eso1306uk — Фото-реліз

Крила туманності "Чайка"

06 лютого 2013 р.

Нове зображення від ESO показує частину хмари із пилу та сяючого газу, котра називається туманність "Чайка". Ці клаптикові червоні хмари є частиною "крил" небесного птаха. Перед нами хитре сплетіння темних та сяючих червоних хмар разом із яскравими зірками. Зображення було одержане при допомозі Камери Широкого Поля на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі.

Розташовуючись у південній частині неба уздовж межі між сузір'ями Великого Пса та Єдинорога, туманність "Чайка" являє собою величезну хмару, головним чином із водню. Вона взірець того, що астрономи називають областями HII. Нові гарячі зорі утворюються всередині цих хмар, а інтенсивне ультрафіолетове зоряне випромінювання змушує навколишній газ яскраво світитись.

Червонуватий відтінок даного зображення є ознакою присутності іонізованого водню [1]. Туманність "Чайка", котра більш відома як IC 2177, є небесним об'єктом складної птахоподібної форми, яка складається із трьох великих газових хмар: Sharpless 2-292 (eso1237) утворює "голову", а наше нове зображення показує частину Sharpless 2-296, яка містить великі "крила", та невеликої вузлуватої хмари Sharpless 2-297 на кінчику правого "крила" небесної "Чайки" [2].

Всі ці об'єкти перераховані у каталозі туманностей Шарплеса, котрий є переліком більше 300 хмар сяючого газу, складеним американським астрономом Стюартом Шарплесом у 1950-х роках. В часи оприлюднення свого каталогу, Шарплес був аспірантом в Йеркській обсерваторії поблизу Чикаго (США), де він разом із колегами опублікували звіт про спостереження, котрі допомогли показати, що Чумацький Шлях є спіральною галактикою із величезними вигнутими рукавами.

Спіральні галактики можуть містити тисячі НIІ областей, майже всі з яких зосереджені уздовж їх рукавів. Туманність "Чайка" лежить в одному із спіральних рукавів Чумацького Шляху. Але це справедливо не для всіх галактик, оскільки неправильні галактики містять HII області хаотично. Щодо еліптичних, то у них таких областей не вистачає у цілому. Наявність НІI областей свідчить про те, що в Галактиці триває активне зореутворення.

Дане зображення Sharpless 2-296 було отримане за допомогою Камери Широкого Поля (WFI) - великої камери на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі. На ньому лише мала частина туманності, котра є величезною хмарою, в надрах якої відбувається бурхливе утворення молодих зірок. Ми бачимо кілька особливо яскравих молодих зірок серед численних інших, розкиданих по всій туманності. Серед них одна зоря настільки яскрава, що виступає в якості "ока" "Чайки" на фото всього комплексу.

Зображення широкого поля даної області неба показує безліч цікавих астрономічних об'єктів. Молоді яскраві зорі туманності є частиною сусідньої області зореутворення CMa R1 у сузір'ї Великого Пса, яка наповнена яскравими зорями та скупченнями. Крім того, прилегла туманність "Шолом Тора" - це той самий об’єкт, котрий був відображений із використанням Дуже Великого Телескопа (VLT) на 50-річчя ESO 5 жовтня 2012 року за участю Бріджит Бельйоль - переможиці конкурсу "Твітніть Ваш шлях до VLT!" (eso1238a).

Примітки

[1] Астрономи використовують термін НІІ для іонізованого водню та HI для атомарного водню. Атом водню складається із пов’язаних електрона та протона, а в іонізованому газі атоми розщеплені на вільні електрони та на позитивні іони, котрі в даному випадку є тільки одними протонами.

[2] Ці об'єкти офіційно називаються Sh 2-292, Sh 2-296 та Sh 2-297 в астрономічній базі даних SIMBAD.

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1306.

Про реліз

Реліз №:eso1306uk
Назва:IC 2177, Seagull Nebula
Тип:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Milky Way : Nebula : Appearance : Emission : H II Region
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instruments:WFI

Зображення

The glowing cloud Sharpless 2-296, part of the Seagull Nebula
The glowing cloud Sharpless 2-296, part of the Seagull Nebula
тільки на англійській
The Seagull Nebula on the borders of the constellations of Monoceros and Canis Major
The Seagull Nebula on the borders of the constellations of Monoceros and Canis Major
тільки на англійській
Wide-field view of the entire Seagull Nebula (IC 2177)
Wide-field view of the entire Seagull Nebula (IC 2177)
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the wings of the Seagull Nebula
Zooming in on the wings of the Seagull Nebula
тільки на англійській
Panning across part of the Seagull Nebula
Panning across part of the Seagull Nebula
тільки на англійській