eso1247uk — Науковий реліз

Відкрито найпотужніший викид із чорної діри

Нові спостереження ESO виявили найпотужніший потік матерії від квазару

28 листопада 2012 р.

Астрономи, використавши Дуже Великий Телескоп (VLT) ESO, виявили квазар із найбільш енергійним витоком матерії, принаймні в п'ять разів більш потужним, ніж будь-хто спостерігав до сьогодення. Квазари є надзвичайно яскравими центрами галактик, що підживлюються чорними дірами. Вони вивергають величезні потоки речовини, котрі відіграють важливі ролі в еволюції галактик. Але до нині спостережувані витоки із квазарів були не настільки потужні, як то передбачали теоретики.

Квазари є надзвичайно яскравими центральними частинами далеких галактик, котрі живляться величезними чорними дірами. Дане нове дослідження дуже докладно, із використанням інструменту X-shooter на VLT в обсерваторії ESO Паранал в Чилі, розглянуло один із цих енергетичних об'єктів, відомий як SDSS J1106+1939 [1]. Хоча чорні діри відомі тим, що втягують в себе матерію, більшість квазарів також прискорюють частину навколишньої речовини, відкидуючи її на високих швидкостях.

"Ми виявили найенергійніший із відомих на сьогодні витік матерії із квазара. Рівень енергії, із яким несеться ця величезна маса речовини, викинутої на високій швидкості із SDSS J1106+1939, десь в дві тисячі мільярдів разів перевищує вихідну потужність Сонця. Це приблизно в 100 разів вище, ніж загальна вихідна потужність всієї галактики Чумацький Шлях. Воістину жахливий потік енергії", - говорить керівник групи Наум Арав (Virginia Tech, США). "Це вперше було виміряно настільки потужну енергію витоку, яку передбачає теорія."

Багато теоретичних моделей показують, що вплив цих витоків на навколишні галактики може вирішити кілька загадок в сучасній космології, у тому числі, як маса галактик пов'язана із масою її центральної чорної діри, і чому у Всесвіті так мало великих галактик. Однак, досі не відомо, чи дійсно квазари настільки потужні, щоб бути здатними продукувати такі потоки [2].

Нововиявлений відтік знаходиться приблизно за тисячу світлових років від надмасивної чорної діри в центрі квазара SDSS J1106+1939. Він принаймні в п'ять разів більш потужний, ніж попередній рекордсмен [3]. Аналіз процесу показує, що щорічно від квазара витікає маса речовини приблизно в 400 разів більше від маси Сонця, рухаючись зі швидкістю 8000 кілометрів на секунду.

"Ми б не могли отримати дані високої якості, щоб зробити це відкриття, без спектрографа X-shooter на VLT",- говорить Бенуа Борге (Virginia Tech, США), провідний автор нової статті. "Ми вперше змогли дослідити простір навколо квазара в найменших подробицях".

Окрім SDSS J1106+1939, команда також спостерігала інший квазар і також виявила потужний відтік від нього. Оскільки ці два квазари є типовими представниками поширеного, але мало вивченого типу [4], одержані результати можуть бути широко застосовані до яскравих квазарів Всесвіту. Наразі Бурге із колегами вивчають іще дюжину схожих квазарів, щоб у цьому пересвідчитись.

"Я шукав щось подібне протягом десяти років",- говорить Наум Арав: "І в захопленні від того, що нарешті знайдено один із надпотужних потоків, теоретично передбачених!"

Примітки

[1] Команда спостерігала SDSS J1106+1939 та J1512+1119 у квітні 2011 року і в березні 2012, використовуючи спектрограф X-shooter на VLT Європейської Південної Обсерваторії. Розщепивши світло на його кольорові складові та докладно вивчивши одержані спектри, астрономи змогли вивести швидкості та інші властивості матерії в околицях квазара.

[2] Потужний відтік, що спостерігався в SDSS J1106+1939, несе досить кінетичної енергії, щоб грати важливу роль в резонансних процесах в активній галактиці, які зазвичай вимагають механічної потужності десь біля 5% від світності квазара. Швидкість, із якою кінетична енергія передається через потік матерії, описується як його кінетична світність.

[3] SDSS J1106+1939 має кінетичну світимість відтоку принаймні 1046 ерг с-1. Відстані потоків від центрального квазару (300-8000 світлових років) виявились більшими, ніж очікувалося у припущенні, що ми спостерігаємо відтік далеко від області, в якій відбувається їх прискорення (0.03-0.4 світлових років).

[4] Клас квазарів, відомий як Broad Absorption Line (BAL).

Детальніше

Нове дослідження представлене у статті “Major contributor to AGN feedback: VLT X-shooter observations of SIV BAL QSO outflows”, що вийшла у The Astrophysical Journal.

Науково-дослідна група у складі B. C. J. Borguet (Virginia Tech, USA), N. Arav (Virginia Tech, USA), D. Edmonds (Virginia Tech, USA), C. Chamberlain (Virginia Tech, USA), C. Benn (Isaac Newton Group of Telescopes, Spain).

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO). 
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Nahum Arav
Virginia Tech
Blacksburg, VA, USA
Телефон: +1 540 231 8736
Email: arav@vt.edu

Benoît Borguet
Virginia Tech
Blacksburg, VA, USA
Email: b.borguet@alumni.ulg.ac.be

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1247.

Про реліз

Реліз №:eso1247uk
Назва:SDSS J1106+1939
Тип:Early Universe : Galaxy : Activity : AGN : Quasar
Facility:Very Large Telescope
Instruments:X-shooter
Science data:2013ApJ...762...49B

Зображення

Artist’s impression of the huge outflow ejected from the quasar SDSS J1106+1939
Artist’s impression of the huge outflow ejected from the quasar SDSS J1106+1939
тільки на англійській