the sky around the star cluster NGC 3572
Wide-field view of the sky around the star cluster NGC 3572
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the star cluster NGC 3572
Zooming in on the star cluster NGC 3572
тільки на англійській
A close look at the star cluster NGC 3572 and its dramatic surroundings
A close look at the star cluster NGC 3572 and its dramatic surroundings
тільки на англійській